fotka z /zdjecia/01_a.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury Ogród Doświadczeń w Krakowie, mat. prasowe

Ogród Doświadczeń w Krakowie

2008-05-14 2:00

Park Doświadczeń powstał na sześciu hektarach Parku Lotników w Nowej Hucie. To edukacyjny ogród, w którym rozmieszczono urządzenia pobudzające ciekawość do nauki.

Nazwa obiektuOgród Doświadczeń
Adres obiektuPark Lotników, Nowa Huta, KRAKÓW
AutorzyIngarden & Ewy Architekci
Współpraca autorskaBartosz Kuśnierz (Stowarzyszenie "U Siemachy"), Piotr Skucha (ZGK)
Zespół projektowyBartosz Haduch, Piotr Hojda, Paweł Stec
Powierzchnia terenu70000.0 m²
Projekt2009
Koszt inwestycji8 mln PLN

Ogród Doświadczeń w Krakowie – projekt który uczy

Park wyposażono w urządzenia edukacyjne, które obrazują różne prawa fizyki, na przykład te związane z oddziaływaniem sił przyrody (huśtawki, elementy ukazujące siłę grawitacji), z utrzymywaniem równowagi (równoważnie, obrotowe tarcze, trampolina), dotyczące zjawisk drgań i fonii, związane z działaniem wody (turbiny wodne), ze zmysłami dotyku, słuchu, węchu. - Każdy będzie mógł sam doświadczać zasad rządzących światem fizyki - podkreśla Danuta Szymońska, dyrektor Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida.

Ogród Doświadczeń w Krakowie – realizacja projektu

Projekt koncepcyjny krakowskiego Ogrodu Doświadczeń przygotowało biuro architektoniczne Ingarden & Ewy, a w skład zespołu weszli Bartosz Haduch, Piotr Hojda, Paweł Stec oraz dwaj młodzi architekci reprezentujący dwóch partnerów odpowiedzialnych za zadanie – Bartosz Kuśnierz (Stowarzyszenie "U Siemachy") oraz Piotr Skucha (ZGK). Koncepcja zakładała, że wejście do ogrodu mieścić się będzie naprzeciw głównego wjazdu do centrum handlowego M1 przy Al. Pokoju. Wybudowany został w tym miejscu pawilon recepcyjno-warsztatowy, w którym znajdują się kasy biletowe, biuro informacji turystycznej, sklepik z pamiątkami, pokój przewodników oraz zaplecze dla obsługi parku. Do ogrzewania budynków na terenie ogrodu wykorzystane zostały baterie słoneczne.

Czytaj też: Muzeum Czartoryskich - przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak

Pawilon kawiarniano-administracyjny z salą konferencyjną i zapleczem sanitarnym stanął nad sztucznym zbiornikiem wodnym we wschodniej, podmokłej części terenu. Zaplanowano ulokowanie tarasu kawiarnianego na wodzie, a stolików kawiarnianych na dryfującej po akwenie tratwie. W północnej części parku znajduje się 15-metrowa wieża z widokiem na obszar ekspozycji Ogrodu Doświadczeń i terenów do niego przyległych. W obrębie ogrodu rozmieszczone zostały urządzenia edukacyjne ulokowane na stanowiskach przypominających kształtem różne liście.

Do budowy przystąpił Zarząd Gospodarki Komunalnej, który prowadził inwestycję wspólnie ze stowarzyszeniem obywatelskim "U Siemachy". ZGK przygotowuje dokumentację i poprowadzi realizację inwestycji. Pieniądze na budowę parku pochodziły z funduszu EQUAL, Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz budżetu miasta.

Czytaj też: Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego