Architektura MuratorProjektyNowa Warszawa Zachodnia

Nowa Warszawa Zachodnia

PKP planuje modernizację stacji Warszawa Zachodnia. W przyszłości obiekt stanie się zintegrowanym węzłem przesiadkowym, obsługującym aż 120 tys. pasażerów dziennie. W projekcie architektonicznym przewidziano odniesienia do stacji linii średnicowej Arseniusza Romanowicza.

Nowa Warszawa Zachodnia
Źródło: materiały prasowe; Konsorcjum ”IDOM” w składzie IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo oraz IDOM Ingenieria y Consultoria, a także Tomasz Głębowski i Maja Kwiatek-Głębowska z pracowni architektonicznej „GLEBOWSKI STUDIO”

Warszawa Zachodnia jest stacją, którą charakteryzuje największy ruch pociągów pasażerskich w kraju. W ciągu jednego dnia roboczego korzysta z niej około 60 tysięcy osób. PKP planuje modernizację obiektu, by dostosować go do jeszcze większych potrzeb. Szacuje bowiem, że liczba korzystających z niego pasażerów podwoi się do 2030 roku.

Autorami koncepcji architektonicznej przebudowy stacji są Konsorcjum ”IDOM” w składzie IDOM Inżynieria, Architektura i Doradztwo oraz IDOM Ingenieria y Consultoria, a także architekci Tomasz Głębowski i Maja Kwiatek-Głębowska z pracowni architektonicznej „GLEBOWSKI STUDIO”. Choć zaprezentowane wizualizacje ukazują rozwiązania koncepcyjne, które mogą jeszcze ulec zmianie, wiadomo, że w projekcie architektonicznym znajdą się odniesienia do stacji linii średnicowej projektu Arseniusza Romanowicza, uznawanych za najcenniejsze przykłady powojennego modernizmu w Warszawie.

Nowa Zachodnia ma stać się zintegrowanym węzłem przesiadkowym łączącym stację kolejową, przystanki tramwajowe, dworzec autobusów dalekobieżnych, a także przystanki miejskich autobusów, postoje TAXI oraz parkingi dla samochodów osobowych i rowerów. Zaplanowano też budowę nowego peronu obsługującego pociągi do „Stacji Muzeum”, placówki powołanej w miejsce zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa, która zostanie zlokalizowana na stacji Warszawa Szczęśliwice.

Zgodnie z zapowiedziami PKP, przebudowane mają zostać istniejące perony, wybudowany zostanie jeden nowy. Utworzona zostanie hala peronowa, a w samych platformach znajdą się świetliki, doświetlające przejście podziemne. Z myślą o pasażerach planuje się intuicyjne oznakowanie i funkcjonalne oświetlenie obiektu. Zmieni się także przejście podziemne. Wyższe i szersze niż obecnie, zostanie połączone ze strefą obsługi pasażerów, m.in. przestrzenią, w której mieszczą się kasy biletowe i poczekalnie. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Prace ruszą w 2019 roku i potrwa do czwartego kwartału 2021 roku. W związku z planowaną modernizacją linii średnicowej uzyska pełną funkcjonalność po jej ukończeniu, czyli w roku 2024.

Tagi:
Warszawska linia średnicowa według Kuryłowicz & Associates PKP Polskie Linie Kolejowe ujawniły pierwsze wizualizacje przebudowy warszawskiej linii średnicowej. Koncepcję opracowuje konsorcjum spółek Torprojekt i Kuryłowicz & Associates.
Żywe Estakady – młodzi architekci z Krakowa walczą o lepszą przestrzeń Projekt pokrytych roślinnością estakad ma zwrócić uwagę na problem degenerującej przestrzeń infrastruktury kolejowej na Starym Podgórzu. Koncepcję opracował zespół młodych krakowskich architektów.
Stacja Muzeum w Warszawie Pracownia Forum Architekci zajęła pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej Stacji Muzeum powołanej w miejsce zlikwidowanego Muzeum Kolejnictwa w Warszawie.
Rusza budowa drugiego biurowca przy dworcu Warszawa Zachodnia Kompleks budynków biurowych o łącznej powierzchni 68 tys. m2 powstaje w bezpośrednim sąsiedztwie przebudowanego dworca Warszawa Zachodnia. Projekt architektoniczny powstał w pracowni FS&P Arcus.
Innowacyjne dworce kolejowe Na przestrzeni ostatnich lat rola dworców zmieniła się radykalnie. Architekci rezygnują z przestronnych hal z dużymi poczekalniami na rzecz małych stacji lub przestrzeni stanowiących węzeł komunikacyjny, który łączy różne środki transportu – o innowacyjnych rozwiązaniach w projektowaniu współczesnych obiektów kolejowych pisze urbanista Daniel Załuski, od 2009 doradca zarządu centrali PKP w zakresie przebudowy polskich dworców, współautor modernizacji obiektów m.in. w Gdyni, Szczecinie i Przemyślu.
Dwa warianty starego dworca w Poznaniu PKP i władze Poznania zaprezentowały dwa warianty zagospodarowania budynku dworca kolejowego Poznań Główny i terenu Placu Dworcowego. O tym, która z koncepcji zostanie zrealizowana zdecydują konsultacje społeczne.