Architektura MuratorProjektyObserwatorium Mersey

Obserwatorium Mersey

Projekt konkursowy wieży obserwacyjnej w Liverpoolu autorstwa Phos Architects to propozycja rewitalizacji historycznej, północnej części miasta nad rzeką Mersey.

fotka z /zdjecia/Booklet_44_A.jpg

Rzeka Mersey stanowi niezrównany panoramiczny widok Liverpoolu, sławną linię horyzontu miasta, z dokami i międzynarodowym ruchem morskim. Formularz projektu, w połączeniu ze scenerią, jest zamierzony i przywodzi na myśl statek-budynek będący częścią przemysłu stoczniowego. Obserwatorium zwęża się ku końcowi i przedłuża w górę, przypominając kształtem latarnię morską. Zaproponowana przez architektów formuła na kształt pionowego wspornika, naturalnie nawiązuje do instalacji 'Another Place' autorstwa Antoniego Gormley'a na sąsiadującej z wieżą plaży Crosby.

Z daleka budynek wydaje się masywny, z koroną światła, rozciągającą się daleko w niebo. Blaszana powłoka otacza i chroni jarzący się rdzeń. Do budynku prowadzi kamienna droga z tarasem widokowym. Geometryczna, ciemna podstawa z betonu jest śmiałym kontrastem do środowiska przyrodniczego, uzupełnia surowy kontekst. Podstawa przyjmuje geologiczną geometrię - wzory z kamienia są naturalnym, przeniesionym "tatuarzem".

Blaszana część przechodzi w rozświetlony kawałek szkła sięgający nieba, gdzie znajduje się przestrzeń wystawienniczo - edukacyjna. Panoramiczny widok przez załamanie fali na wysokości szkła, wydaje się być cyfrową wizją. W samym rdzeniu budynku na 35 metrach wysokości, rozciąga kilkupoziomowa strefa - ogród z lokalnym gatunkiem roślin, stanowiąc kulminacyjny punkt.

Zaprojektowana w większości z materiałów odpadowch wieża, zdolna jest do dekonstrukcji i ponownego wykorzystania. Wewnętrzne turbiny wodne generują i przetwarzają energię, która ponownie jest odnawialna. Chronią obiekt z zewnątrz przed procesem erozji. Proponowany Mersey Observatory jest punktem kulminacyjnym przemysłowego wybrzeża. Zapowiada przejście ze stworzonego przez człowieka środowiska do chronionego ekosystemu.

Młoda pracownia Phos Architekci z siedzibą w Londynie działa od 2007 roku. Projektują dynamiczne, współczesne budynki z kontekstem, bez historycznych, politycznych czy kulturowych aluzji. Nade wszystko dążą do prostoty rozwiązań z artystycznym podejściem, dzięki współpracy z filmowcami, grafikami i fotografami.

 

http://www.phosarchitects.co.uk/

www.dezeen.com