Architektura MuratorProjektyPlac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE

W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE

Plac Juliusza Kossaka w Krakowie to jedna z tych przestrzeni miejskich w Polsce, które nie miały szczęścia. Powolna degradacja, brak pomysłów i niekontrolowana zabudowa sprawiły, że jest to miejsce, które szybko mijamy lub na którym zostawiamy samochód, by biec dalej. Nikt nie traktuje placu jako celu swojego spaceru/podróży. Zresztą plac jest placem tylko z nazwy. Naszym projektem chcieliśmy odmienić ten stan rzeczy. Zaprojektowane przez nas zagospodarowanie w formie zielonego skweru jest wypadkową warunków konkursowych narzucających wymóg zachowania min. 80% powierzchni biologicznie czynnej oraz głównych osi widokowych. Zaproponowaliśmy oazę spokoju w gęsto zurbanizowanej tkance. Las złożony z rodzimych drzew (typowych dla miasta i regionu), zamknięty w wielkiej donicy, niczym ozdobny kwiat będący częścią każdego salonu, jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i użytkowym. Przyczynia się do eliminacji efektu wyspy ciepła, retencjonuje wodę deszczową, daje wytchnienie.

Czytaj też: Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP |

Zaprojektowaliśmy też nasadzenia drzew w sposób niekolidujący z istniejącą infrastrukturą. Projekt uwzględnia pasy serwisowe o szerokości min. 2 m od przebiegającej przez plac sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej z dopuszczeniem sadzenia w tych miejscach traw ozdobnych i krzewów w sposób zapewniający ciągłość sieci oraz dostęp w sytuacji awaryjnej. Sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne planuje się zabezpieczyć na zasadach ustalonych z ich dysponentami. 

Zaprojektowaliśmy też liczne rozwiązania proekologiczne. Ogrody deszczowe z roślinami zatrzymującymi wodę opadową, rowy infiltracyjne, które zwiększają naturalną zdolność gleby do pochłaniania wody oraz usuwania zanieczyszczeń i osadów. Nowe nasadzenia drzewami rodzimymi, typowymi dla Krakowa, ograniczającymi wzrost temperatury i ograniczającymi hałas. Projekt zakłada wprowadzenie różnych, rodzimych, optymalnych do lokalnych warunków siedliskowych gatunków drzew, krzewów i traw ozdobnych. Taka bioróżnorodność w środowisku miejskim przyczyni się do powstawania nowych minisiedlisk dla owadów i ptaków. Miejsca te trakcie wieloletniej pielęgnacji cechować będzie sukcesywny wzrost wartości ekologicznej.

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Tagi:
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.
PURO Kraków Old Town w nowej odsłonie Zakończyła się modernizacja PURO Kraków Old Town. Do współpracy przy kompletnej metamorfozie wnętrz krakowskiego hotelu PURO zaprosiło studio P2 Piotra Paradowskiego.