Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim
Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.

Działka, na której ma powstać projektowany dom jednorodzinny, położona jest około 100 m od linii brzegowej Jeziora Żywieckiego. Rozciąga się z niej piękny widok na góry, nie widać natomiast jeziora, ponieważ otoczone jest ono wałem ziemnym. Jednym z głównych założeń projektowych była więc potrzeba rozwiązania tego problemu.

Dom Peryskop – spojrzeć ponad przeszkodą
Peryskop jest przyrządem optycznym służącym do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia lub zakrytych przeszkodami. Architekci z pracowni MUS Architects zaprojektowali dom, który jest architektoniczną interpretacją funkcji i formy tego narzędzia.
– Postanowiliśmy maksymalnie wykorzystać dopuszczalną w planie miejscowym wysokość zabudowy, podnosząc część dzienną na najwyższą – trzecią kondygnację i tym samym zapewnić mieszkańcom pożądany widok – mówi Adam Zwierzyński z biura architektonicznego MUS Architects.
Bryła domu ma kształt zbliżony do litery Z. Dolna kondygnacja, mieszcząca strefę wejściową, oraz górna, stanowiąca przestrzeń dzienną, połączone zostały wąskim pionem. Pomiędzy nimi wprowadzono strefę nocną.
Kondygnacja dzienna została zaprojektowana jako szersza niż zlokalizowana poniżej niej część sypialniana – jest więc wysunięta ponad podjazdem. Wspornik ma konstrukcję żelbetową (strop, stropodach oraz ściany boczne/tarcze). Na końcu wspornika znajduje się przeszklenie w systemie cienkoprofilowym o szerokości 13,5 m i wysokości 4,2 m. W ten sposób bryłę budynku w jego górnej części całkowicie otwarto na przestrzeń ponad wałem ziemnym okalającym jezioro, dzięki czemu strefa dzienna domu będzie miała piękny panoramiczny widok na otaczający go krajobraz.

Odwrócony układ domu
– Oczywistym krokiem pozwalającym podnieść strefę dzienną maksymalnie do góry było odwrócenie układu typowego domu jednorodzinnego i przeniesienie całej części dziennej na najwyższą kondygnację – wyjaśnia Adam Zwierzyński.
Na parterze zlokalizowano więc strefę wejściowa z holem, garażem dwustanowiskowym oraz strefą spa z bezpośrednim wyjściem do ogrodu w części zachodniej działki. Na pierwszym piętrze mieści się cała część nocna – pokoje oraz łazienka. Na najwyższej kondygnacji znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnią, a także mała toaleta.
Z boku bryły umiejscowiona została wydzielona klatka schodowa łącząca wszystkie kondygnacje. Dodatkowo w garażu zlokalizowano niewielki dźwig towarowy, umożliwiający transport zakupów i towarów bezpośrednio do kuchni.
– Forma obiektu wynika w znacznym stopniu z układu funkcjonalnego, za którym podążał układ konstrukcyjny. Całość została zamknięta w czytelnym i charakterystycznym formalnie „opakowaniu” – dodaje architekt.
Czytaj też: Jednorodzinne domy przyszłości |
Dom Peryskop – rozpoznawalny znak w przestrzeni
Zaprojektowany budynek stanowi odzwierciedlenie założeń koncepcyjnych i funkcjonalnych. Jego bryła jest nowoczesna, zintegrowana i spójna, dzięki czemu stanowi on rozpoznawalny znak w otoczeniu.
– Jesteśmy zadowoleni z udanej syntezy i koncepcyjnego umocowania całego procesu projektowego. Najważniejszy problem projektowy, dzięki odpowiedniemu podejściu do zagadnienia, został przekuty na główny walor tej architektury. Funkcja, konstrukcja i forma są tu w pełni zintegrowane i zrozumiałe. Każdy z elementów współdziała z resztą kompozycji, wzajemnie się motywując i wzbogacając – podsumowuje Adam Zwierzyński.
co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!