Architektura MuratorProjektyNowy łódzki plac projektu medusa group

Nowy łódzki plac projektu medusa group

Już w połowie przyszłego roku łodzianie będą mogli korzystać z nowego placu projektu śląskiej pracowni medusa group. Architekci zaproponowali tam dużo zieleni o różnym charakterze, ale wprowadzili też akcenty nawiązujące do poprzemysłowej historii.

Nowy łódzki plac projektu medusa group
Plac, podobnie jak całe założenie Fuzji, zaprojektowali architekci z medusa group. Jego nawierzchnię przewidziano w większości z materiałów przepuszczalnych

Nowy plac powstaje w centralnym punkcie kompleksu Fuzja Łódź, 8-hektarowego, wielofunkcyjnego założenia realizowanego na terenie dawnej fabryki Scheiblera przy ul. Tymienieckiego. Choć plac stanowić będzie jedną z wielu przestrzeni publicznych planowanych w ramach inwestycji, ma być miejscem wyjątkowym. Usytuowany przed zabytkową elektrownią, wizytówką dawnego imperium włókienniczego, pełnić będzie rolę miejskiego dziedzińca sprzyjającego różnym aktywnościom. Znajdzie się tam zarówno strefa zieleni o charakterze leśnym, jak i parkowym, ze żwirową nawierzchnią, swobodnym układem siedzisk i kompozycją brzóz, a także dostępne dla wszystkich trawniki i rozwijający wyobraźnię najmłodszych plac zabaw.

Czytaj też: Park z bajerami według medusagroup |

Nowy plac: fuzja zieleni i miasta

Nie chcieliśmy tworzyć kolejnej zabetonowanej przestrzeni, która się nagrzewa i odbija promienie słoneczne. Chcieliśmy terenu zielonego, na który spada deszcz, a woda jest retencjonowana nie poprzez standardowe uzbrojenia, a naturalnie, np. poprzez ogrody deszczowe. Tworzymy więc nowy obszar w Łodzi, obszar dla ludzi, którzy wierzą, że zieleń jest wartością dla całej społeczności. Na terenach wspólnych pojawią się  drzewa, byliny, krzewy i trawy, które zostaną wkomponowane w całość kompleksu bardzo naturalnie. Zieleń będzie współistnieć z otoczeniem w niewymuszony i nieskrępowany sposób. Z naszych doświadczeń wynika, że właśnie takie przestrzenie są wyraźną społeczną potrzebą, na którą odpowiadamy naszym projektem – mówi Przemo Łukasik, współprowadzący biuro medusa group. Powierzchnia nowego placu wyniesie blisko 3600 m², a wszystkich przestrzeni publicznych i terenów zielonych – prawie 4 ha. Na terenie Fuzji zachowanych zostanie 15 istniejących drzew, pojawią się też 92 nowe. Będą to głównie brzozy, klony oraz jarzębiny. Do poprzemysłowego kontekstu nawiązywać mają z kolei elementy małej architektury i wkomponowane w nawierzchnię żeliwne płyty, pochodzące z różnych części historycznego zespołu.

Na terenie kompleksu Fuzja Łódź zostały już zakończone prace przy dwóch budynkach mieszkalnych (pierwsi właściciele odbiorą klucze w grudniu tego roku). W listopadzie rozpoczęły się prace przy trzecim budynku, który pomieści 237 lokali, a we wrześniu przy dwóch biurowcach o łącznej powierzchni 19 900 m². Docelowo całe założenie będzie się składać z 20 budynków o różnych funkcjach, z czego aż 14 to obiekty historyczne. Najważniejszy to wspomniana już zabytkowa elektrownia z 1910 roku, obecnie poddawana pracom renowacyjnym. Swój dawny blask i pierwotne detale odzyskał już 80-metrowy komin. Konserwację przeszły także witraże zdobiące budynek. Efekty wszystkich tych działań będzie można oglądać na początku przyszłego roku. Inwestorem Fuzji jest firma Echo Investment.

Osiedle Bolko w Bytomiu: budynki z ekonomicznych bloczków projektu medusa group Osiedle Bolko to pierwszy zespół mieszkaniowy realizowany przez pracownię medusa group w rodzinnym Bytomiu. Projektem na swojej stronie chwalą się nawet władze miasta.
Przemo Łukasik o osiedlu Bolko w Bytomiu To kolejna szansa na odczarowanie Bytomia, który wielu kojarzy się wciąż z poprzemysłowym zapadliskiem. Tymczasem to miejsce z ogromnym potencjałem, niczym dawny Berlin. Nowe osiedle, które zaprojektowaliśmy zaoferuje świetne warunki na start dla młodych ludzi – przekonuje Przemo Łukasik z medusa group.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Hotel The Bridge Wrocław: zaglądamy do środka Mgallery Hotel na Ostrowie Tumskim Na wrocławskim Ostrowie Tumskim stanął pięciogwiazdkowy hotel The Bridge Wrocław Mgallery. Za projekt obiektu odpowiada lokalna pracownia Forum Architekci, a za aranżację wnętrz – medusa group.
Dom w Bieszczadach projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] W projekcie Domu w Bieszczadach, podobnie jak w innych swoich realizacjach, architekci z medusa group czerpią z najbliższego otoczenia i historii, poddając je jednak autorskiej interpretacji. Tym razem zastosowali corten i lokalną roślinność, która przykryć ma znaczną część obiektu.
Osiedle Wilania: nowa realizacja medusa group na warszawskim Wilanowie Osiedle Wilania to cztery bliźniacze kostki wykończone grafitowym klinkierem. W każdej znalazło się zaledwie 30 mieszkań. Kameralny zespół w szybko rozwijającej się części Wilanowa zaprojektowała pracownia medusa group.