Spis treści
- Dwa razy wyższy od Burj Khalifa
- Foster nie potwierdza
- Starchitekt, rekordzista
- Kontrowersyjny Metropolitan
Dwa razy wyższy od Burj Khalifa
Informację o tym, że brytyjskie biuro pracuje nad projektem budynku, który – gdyby powstał – były ponad dwukrotnie wyższych od najwyższego na ziemi Burj Khalifa (828 metrów) z 2010 roku, podał portal Architects’ Journal. Według jego ustaleń, inwestorem ma być PIF – fundusz inwestycyjny kontrolowany przez Mohammeda bin Salmana, następcę saudyjskiego tronu.
Budynek miałby powstać w Rijadzie, w pobliżu lotniska Króla Khalida, którego rozbudowę także nadzoruje pracownia Fostera. Jak zwraca uwagę portal, najwyższy budynek projektowany jak dotąd przez biuro Fostera ma mieć 423 metrów i jest ciągle w budowie ( 270 Park Avenue w Nowym Jorku). Z kolei najwyższym budynkiem w Rijadzie jest 10 letnia siedziba PIF – 385 wieżowiec projektu HOK), choć już wiadomo, że niebawem przebije go 400-metrowa Mukaab Tower autorstwa biura Atkins.
Foster nie potwierdza
AJ zastrzega, że pracownia Normana Fostera nie odpowiedziała na prośbę o potwierdzenie tych informacji.
Co ciekawe, biuro Fostera jest także autorem najwyższego wieżowca w… Warszawie. To 310-metrowy (łącznie z potężną iglicą) Varso Tower.
Starchitekt, rekordzista
Norman Foster to brytyjski architekt, któremu sławę przyniosły budynki takie jak siedziba Commerzbanku we Frankfurcie (przez wiele lat najwyższy budynek w UE), drugi co do wielkości budynek na ziemi (Terminal 3 w Pekinie, 1,3 miliona mkw), londyński ratusz czy przebudowa Muzeum Brytyjskiego. Ma tytuł szlachecki, jest laureatem nagrody Pritzkera (1999) i Miesa van der Rohe (1990, za terminal lotniska Stansted).
Kontrowersyjny Metropolitan
W Polsce, poza wieżowcem Varso, jego pracownia projektowała budynek Metropolitan przy placu Piłsudskiego. Budynek stanął w miejscu okrągłego parkingu i "odziedziczył" po nim okrągłe patio. Na środku zainstalowano jedną z pierwszych tego typu, fontannę w posadzce. Latem miejsce przyciąga warszawiaków z małymi dziećmi, choć formalnie woda nie nadaje się do zabawy, co było powodem sporów z ochroną.
Większe kontrowersje wywołało jednak to, że budynek stanął przy samym placu Piłsudskiego, zasłaniając przy tym bryłę teatru Wielkiego. Choć urbanistycznie to rozwiązania się broni, nie wszystkim przypadła do gustu zmiana w tak ważnym dla Polaków miejscu. Od tego czasu na placu pojawiły się wprawdzie kolejne, budzące jeszcze większe emocje dodatki, a największa zamiana - odbudowa pałacu Saskiego dopiero - przed nami. Biurowiec Fostera wciąż budzi jednak emocje.
CZYTAJ WIĘCEJ:
- O zespole Varso Place Agnieszka Kalinowska-Sołtys
- O zespole Varso Place Grzegorz Buczek
- Budowa wieżowca Varso Tower
ODBUDOWA PAŁACU SASKIEGO:
- Wyniki konkursu na projekt odbudowy Pałacu Saskiego
- „Po co rekonstruować kiepską architekturę?” Dyskusja po konkursie na odbudowę Pałacu Saskiego
- Plac Piłsudskiego: miejsce niezgody