Architektura MuratorProjektyOsiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski

Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski

Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.

Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski
Osiedle Portowo w Poznaniu, proj. APA Wojciechowski
Osiedle PortowoPoznań, ul. Starołęcka
AutorzyAPA Wojciechowski
InwestorVastint
Data realizacji (początek)2022

Projekt osiedla Portowo w Poznaniu na zlecenie firmy Vastint opracowało biuro APA Wojciechowski. Zespół powstanie na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą w sąsiedztwie ulicy Hetmańskiej i ronda Starołęka. Docelowo składać się będzie z 47 budynków. Znajdzie się w nich blisko 1800 mieszkań, od kompaktowych kawalerek, po pięciopokojowe apartamenty.

Czytaj też: Elektrownia Powiśle: architektura i miasto według APA Wojciechowski Architekci |

Zabudowa osiedla będzie tym niższa, im bliżej będzie usytuowana względem rzeki. Nad samym jej brzegiem planujemy obiekty o najmniejszej liczbie kondygnacji. Z  okien będzie roztaczał się widok na ogólnodostępną marinę. Port w sposób naturalny połączymy z głównym korytem Warty. Przy wysokich stanach wody będzie do niego można wpłynąć z dwóch stron – informuje inwestor.

Portowo to jedna z największych inwestycji planowanych przez Vastint na rynku mieszkaniowym w Polsce. Na aktualnie niezagospodarowanym gruncie poprzemysłowym, o powierzchni 15 hektarów, powstanie nowoczesna, zróżnicowana zabudowa mieszkaniowo-usługowa. Wśród najważniejszych priorytetów jakie braliśmy pod uwagę przy projektowaniu osiedla była wygoda przyszłych mieszkańców, dlatego w ramach inwestycji powstanie szereg obiektów pozwalających na zaspokojenie potrzeb związanych z funkcjonowaniem w dużym mieście, zwłaszcza w zakresie: edukacji, opieki nad dziećmi, służby zdrowia, komunikacji miejskiej, handlu i usług, sportu, rekreacji i wypoczynku z wykorzystaniem potencjału Warty – mówi Roger Andersson, dyrektor zarządzający Vastint Poland.

Czytaj też: Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów |

W pierwszym etapie przewidziano jedenaście obiektów z 378 mieszkaniami. Inwestor otrzymał właśnie pozwolenie na budowę. Prace mają ruszyć jeszcze w tym roku, natomiast sprzedaż gotowych mieszkań zostanie uruchomiona dopiero w drugiej połowie roku 2024.

Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski
Osiedle Portowo w Poznaniu, proj. APA Wojciechowski
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski
Osiedle Portowo w Poznaniu, proj. APA Wojciechowski
Osiedle Riverview w Gdańsku Osiedle Riverview w Gdańsku to kolejna inwestycja zrealizowana nad Motławą. Apartamentowce z widokiem na rzekę i Stare Miasto dla firmy Vastint zaprojektowała warszawska pracownia APA Wojciechowski.
Kładka nad Wartą w Poznaniu Pieszy most połączy Chwaliszewo, Ostrów Tumski i Berdychowo w Poznaniu. Planowana od lat kładka powstanie według projektu konsorcjum pod przewodnictwem Architektonicznej Pracowni Autorskiej Jerzego Gurawskiego, w którego skład weszły również: SKI Studio Błażej Szurkowski, MS86A Maciej Sokolnicki Architekt oraz Adam Turczyn.
Autor: Piotr Prus
Skyliner: zwiedzanie obiektu i wykład pracowni APA Wojciechowski Virtus Studio zaprasza na wykład Michała Sadowskiego z pracowni APA Wojciechowski. Spotkanie połączone będzie ze zwiedzaniem 195-metrowego Skylinera na warszawskiej Woli.
Osiedle Neo Natolin w Warszawie projektu APA Wojciechowski Architekci Trwa budowa osiedla Neo Natolin na warszawskim Wilanowie. Zespół według projektu biura APA Wojciechowski Architekci docelowo będzie się składał z 300 domów w zabudowie bliźniaczej.
W nowym formacie: biurowiec Format w gdańskiej Oliwie Biurowiec Format w Gdańsku składa się z dwóch, niejako przenikających się brył. Projektanci z APA Wojciechowski Architekci decydowali, że każda z części będzie miała elewacje w innym kolorze: czekoladowym i jasnobeżowym. To nawiązanie do pobliskiej fabryki  czekolady „Bałtyk” i historycznych budynków stacji Gdańsk Oliwa.
Skyliner: wieżowiec przyszłości z fasadami WICTEC marki WICONA Skyliner, flagowa inwestycja Grupy Karimpol projektu APA Wojciechowski, to jeden z najbardziej imponujących obiektów architektonicznych w Polsce, zarówno pod względem wysokości, jak i zastosowanych technologii. Wysokościowiec został zrealizowany w oparciu o rozwiązania i technologie spełniające wymagania zrównoważonego budownictwa. Marka WICONA dostarczyła fasady elementowe WICTEC.
Elektrownia Powiśle z MIPIM Award 2021! Przebudowa i modernizacja Elektrowni Powiśle w Warszawie według projektu biura APA Wojciechowski Architekci zdobyła główną nagrodę w MIPIM Awards 2021 w kategorii Best Mixed-Use Development. MIPIM Awards, nazywane często oskarami branży nieruchomości, przyznawane są od przeszło 30 lat podczas Międzynarodowych Targów Nieruchomości i Inwestycji MIPIM w Cannes.
Solidna komercyjna architektura: o Skylinerze Łukasz Pancewicz Jeśli trwałość, elastyczność i energooszczędność są najważniejszymi kryteriami współczesnej architektury biurowej, nowy warszawski wieżowiec spełnia je wszystkie. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Łukasz Pancewicz.