Architektura MuratorProjektyNowy budynek w idealnym mieście

Nowy budynek w idealnym mieście

Warszawska pracownia Mateusz Tański & Associates opracowała projekt budynku mieszkalnego, który powstanie na terenie Starego Miasta w Zamościu.

Nowy budynek mieszkalny w idealnym mieście
Źródło: materiały prasowe

Obiekty powstające w bezpośrednim sąsiedztwie lub na obszarach staromiejskich zawsze budzą dyskusje o właściwy kształt nowej zabudowy. Czy i w jaki sposób architekci powinni odnosić się do zastanego otoczenia i form historycznych? Przed takim pytaniem stanęli również projektanci z pracowni Mateusz Tański & Associates projektując budynek mieszkalny przy ulicy Zamenhofa w północnej części Starego Miasta w Zamościu. To obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W bliskim sąsiedztwie znajdują się Pałac Zamojskich, Katedra, Akademia Zamoyska, Ratusz, Arsenał, wiele zabytkowych kamienic i unikalny na skalę europejską Rynek.

Oryginalna bryła budynku nawiązuje swoim charakterem do XVI-wiecznych renesansowych pałaców miejskich. Dodatkowego wyrazu dodaje zastosowany na elewacji intensywny kolor oraz charakterystyczne ukośne przeszklenia, stanowiące współczesne ujęcie występujących na zamojskim rynku architektonicznych elementów takich jak lukarny, gzymsy i pilastry. Duże otwarcia doświetlą wnętrze obiektu.

Czytaj też: Architektura renesansu: przykłady, cechy, przedstawiciele |

Trzykondygnacyjny budynek pomieści 43 apartamenty o powierzchni od 29 do 90 m2. W parterze przewidziano lokale usługowe. Do dyspozycji mieszkańców oddany zostanie podziemny garaż z 43 miejscami parkingowymi, piwnice lokatorskie oraz pomieszczenia techniczne i boks dla rowerów. W bezpośrednim sąsiedztwie inwestycji znajduje się parking zewnętrzny.

Realizacja inwestycji rozpocznie się w tym roku. Planowany termin oddania budynku do użytku to 2019 rok. Na wniosek Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków projekt został przesłany w celu zaopiniowania do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Inwestorem jest spółka Bartecki Development.

Hotel ibis Styles w Tomaszowie Lubelskim projektu MTA Architekci Dawny hotel Laureat w Tomaszowie Lubelskim przeszedł spektakularną metamorfozę. Za przebudowę obiektu z lat 80. odpowiada pracownia MTA Architekci Mateusza Tańskiego.
Wieżowiec Wola Tower Na zlecenie prywatnego inwestora biuro Mateusz Tański & Associates Architects opracowało projekt 180-metrowego wieżowca na warszawskiej Woli.
Hotel Baltic Palace w Pobierowie Obiekt stanął przy głównym deptaku miejscowości, wśród chaotycznej zabudowy pensjonatów i pawilonów usługowych. Swoją minimalistyczną formą silnie oddziaływuje na przestrzeń ulicy, wprowadzając nieco ładu w najbliższe sąsiedztwo – pisze Marek Sietnicki.
Centrum sportowe w Jaworznie Na terenie nieczynnego kamieniołomu w Jaworznie planowane jest centrum sportowe wraz ze stadionem lekkoatletycznym i kompleksem hotelowym. Projekt zespołu opracowało biuro Mateusz Tański & Associates.
Centrum sportowo-rekreacyjne na terenie dawnego kamieniołomu Na terenie nieczynnego kamieniołomu Sadowa Góra w Jaworznie powstanie centrum sportowe wraz ze stadionem lekkoatletycznym i kompleksem hotelowym. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymał Mateusz Tański z Warszawy.