DWA KILOMETRY W GÓRĘ

Autor jednego z najbardziej kontrowersyjnych budynków w Warszawie zaprojektuje dwukilometrowy wieżowiec

2024-03-06 14:58

Dwa kilometry – taką wysokość ma osiągnąć budynek projektowany z myślą o Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Pracuje nad nim biuro Normana Fostera, autora - między innymi - warszawskiego Metropolitana. To budynek, który choć ma ponad 20 lat, wciąż budzi kontrowersje.

Spis treści

  1. Dwa razy wyższy od Burj Khalifa
  2. Foster nie potwierdza
  3. Starchitekt, rekordzista
  4. Kontrowersyjny Metropolitan
Szkoła Budowania Lekcja 7 - Nowoczesna kotłownia

Dwa razy wyższy od Burj Khalifa

Informację o tym, że brytyjskie biuro pracuje nad projektem budynku, który – gdyby powstał – były ponad dwukrotnie wyższych od najwyższego na ziemi Burj Khalifa (828 metrów) z 2010 roku, podał portal Architects’ Journal. Według jego ustaleń, inwestorem ma być PIF – fundusz inwestycyjny kontrolowany przez Mohammeda bin Salmana, następcę saudyjskiego tronu.

Budynek miałby powstać w Rijadzie, w pobliżu lotniska Króla Khalida, którego rozbudowę także nadzoruje pracownia Fostera. Jak zwraca uwagę portal, najwyższy budynek projektowany jak dotąd przez biuro Fostera ma mieć 423 metrów i jest ciągle w budowie ( 270 Park Avenue w Nowym Jorku). Z kolei najwyższym budynkiem w Rijadzie jest 10 letnia siedziba PIF – 385 wieżowiec projektu HOK), choć już wiadomo, że niebawem przebije go 400-metrowa Mukaab Tower autorstwa biura Atkins.

Foster nie potwierdza

AJ zastrzega, że pracownia Normana Fostera nie odpowiedziała na prośbę o potwierdzenie tych informacji.

Co ciekawe, biuro Fostera jest także autorem najwyższego wieżowca w… Warszawie. To 310-metrowy (łącznie z potężną iglicą) Varso Tower.

Starchitekt, rekordzista

Norman Foster to brytyjski architekt, któremu sławę przyniosły budynki takie jak siedziba Commerzbanku we Frankfurcie (przez wiele lat najwyższy budynek w UE), drugi co do wielkości budynek na ziemi (Terminal 3 w Pekinie, 1,3 miliona mkw), londyński ratusz czy przebudowa Muzeum Brytyjskiego. Ma tytuł szlachecki, jest laureatem nagrody Pritzkera (1999) i Miesa van der Rohe (1990, za terminal lotniska Stansted).

Kontrowersyjny Metropolitan

W Polsce, poza wieżowcem Varso, jego pracownia projektowała budynek Metropolitan przy placu Piłsudskiego. Budynek stanął w miejscu okrągłego parkingu i "odziedziczył" po nim okrągłe patio. Na środku zainstalowano jedną z pierwszych tego typu, fontannę w posadzce. Latem miejsce przyciąga warszawiaków z małymi dziećmi, choć formalnie woda nie nadaje się do zabawy, co było powodem sporów z ochroną.

Większe kontrowersje wywołało jednak to, że budynek stanął przy samym placu Piłsudskiego, zasłaniając przy tym bryłę teatru Wielkiego. Choć urbanistycznie to rozwiązania się broni, nie wszystkim przypadła do gustu zmiana w tak ważnym dla Polaków miejscu. Od tego czasu na placu pojawiły się wprawdzie kolejne, budzące jeszcze większe emocje dodatki, a największa zamiana - odbudowa pałacu Saskiego dopiero - przed nami. Biurowiec Fostera wciąż budzi jednak emocje.

Metropolitan, Warszawa, proj. Foster and Partners

i

Autor: Marcin Białek

CZYTAJ WIĘCEJ:

ODBUDOWA PAŁACU SASKIEGO: