Architektura MuratorProjektyOgród Doświadczeń

Ogród Doświadczeń

Na sześciu hektarach Parku Lotników w Nowej Hucie powstanie edukacyjny ogród, a w nim rozmieszczone zostaną urządzenia pobudzające ciekawość do nauki. (Autorzy: Ingarden & Ewy Architekci)

fotka z /zdjecia/01_a.jpg
Ogród DoświadczeńPark Lotników, Nowa Huta, KRAKÓW
AutorzyIngarden & Ewy Architekci
Współpraca autorskaBartosz Kuśnierz (Stowarzyszenie "U Siemachy"), Piotr Skucha (ZGK)
Zespół projektowyBartosz Haduch, Piotr Hojda, Paweł Stec
Powierzchnia terenu70000.0 m²
Projekt2009
Koszt inwestycji8 mln PLN

Park wyposażony zostanie w urządzenia edukacyjne, które obrazować będą różne prawa fizyki, na przykład te związane z oddziaływaniem siły (huśtawki, elementy ukazujące działanie siły grawitacji), z utrzymywaniem równowagi (równoważnie, obrotowe tarcze, trampolina), dotyczące zjawisk drgań i fonii, związane z działaniem wody (turbiny wodne), ze zmysłami dotyku, słuchu, węchu. - Każdy będzie mógł sam doświadczać zasad rządzących światem fizyki - podkreśla Danuta Szymońska, dyrektor Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida, która podpatrzyła, jak funkcjonuje podobny ogród w Norymberdze.

Projekt koncepcyjny przygotowało biuro architektoniczne Ingarden & Ewy, a w skład zespołu projektowego weszli Bartosz Haduch, Piotr Hojda, Paweł Stec oraz dwaj młodzi architekci reprezentujący dwóch partnerów odpowiedzialnych za zadanie utworzenia ogrodu doświadczeń - Bartosz Kuśnierz (Stowarzyszenie "U Siemachy") oraz Piotr Skucha (ZGK). Koncepcja zakłada, że wejście do ogrodu mieścić się będzie naprzeciw głównego wjazdu do centrum handlowego M1 przy Al. Pokoju. Tu zostanie wybudowany pawilon recepcyjno-warsztatowy, w którym znajdą się kasy biletowe, biuro informacji turystycznej, sklepik z pamiątkami, pokój przewodników oraz zaplecze dla obsługi parku. Do ogrzewania budynków na terenie ogrodu wykorzystane zostaną baterie słoneczne.

Pawilon kawiarniano-administracyjny z salą konferencyjną i zapleczem sanitarnym stanie nad sztucznym zbiornikiem wodnym we wschodniej, podmokłej części terenu. Planuje się ulokowanie tarasu kawiarnianego na wodzie a stolików kawiarnianych na dryfującej po akwenie tratwie. W północnej części parku znajdzie się 15-metrowa wieża z widokiem na obszar ekspozycji i terenów przyległych. Na terenie ogrodu rozmieszczone zostaną urządzenia edukacyjne, ulokowane na stanowiskach, przypominających kształtem różne liście.

Do budowy przystąpił Zarząd Gospodarki Komunalnej, który prowadzi inwestycję wspólnie ze stowarzyszeniem obywatelskim "U Siemachy". ZGK przygotowuje dokumentację i poprowadzi realizację inwestycji. Pieniądze na budowę parku pochodzić będą z funduszu EQUAL, Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu miasta.

Osiedle Ozon w Krakowie Biuro Ingarden & Ewý wygrało konkurs inwestorski na projekt osiedla w rejonie ulicy Banacha w Krakowie.
Budynek domaga się kontekstu - o ICE Kraków Krzysztof Bojanowski Architektura budynku, będąc swoistym kontrapunktem dla wzgórza wawelskiego, otwiera nowe wyzwanie dla samorządu krakowskiego, związane z potrzebą urbanistycznego uporządkowania jego najbliższego sąsiedztwa – pisze architekt i urbanista Krzysztof Bojanowski.
Nagroda Architizer A+ Popular Choice Award dla projektu Małopolskiego Ogrodu Sztuki w Krakowie Małopolski Ogród Sztuki w Krakowie, zaprojektowany przez architektów z biura  Ingarden & Ewý Architekci zwyciężył w internetowym głosowaniu w konkursie amerykańskiego portalu architektonicznego Architizer.com w kategorii obiektów kultury:  teatrów i centrów sztuki performatywnej
DOM B Dom powstał na malowniczej działce na przedmieściach Warszawy. Lokalizacja budynku w znacznej części została zdeterminowana przez gęsty układ drzew. Prosta biała forma ma stanowić kontrast dla naturalnego otoczenia. (Autorzy: Ingarden & Ewy Architekci)