Architektura MuratorProjektyPark w Jankowicach

Park w Jankowicach

W konkursie na koncepcję nowego parku we wsi Jankowice na Śląsku zwyciężyła pracownia Riegler Riewe Architekci.

Park w Jankowicach
Wokół parku zaprojektowano ścieżkę szybszego ruchu przeznaczoną dla biegaczy i rowerzystów. Il. materiały prasowe

Konkurs w imieniu gminy Świerklany, na terenie której leżą Jankowice zorganizował katowicki SARP. W nowym parku miał się znaleźć m.in. plac zabaw, skate park, pole do minigolfa i zadaszona scena, a opcjonalnie także rowerowy tor crossowy oraz strefa ścianek wspinaczkowych. Architekci cały obszar podzielili na cztery sekcje: strefę sportu ze skate parkiem oraz torem crossowym, strefę rozrywki z głównym placem, zadaszoną sceną oraz kubaturą dla sezonowej gastronomii sąsiadującą z trawiastą łąką (rozszerzenie tej strefy stanowią trybuny wkomponowane w skarpę otaczającą park, mogące funkcjonować jako widownia podczas wydarzeń na placu), strefę gier i zabaw oraz strefę relaksu.

Rozpoczęcie realizacji: 2017

Aukcja na rzecz Tomasza Głowackiego Wrocławski architekt Tomasz Głowacki zmaga się z chorobą nowotworową. Leczenie, któremu  się poddaje nie jest niestety w całości refundowane, dlatego środowisko organizuje dla niego aukcję  charytatywną.
Lev Stern: między Wrocławiem i Jerozolimą We Wrocławiu można już oglądać wystawę „Lev Stern. Architektura czasu”. Ekspozycja, zestawiając ze sobą dzieła architekta  z różnych obszarów sztuki, pozwala prześledzić dynamikę zmian, jakim ulega twórczość artysty. Jednocześnie ma otworzyć przed widzem ścieżki prowadzące do odpowiedzi na pytania o wzajemne zależności między architekturą, malarstwem i rzeźbą, Wrocławiem i Jerozolimą, osobistym doświadczeniem i wielką historią.
Shitty Architecture Men List Uwaga! To prawdopodobnie pierwszy tekst po polsku o Shitty Architecture Men List! Na początku przedstawimy tło historyczne, a potem wytłumaczymy, o co chodzi w „gównianej liście”. Inicjatorki Balu architektek tym razem o nadużyciach w branży architektonicznej.
Obrońmy uprawnienia architektoniczne! Architekci przeciw zmianom Prawa Budowlanego Rząd planuje nowelizację Prawa Budowlanego. Jeśli zmiany wejdą w życie w proponowanej obecnie formie, absolwenci techników budowlanych i inżynierowie budownictwa będą mogli projektować wszystkie rodzaje budynków o kubaturze do 1000 m³.
Dark Arkitekter otwiera biuro w Polsce. To pierwszy zagraniczny oddział tej renomowanej norweskiej pracowni Norweska pracownia Dark Arkitekter otworzyła swoje pierwsze studio za granicą. Sebastian Grzesiak, nowo powołany CEO oddziału w Gdańsku, cieszy się na możliwość popularyzowania skandynawskiej architektury na nowym rynku.
Bogdan Kulczyński z Honorową Nagrodą SARP 2022 Tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody SARP został warszawski architekt Bogdan Kulczyński. Kapituła doceniła projektanta m.in. za konsekwentne traktowania architektury jako sztuki.