Architektura MuratorProjektyPark w Jankowicach

Park w Jankowicach

W konkursie na koncepcję nowego parku we wsi Jankowice na Śląsku zwyciężyła pracownia Riegler Riewe Architekci.

Park w Jankowicach
Wokół parku zaprojektowano ścieżkę szybszego ruchu przeznaczoną dla biegaczy i rowerzystów. Il. materiały prasowe

Konkurs w imieniu gminy Świerklany, na terenie której leżą Jankowice zorganizował katowicki SARP. W nowym parku miał się znaleźć m.in. plac zabaw, skate park, pole do minigolfa i zadaszona scena, a opcjonalnie także rowerowy tor crossowy oraz strefa ścianek wspinaczkowych. Architekci cały obszar podzielili na cztery sekcje: strefę sportu ze skate parkiem oraz torem crossowym, strefę rozrywki z głównym placem, zadaszoną sceną oraz kubaturą dla sezonowej gastronomii sąsiadującą z trawiastą łąką (rozszerzenie tej strefy stanowią trybuny wkomponowane w skarpę otaczającą park, mogące funkcjonować jako widownia podczas wydarzeń na placu), strefę gier i zabaw oraz strefę relaksu.

Rozpoczęcie realizacji: 2017

Nie żyje architekt Marek Niklewicz W wieku 91 lat odszedł architekt Marek Niklewicz, autor m.in. kaplicy na cmentarzu w Tychach Wartogłowcu oraz licznych projektów urbanistycznych.
Setne urodziny Marii Piechotki! Maria Piechotka, współautorka kilku osiedli mieszkaniowych w Warszawie, a także wdrożonego w całym kraju systemu budownictwa wielkopłytowego W-70, 12 lipca obchodziła swoje setne urodziny. Wkrótce ukaże się monografia poświęcona jej życiu i twórczości.
Tarcza antykryzysowa w architekturze: jak architekci oceniają pomoc w ramach tarczy antykryzysowej Czy tarcza antykryzysowa pomoże architektom? W kilka tygodni od wprowadzenia specustawy pytamy o jej konsekwencje: z jakich rozwiązań  zamierzają skorzystać duże, a z jakich małe pracownie architektoniczne i w jaki sposób epidemia koronawirusa wpływa dziś na sytuację finansową architektów [APA Wojciechowski, BBGK, WXCA, ARE, Lewicki, Łatak, xystudio, menthol, A2P2].
Najlepsi młodzi architekci: Polacy na liście Europe 40 Under 40 Polacy po raz kolejny w gronie najlepszych młodych architektów Europy! Na liście European Centre for Architecture Art Design i Chicago Athenaeum wśród czterdziestu najlepiej zapowiadających się młodych architektów przed czterdziestką znaleźli się w tym roku: Anna Paszkowska-Grudziąż, Jakub Cieślik i Łukasz Skorek.
W wieku 77 lat zmarł profesor Wojciech Kosiński 9 kwietnia 2020 roku zmarł profesor Wojciech Kosiński, wybitny naukowiec i nauczyciel akademicki, pasjonat architektury, wychowawca i mentor kilku pokoleń krakowskich architektów.
Nastroje architektów 2020 – jak polscy projektanci oceniają sytuację na rynku usług architektonicznych Aż 38% badanych architektów przewiduje spadek popytu na usługi w 2020 roku, a 30% sądzi, że popyt będzie na takim samym poziomie jak w zeszłym roku. Publikujemy wyniki raportu BCMM „Nastroje architektów 2020”.