Architektura MuratorProjektyPawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju

Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju

Biuro GRAFT opracowało koncepcję pawilonu narodowego Niemiec na Wystawę Światową EXPO 2020 w Dubaju. To stalowa konstrukcja, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom.

Pawilon niemiecki na EXPO 2020 w Dubaju
Pawilon Niemiec na EXPO 2020 w Dubaju, proj. GRAFT; il. © GRAFT GmbH

EXPO 2020 odbędzie się pod hasłem Łączymy umysły, aby tworzyć przyszłość. Teren wystawy obejmuje 438 ha pomiędzy Dubajem a Abu Zabi, niedaleko nowego lotniska Al Maktoum i portu Jebel Ali, który wraz ze strefą wolnego handlu utworzoną w okolicy jest jednym z największych kompleksów przemysłowych Środkowego Wschodu. Według masterplanu, przygotowanego przez amerykańską pracownię HOK, w centrum założenia powstanie częściowo przekryty plac, nazwany Al Wasl, co w języku arabskim oznacza „połączenie”, a wokół trzy duże pawilony, symbolizujące możliwości, zrównoważony rozwój i mobilność, czyli obszary tematyczne, do których odnosić się będą wystawy poszczególnych państw biorących udział w EXPO.

Projekt pracowni GRAFT stanowi interpretację jednego z tych trzech zagadnień – idei zrównoważonego rozwoju, jako najbardziej bliskiej niemieckiej kulturze i gospodarce. Architekci zaproponowali stalową konstrukcję, która łączyć ma sześć różnych platform poświęconych obecnym i przyszłym tzw. megatrendom, czyli globalnym tendencjom mającym wpływ na wszystkie dziedziny naszego życia. Dzięki systemowym łączeniom po zakończeniu wystawy wszystkie elementy pawilonu można będzie łatwo zdemontować i – w zależności od potrzeb – złożyć później w zupełnie innym miejscu i nowej konfiguracji, odpowiedniej do wymagań kolejnej funkcji. Powierzchnia użytkowa obiektu to 7400 m².

Pracownia GRAFT jest jednym z kilku biur architektonicznych biorących udział w postępowaniu przetargowym na projekt niemieckiego pawilonu na EXPO 2020 w Dubaju. Zwycięzca zostanie oficjalnie ogłoszony 5 września 2018 roku.

Muzeum Przyszłości w Dubaju Stalowa konstrukcja oplatająca budynek od zewnątrz została zaprojektowana tak, aby żaden z elementów nie kolidował ze świetlikami tworzącymi kaligraficzne wzory na elewacji. O technicznych aspektach realizacji Muzeum Przyszłości w Dubaju, projektu Killa Design, pisze Wiktor Kowalski.
Nowy wieżowiec w Dubaju. Żelbetowa elewacja wieżowca O-14 jako konstrukcja nośna Wieżowiec 0-14 w Dubaju wyróżnia się nietypową konstrukcją: żelbetowa ściana zewnętrzna pełni rolę sztywnej przestrzennie konstrukcji nośnej, przejmującej zarówno obciążenia pionowe, jak i poziome. W biznesowej dzielnicy Dubaju do końca 2015 roku powstać ma kolejnych 230 wieżowców
Fala Dubaju Wieżę stylizowaną na skręconą łodygę wieńczy ostry łuk, wsparty na podstawie, która ma przywodzić na myśl kształt fal w rejonie Zatoki Perskiej. (A-Cero Architects)