Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP

i

Autor: Archiwum Architektury Pawilon Emilia gabarytowo i funkcjonalnie wpisuje się w zapisy miejscowego planu zagospodarowania rejonu placu Defilad, w którym planiści już w 2010 roku przewidzieli ogród zimowy; il. BBGK Architekci

Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP

2020-04-08 1:17

Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim ma szansę stanąć w połowie 2023 roku. Władze miasta ogłosiły właśnie postępowanie na wybór partnera, który wybuduje i poprowadzi nową Emilię.

Pawilon Emilia może powstać za trzy lata. Ogłoszenie o wyborze partnera, który zrealizuje i poprowadzi obiekt ukazało się na stronie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta 7 kwietnia 2020 roku. Zakłada ono, że partner prywatny sfinansuje i zbuduje obiekt, a następnie przejmie zarządzanie nim na czas określony w toku negocjacji. Będzie mógł czerpać korzyści z udostępniania części komercyjnej, ale planowana w nowym pawilonie Emilia oranżeria będzie ogólnodostępna. – Pomimo trudnej sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa, miasto działa i przygotowuje nowe możliwości inwestycyjne. Liczymy na duże zainteresowanie potencjalnych partnerów. Trudno sobie wyobrazić w Warszawie bardziej prestiżową lokalizację do organizacji konferencji i wystaw, a zagospodarowanie wnętrza budynku w zróżnicowaną zieleń i położenie obiektu w otoczeniu parku Świętokrzyskiego w samym sercu miasta, dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego miejsca – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Pawilon Emilia w formule PPP

Harmonogram prac przewiduje zakończenie postępowania i podpisanie umowy w drugim kwartale 2021 roku. Sama procedura składać się będzie z kilku etapów. Pierwszym z nich będzie prekwalifikacja i dopuszczenie do udziału maksymalnie pięciu potencjalnych partnerów, z którymi będą prowadzone negocjaje. W ich toku zostanie wypracowany model realizacji przedsięwzięcia. Kolejno partnerzy zostaną wezwani do złożenia ostatecznych ofert. Miasto wybierze najkorzystniejszą z nich. Po podpisaniu umowy, partner będzie mógł przystąpić do realizacji inwestycji. Oddanie do użytku nowego pawilonu Emilia przewidziane jest na pierwszą połowę 2023 roku.

Czytaj też: Nowe życie Cepelii – przebudowa pawilonu Zygmunta Stępińskiego? |

Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP

i

Autor: Archiwum Architektury Pierwotnie pawilon Emilia był zlokalizowany u zbiegu Emilii Plater i Świętokrzyskiej, teraz ma stanąć w parku Świętokrzyskim – na osi Pałacu Kultury i Nauki, w miejscu zarezerwowanym w planie zagospodarowania na budowę miejskiej oranżerii; il. BBGK Architekci

Pawilon Emilia: historia pewnego budynku

Pawilon Emilia powstał w 1969 roku dla Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Handlu Meblami według projektu Mariana Kuźniara, Czesława Wegnera i Hanny Lewickiej. Przez wiele lat mieścił sklep meblowy, później tymczasową siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Jego los, jak wielu podobnych konstrukcji w śródmieściu, wydawał się przesądzony. Nowy właściciel nieruchomości, firma Griffin Real Estate, zaplanował bowiem wzniesienie w tym miejscu wieżowca.

Czytaj też: Wieżowiec zamiast pawilonu Emilia |

W 2015 roku stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki zaproponował jednak przeniesienie pawilonu na teren pobliskiego parku Świętokrzyskiego. Koncepcję rekonstrukcji z wykorzystaniem oryginalnych elementów, w tym charakterystycznego dachu szedowego, opracowało społecznie biuro BBGK Architekci. Przeniesienie budynku w całości nie jest możliwe. Konstrukcję nośną w nowej lokalizacji należy wybudować od nowa. Dotyczy to słupów, ścian, stropów oraz belek schodowych – tłumaczyli autorzy w 2016 roku. Przygotowany przez nich projekt pawilonu Emilia przedstawiono następnie władzom Warszawy oraz przedstawicielom firmy Griffin, która zgodziła się pokryć częściowo koszty przedsięwzięcia. Na początku 2017 roku zakończono rozbiórkę obiektu. Zdemontowano m.in. konstrukcję stropodachu, którą stanowiły monolityczne, trapezowe tarczownice. Została ona pocięta wzdłuż dylatacji i przewieziona do konserwacji. W grudniu władze miasta zaprezentowały uszczegółowiony projekt nowego pawilonu Emilia, nad którym architekci pracowali wspólnie z Zarządem Zieleni, Uniwersytetem Warszawskim i Ogrodem Botanicznym.

Pawilon Emilia w parku Świętokrzyskim: miasto ogłasza przetarg w formule PPP

i

Autor: Archiwum Architektury Piętrowy, całkowicie przeszklony obiekt z charakterystycznym, ekspresyjnie łamanym dachem to jeden z niewielu zachowanych modernistycznych pawilonów w Warszawie. Oddany do użytku w 1970 roku, przez lata był najbardziej znanym stołecznym domem meblowym, by w 2012 roku stać się tymczasową siedzibą stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Za projekt pawilonu Emilia odpowiadają Marian Kuźniar, Czesław Wegner i Hanna Lewicka

Nowy pawilon Emilia: przestrzeń konferencyjna z oranżerią

W centralnie usytuowanym, trzykondygnacyjnym atrium nowego pawilonu Emilia mają pojawić się wysokie drzewa. Przestrzeń ta, podobnie jak w czasach, gdy gospodarzem obiektu był MSN, będzie pełniła funkcję miejsca spotkań i dyskusji. Ogród zimowy zostanie zlokalizowany na parterze i piętrze budynku, a powierzchnia przestrzeni zielonej nie może być mniejsza niż 60% - czytamy w informacji prasowej. Na parterze przewidziano kawiarnię, w podziemiu salę konferencyjną, a na piętrze ogólnodostępne strefy relaksu. Powierzchnia użytkowa pawilonu Emilia wyniesie nieco ponad 7000 m².