Architektura MuratorProjektyPerfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów

Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów

W miejscu dawnej fabryki perfum na poznańskim Łazarzu powstaje nowe wielofunkcyjne założenie. Kompleks pod nazwą Perfumiarnia pomieści nie tylko mieszkania i biura, ale także aparthotel i przestrzeń wystawienniczo-konferencyjną. Za projekt zabudowy wielorodzinnej odpowiada pracownia JEMS Architekci.

Perfumiarnia w Poznaniu: zespół mieszkaniowy projektu Jemsów
Zespół Perfumiarnia w Poznaniu, proj. JEMS Architekci; widok od strony parku Wilsona

Perfumiarnia realizowana jest na blisko hektarowej działce w obrębie ul. Głogowskiej i Śniadeckich na Łazarzu. To teren dawnej fabryki perfum i mydeł toaletowych Stanisława i Jana Stempniewiczów, po wojnie działającej pod szyldem Pollena-Lechia. Dziś obszar ten, przylegający bezpośrednio do zabytkowego parku Wilsona, zmienia się w  wielofunkcyjne założenie, w którym oprócz budynków mieszkalnych powstanie aparthotel, biura oraz przestrzeń wystawienniczo-konferencyjna. Te ostatnie w obiektach historycznych zaadaptowanych według projektu pracowni CDF Architekci.

Czytaj też: Betonhaus i Browar Huggera w Poznaniu: nowa funkcja w starych murach |

Perfumiarnia w Poznaniu – za stalowymi zasłonami

Pomiędzy parkiem a podwórkami i oficynami kamienic stojących wzdłuż ul. Głogowskiej i Śniadeckich zaplanowano sześć pięciokondygnacyjnych bloków. Charakterystyczne bryły z łukowo ukształtowanymi tarasami zaprojektowało biuro JEMS Architekci. W ramach tej części inwestycji powstanie 140 mieszkań o powierzchni od 46 m² do 153 m². Wszystkie loggie przesłonięte będą ażurowymi zasłonami ze stalowej siatki. Umieszczone na prowadnicach, pozwolą przyszłym mieszkańcom indywidualnie regulować dopływ światła do mieszkań. Inwestorem Perfumiarni jest firma Garvest Real Estate, z którą Jemsi współpracowali już m.in. przy projekcie biurowców Pixel w Poznaniu i hotelu Viena House w Warszawie. Zakończenie realizacji inwestycji to czwarty kwartał 2022 roku.

Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Vienna House Mokotow Warsaw: nowy hotel projektu Jemsów Zakończyła się realizacja pierwszego etapu wielofunkcyjnego kompleksu P4 projektu pracowni JEMS Architekci. W siedmiokondygnacyjnym budynku otwarto pierwszy w Warszawie hotel sieci Vienna House.
LPP Fashion Lab / Gdańsk Charakter architektury nawiązuje do przemysłowej przeszłości tej części gdańskiego Dolnego Miasta i wywodzi się z zabudowy typu halowego – o nowej realizacji JEMS Architekci pisze Piotr Śmierzewski.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Siedziba Transportowego Dozoru Techniczneg w Warszawie Budynek biurowo-hotelowy dzięki zdyscyplinowanej i lapidarnej formie oraz lokalizacji jest ważnym znakiem w przestrzeni warszawskiego Mokotowa. O realizacji JEMS Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Kampus LPP Fashion Lab / Gdańsk Ponieważ budynek powstaje na terenie leżącym w dawnej delcie Wisły, każde wejście wyposażono w specjalne szyny do montażu wodoszczelnych przegród, w razie wystąpienia zagrożenia powodziowego. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Maria Mermer z biura JEMS Architekci.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Generation Park: nowa realizacja JEMS Architekci Zakończyła się budowa kompleksu Generation Park na warszawskiej Woli według projektu pracowni JEMS Architekci. Zwieńczeniem inwestycji jest oddana właśnie do użytku 140-metrowa dominanta: Generation Park Y.