Projekt został wybrany przez jury pod przewodnictwem architekta Jacka Krycha spośród dziewięciu złożonych prac. Nagrodę przyznano za prostotę i czytelność układu funkcjonalno – przestrzennego, za dużą wrażliwość i racjonalność w kształtowaniu przestrzeni parku, za właściwe wpisanie proponowanych rozwiązań w zastany kontekst przestrzenny oraz słuszne dyspozycje funkcjonalne i ekonomiczne - czytamy w uzasadnieniu jury.
Drugą nagrodę otrzymał zespół w składzie Aleksandra Boniecka, Zuzanna Szpocińska, Tomasz Marciniewicz, a trzecią pracownia BP Projekt Kazimierz Butelski. Równorzędne wyróżnienia honorowe przyznano zespołowi w składzie Jakub Botwina, Stanisław Botwina, Michał Szarug oraz pracowni AchitekciPL Jerzy Hnat.
Założenia autorskie:
Założeniem projektowym jest stworzenie obszaru mieszczącego liczne funkcje rekreacyjne o odmiennym charakterze, ukształtowanego w oparciu o spójny, czytelny system. Założono podział na cztery niezależne strefy funkcjonalne oraz czytelny układ komunikacji, organizujący strefowanie i ułatwiający orientację wewnątrz parku różnym grupom użytkowników. Obszar parku podzielono na cztery sekcje, mieszczące zgrupowane tematycznie funkcje:- Strefa sportu ze skate parkiem oraz opcjonalnie rowerowym torem crossowym; - Strefa rozrywki z głównym placem, zadaszoną sceną oraz kubaturą dla sezonowej gastronomii sąsiadującą z trawiastą łąką. Rozszerzenie tej strefy stanowią trybuny wkomponowane w skarpę otaczającą park, mogące funkcjonować jako widownia podczas wydarzeń na placu. Struktura ta umożliwia organizowanie zarówno wydarzeń sportowych jak i np. koncertów czy pokazów; - Strefa gier i zabaw dla dzieci młodszych i starszych z zapleczem; - Strefa relaksu z miejscami do siedzenia wkomponowanymi w zieleń, tworząca kameralne i wyciszone przestrzenie.
Układ komunikacji składa się z pętli biegnącej wokół parku wraz z pasem szybszego ruchu przeznaczonym np. do biegania, jazdy na rowerze lub rolkach, oraz z poprzecznych ścieżek wydzielających poszczególne strefy, wzdłuż których zaplanowano miejsca do siedzenia. Projekt zakłada także pozostawienie istniejących drzew oraz maksymalnie dużej ilości nawierzchni trawiastej.
Pracownia Riegler Riewe Architekten została założona w roku 1987 w Grazu (Austria) przez architektów Floriana Rieglera oraz Rogera Riewe. W 2010 roku otwarto polski oddział biura z siedzibą w Katowicach. Nagroda dla koncepcji parku w Jankowicach to kolejne zwycięstwo pracowni po ubiegłorocznych wygranych w konkursach na projekty dworca i domu kultury w Goleniowie oraz Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Najbardziej znaną dotychczas realizacją pracowni w Polsce jest Muzeum Śląskie w Katowicach ("A-m" 3/2014).