Architektura MuratorProjektyPerfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów

Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów

W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.

Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów
Zespół Perfumiarnia w Poznaniu, proj. JEMS Architekci; widok od strony parku Wilsona

Perfumiarnia realizowana jest na blisko hektarowej działce w obrębie ul. Głogowskiej i Śniadeckich na Łazarzu. To teren dawnej fabryki perfum i mydeł toaletowych Stanisława i Jana Stempniewiczów, po wojnie działającej pod szyldem Pollena-Lechia. Dziś obszar ten, przylegający bezpośrednio do zabytkowego parku Wilsona, zmienia się w  wielofunkcyjne założenie, w którym oprócz budynków mieszkalnych powstanie aparthotel, biura oraz przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna. Te ostatnie w obiektach historycznych zaadaptowanych według projektu pracowni CDF Architekci.

Czytaj też: Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach |

Perfumiarnia w Poznaniu – za stalowymi zasłonami

Pomiędzy parkiem a podwórkami i oficynami kamienic stojących wzdłuż ul. Głogowskiej i Śniadeckich zaplanowano sześć pięciokondygnacyjnych bloków. Charakterystyczne bryły z łukowo ukształtowanymi tarasami zaprojektowało biuro JEMS Architekci. W ramach tej części inwestycji powstanie 140 mieszkań o powierzchni od 46 m² do 153 m². Wszystkie loggie przesłonięte będą ażurowymi zasłonami ze stalowej siatki. Umieszczone na prowadnicach, pozwolą przyszłym mieszkańcom indywidualnie regulować dopływ światła do mieszkań. Inwestorem Perfumiarni jest firma Garvest Real Estate, z którą Jemsi współpracowali już m.in. przy projekcie biurowców Pixel w Poznaniu i hotelu Viena House w Warszawie. Zakończenie realizacji inwestycji to czwarty kwartał 2022 roku.

Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Vienna House Mokotow Warsaw: nowy hotel projektu Jemsów Zakończyła się realizacja pierwszego etapu wielofunkcyjnego kompleksu P4 projektu pracowni JEMS Architekci. W siedmiokondygnacyjnym budynku otwarto pierwszy w Warszawie hotel sieci Vienna House.
Osiedle Lizbońska: rusza budowa osiedla Jemsów w ramach specustawy mieszkaniowej Na granicy Saskiej Kępy i Gocławia wkrótce ruszy budowa osiedla Lizbońska projektu biura JEMS Architekci. Będzie to kolejny warszawski zespół realizowany w trybie specustawy mieszkaniowej.
Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie: modernizacja według JEMS Architekci Budynek Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie powstał w latach 30. według projektu Rudolfa Świerczyńskiego. Z okazji 100-lecia powołania placówki przejdzie gruntowną modernizację. Nad jej koncepcją pracuje biuro JEMS Architekci.
Półwysep Drewnica: ruszają konsultacje zagospodarowania nabrzeża według JEMS Architekci Spółka Stocznia Centrum Gdańsk, do której należy część terenów postoczniowych na półwyspie Drewnica, zaprasza do dyskusji na temat zagospodarowania tego miejsca. Konsultacje dotyczyć będą projektu opracowanego przez biuro JEMS Architekci, a przeprowadzi je niezależne stowarzyszenie Inicjatywa Miasto.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.