Muzeum Sztuki Nowoczesnej mogło być całkiem inne. Oto alternatywne wizje MSN w Warszawie

Jak mogło wyglądać Muzeum Sztuki Nowoczesnej? Przypominamy koncepcje zgłoszone przez architektów w ramach drugiego konkursu na projekt MSN, rozstrzygniętego w 2007. I nagrodę otrzymał wówczas szwajcarski architekt Christian Kerez, ale wśród 109 nadesłanych prac znalazły się m.in. koncepcje tak znanych twórców współczesnej architektury jak Zaha Hadid, Zvi Hecker, Snøhetta, polskich pracowni K. Ingarden, J. Ewý – Architekci czy Szaroszyk & Rycerski Architekci.

Spis treści

  1. Muzeum Sztuki Nowoczesnej: pierwszy konkurs w 2005
  2. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - wyniki drugiego konkursu z 2006 r.
  3. Zrealizowany projekt MSN Thomasa Phifera

Muzeum Sztuki Nowoczesnej: pierwszy konkurs w 2005

Pierwszy konkurs na koncepcję architektoniczną Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie miasto zorganizowało w grudniu 2005 r. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy wcześniej, 1 maja 2005 roku, czyli w pierwszą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, MSN oficjalnie zaistniało jako instytucja.

Konkursu nie udało się jednak rozstrzygnąć – choć chętnych do udziału było wielu, zbyt ostre wymogi formalne stawiane uczestnikom sprawiły, że bardzo trudno było się zgłosić. Ostatecznie konkurs został unieważniony, a kolejne podejście nastąpiło już po zmianie przepisów i złagodzeniu wymogów.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - wyniki drugiego konkursu z 2006 r.

Drugi konkurs na koncepcję architektoniczną Muzeum Sztuki Nowoczesnej zorganizowano latem 2006 r., zaś rozstrzygnięto w lutym 2007 r. Na tamtym etapie miasto oczekiwało od uczestników zaprojektowania jednego obiektu – dopiero kilka lat później pojawiła się koncepcja rozbicia bryły na dwa budynki (siedzibę MSN i teatru TR Warszawa). Do konkursu zgłoszono 109 projektów, z których główną nagrodę otrzymał projekt Christiana Kereza (w zalinkowanej galerii wersja po zmianach z 2010 r.). Ostatecznie nie został on jednak zrealizowany, a w 2012 r. miasto ogłosiło, że zrywa współpracę ze szwajcarskim architektem.

Wśród nadesłanych wówczas propozycji nie brakowało form ekstrawaganckich. Wiele zespołów zaproponowało rozwiązania, których efektem miało być stworzenie nowej ikony architektury, symbolu stolicy, rywalizującego z pobliskim Pałacem Kultury i Nauki. Lustrzany ekran, bryły przypominające  arkusze pogniecionego papieru, otaczająca PKiN fosa kryjąca siedzibę muzeum całkowicie pod ziemią,  płynne kształty blobów – współczesna architektura dekonstruktywistyczna była szeroko reprezentowana. Ostatecznie wygrała zupełnie inna, surowa praca, której autor podkreślał, ze nie jest zainteresowany dekorowaniem, a budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej powinien przede wszystkim uporządkować przestrzeń placu Defilad. Jak wyglądały inne prace nadesłane na ogłoszony w 2006 roku konkurs architektoniczny na koncepcję architektoniczną siedziby MSN? Zapraszamy do galerii.

Zrealizowany projekt MSN Thomasa Phifera

W 2013 r. władze Warszawy rozpoczęły poszukiwania nowej koncepcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Zamiast trzeciego już konkursu zdecydowano się na procedurę negocjacji z ogłoszeniem. Na tym etapie od architektów oczekiwano już zaprojektowania dwóch budynków: MSN oraz nowej siedziby teatru TR Warszawa.

W 2014 r. ogłoszono, że wygrała koncepcja Thomasa Phifera (Thomas Phifer and Partners). Pomimo dalszych trudności i perturbacji ostatecznie w czerwcu 2019 r. rozpoczęła się budowa MSN, zaś uroczyste otwarcie nowego gmachu przy ul. Marszałkowskiej i pl. Defilad nastąpiło 25 października 2024 r.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort
Architektura Murator Google News
Autor:
Architektura-murator. Podcast 30/30
Anna Cymer: Ależ to jest brzydkie!