Architektura MuratorProjektyNagroda Pritzkera dla Sanaa

Nagroda Pritzkera dla Sanaa

Laureatami architektonicznego Nobla - Nagrody Pritzkera zostali Ryue Nishizawa i Kazuyo Sejima z japońskiej pracowni Sanaa. Uroczysta gala wręczenia nagrody odbędzie się 17 maja na legendarnej Ellis Island w Nowym Jorku.

Nagroda Pritzkera przyznawana jest co roku za całokształt twórczości i jak podkreślają jej fundatorzy, Fundacja Hyatta za umiejętność połączenia idei humanistycznych z technologią. Do grona laureatów dołączyła Kazuyo Sejima. Japonka po studiach praktykowała u słynnego Toyo Ito, a w 1995 ze swoim wspólnikiem Ryue Nishizawą założyła pracownię architektoniczną SANAA. Para zdobyła rozgłos w 2003 roku projektem minimalistycznego gmachu New Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku. Kazuyo Sejima została głównym kuratorem 12. Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji, które rozpocznie się 29 sierpnia 2010 roku.

Czytaj także>> Szkoła Zarządzania i Designu Zollverein w fotografii Thomasa Mayera
Szkoła Zarządzania i Designu Zollverein w niemieckim Essen to projekt japońskiego biura projektowego SANAA, które od 1995 roku współtworzą Kazuyo Sejima i Ryue Nishizawa. Muzeum Architektury we Wrocławiu ma przyjemność zaprosić na otwarcie wystawy, będącej dokumentacją przebiegu rewitalizacji Kopalni Zollverein oraz budowy szkoły.

Uroczysta gala wręczenia Nagrody Pritzkera odbędzie się 17 maja na legendarnej Ellis Island w Nowym Jorku.

Do wyścigu o medal z brązu oraz 100 tys. dolarów stanął między innymi Steven Holl, który przy realizacji Linked Hybrid – osiedla mieszkaniowego w Pekinie wcielił w życie – Le Corbusierowską dewizę „dom – maszyną do mieszkania”.


Kazuyo Sejima (po prawej) i Ryue Nishizawa (po lewej)
© 2008 Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA
© Takashi Okamoto


Serpentine Gallery Pavilion 2009
Autorzy: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA
© 2009 Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA

Latem 2009 biuro SANAA zaproszono do stworzenia letniego pawilonu dla londyńskiej Serpentine Gallery - co roku budynek projektuje inna, znana i ceniona pracownia. Koncepcja projektowa opierała się na dodaniu trzeciego wymiaru do tradycyjnie niskiej, parterowej budowli, jaką jest tymczasowy pawilon wystawowy. Z trawnika przed galerią wchodziło się do środka pod wijącą się rampą, która kończyła się wewnątrz - w sali audytoryjnej. W ten sposób artyści zaznaczyli komunikację w obiekcie sąsiadującym z historycznym budynkiem galerii. Pawilon jest mariażem ascetycznych znaków - zabawą ze światłem i percepcją - które definiują nowy język architektury. W otwartym studium istnieje związek pomiędzy strukturą a użytkownikami tego projektu.New Museum of Contemporary Art, New York 2007
Autorzy: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA
Architektura: Gensler Architects
© 2008 Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA


Detail, 21st Century Museum of Contemporary Art, Kanazawa 2004
Autorzy: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA
© 2008 Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA


Glass Pavilion at the Toledo Museum of Art, Ohio 2006
Autorzy: Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA
© 2008 Kazuyo Sejima + Ryue Nishizawa / SANAA

Grafton Architects: Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Pritzker Prize 2020 [GALERIA] Yvonne Farrell i Shelley McNamara z Grafton Architects laureatkami nagrody Pritzkera 2020. Jury doceniło projektantki m.in. za ich wiarę we współpracę i nieustanne zaangażowanie w doskonalenie architektury.
Nie tylko Manggha – 10 znaczących realizacji laureata Pritzker Prize 2019 Tegoroczną Pritzker Prize zdobył Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, działający zawodowo już od ponad 60 lat. Prezentujemy 10 najbardziej znaczących budynków Isozakiego, które na przestrzeni tego czasu zrealizował w Azji, Europie, Ameryce Północnej i na Bliskim Wschodzie.
Pritzker 2019 dla Araty Isozakiego Arata Isozaki, wybitny japoński architekt, urbanista i teoretyk, laureatem Pritzker Prize 2019. „Mając dogłębną wiedzę z historii i teorii architektury, nigdy nie starał się zachować status quo” – uzasadniło jury
Balkrishna Doshi – Nagroda Pritzkera 2018 Balkrishna Doshi jest pierwszym architektem z Indii wyróżnionym Pritzkerem i jego 45 laureatem. Współpracował z Louisem Kahnem i Le Corbusierem, przyczyniając się znacząco do rozwoju kultury architektonicznej w Indiach. Znany jest z takich realizacji, jak mieszkania socjalne Aranya w Indore (1989) czy Indyjski Instytut Zarządzania w Bangalore (1977-1992). W 1980 założył pracownię Sangarth.
Pritzker 2017 dla Rafaela Arandy, Carme Pigem i Ramoan Vilalty Po raz pierwszy w historii Nagrody Pritzkera jeden z najważniejszych architektonicznych laurów przyznano aż trójce projektantów. Hiszpanie Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta zostali docenieni za poetyckie, funkcjonalne realizacje, wynikające z głębokiego zrozumienia naturalnego i kulturowego kontekstu.
Alejandro Aravena laureatem Nagrody Pritzkera 2016 Chilijczyk Alejandro Aravena otrzymał jeden z najważniejszych architektonicznych laurów – amerykańską Nagrodę Pritzkera. W opinii jury jego realizacje pogłębiają nasze rozumienie architektury i odnoszą się do kluczowych problemów, z jakimi mierzą się projektanci w XXI wieku.