Architektura MuratorProjektyPlac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE

W niedawnym konkursie na modernizację placu Juliusza Kossaka w Krakowie studio4SPACE otrzymało III nagrodę. Jury doceniło ideę przekształcenia tego miejsca w gęsto zazieleniony plac miejski. Prezentujemy wypowiedź współautora projektu Bartosza Dendury.

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE

Plac Juliusza Kossaka w Krakowie to jedna z tych przestrzeni miejskich w Polsce, które nie miały szczęścia. Powolna degradacja, brak pomysłów i niekontrolowana zabudowa sprawiły, że jest to miejsce, które szybko mijamy lub na którym zostawiamy samochód, by biec dalej. Nikt nie traktuje placu jako celu swojego spaceru/podróży. Zresztą plac jest placem tylko z nazwy. Naszym projektem chcieliśmy odmienić ten stan rzeczy. Zaprojektowane przez nas zagospodarowanie w formie zielonego skweru jest wypadkową warunków konkursowych narzucających wymóg zachowania min. 80% powierzchni biologicznie czynnej oraz głównych osi widokowych. Zaproponowaliśmy oazę spokoju w gęsto zurbanizowanej tkance. Las złożony z rodzimych drzew (typowych dla miasta i regionu), zamknięty w wielkiej donicy, niczym ozdobny kwiat będący częścią każdego salonu, jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale i użytkowym. Przyczynia się do eliminacji efektu wyspy ciepła, retencjonuje wodę deszczową, daje wytchnienie.

Czytaj też: Przebudowa placu Juliusza Kossaka w Krakowie: wyniki konkursu SARP |

Zaprojektowaliśmy też nasadzenia drzew w sposób niekolidujący z istniejącą infrastrukturą. Projekt uwzględnia pasy serwisowe o szerokości min. 2 m od przebiegającej przez plac sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i ciepłowniczej z dopuszczeniem sadzenia w tych miejscach traw ozdobnych i krzewów w sposób zapewniający ciągłość sieci oraz dostęp w sytuacji awaryjnej. Sieci elektroenergetyczne i telekomunikacyjne planuje się zabezpieczyć na zasadach ustalonych z ich dysponentami. 

Zaprojektowaliśmy też liczne rozwiązania proekologiczne. Ogrody deszczowe z roślinami zatrzymującymi wodę opadową, rowy infiltracyjne, które zwiększają naturalną zdolność gleby do pochłaniania wody oraz usuwania zanieczyszczeń i osadów. Nowe nasadzenia drzewami rodzimymi, typowymi dla Krakowa, ograniczającymi wzrost temperatury i ograniczającymi hałas. Projekt zakłada wprowadzenie różnych, rodzimych, optymalnych do lokalnych warunków siedliskowych gatunków drzew, krzewów i traw ozdobnych. Taka bioróżnorodność w środowisku miejskim przyczyni się do powstawania nowych minisiedlisk dla owadów i ptaków. Miejsca te trakcie wieloletniej pielęgnacji cechować będzie sukcesywny wzrost wartości ekologicznej.

Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Plac Kossaka w Krakowie według biura studio4SPACE
Nowe zagospodarowanie placu Kossaka w Krakowie, proj. studio4SPACE
Upgrade Centrum Dialogu Przełomy: Robert Konieczny o zmianach na placu Solidarności w Szczecinie [FILM] Na placu Solidarności w Szczecinie mają pojawić się nowe drzewa. To inicjatywa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes, która aktualizację projektu przygotowuje pro bono. O tym, co konkretnie się zmieni i jak będzie wyglądać Centrum Dialogu Przełomy 2.0 opowiada nam Robert Konieczny.
Plac Matejki w Krakowie: reprezentacyjna przestrzeń przyjazna mieszkańcom Plac Matejki w Krakowie, otoczony gmachami Akademii Sztuk Pięknych, Dyrekcji Kolei i Narodowego Banku Polskiego, stanowi jedno z najpiękniejszych miejsc w przestrzeni miasta. O jego znaczeniu i współczesnej funkcji rozmawiamy z architektem Piotrem Orzeszkiem z pracowni Stvosh, który 12 lat temu przeprowadził gruntowna modernizację placu.
Tagi:
Hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 151 w Krakowie Zakończyła się budowa nowej hali sportowej w Krakowie. Kino plenerowe, warzywnik oraz biblioteka na dachu to tylko niektóre pomysły uczniów, które architekci z ARP Manecki uwzględnili w projekcie obiektu.
Pracownia BE DDJM Architekci przebuduje gmach Poczty Głównej w Krakowie Zabytkowy budynek Poczty Głównej w Krakowie zyska nową funkcję. Projekt adaptacji obiektu na hotel opracowało biuro BE DDJM Architekci.
Osiedle Safrano w Krakowie projektu 3D Architekci W Łagiewnikach-Borku Fałęckim powstanie kameralne osiedle Safrano według projektu biura 3D Architekci.
Klub Studio / Kraków Projekt to próba przeniesienia idei klubu studenckiego z czasów PRL-u we współczesność. Jest więc tu miejsce i na scenę, i browar, i sale dla biznesu. O realizacji biura Stożek Architekci pisze Marcin Brataniec.
AFI V.Offices w Krakowie z najwyższym na świecie wynikiem certyfikacji BREEAM Krakowski biurowiec AFI V.Offices projektu Iliard Architecture & Interior Design otrzymał  certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding, zdobywając aż 98,87%. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora BRE Global dla polskiej inwestycji. Biorąc zaś pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.
Muzeum Architektury i Designu w Krakowie: będzie konkurs SARP Realizacja Muzeum Architektury i Designu w Krakowie wkracza w kolejną fazę. Minister kultury Piotr Gliński zapowiedział przekazanie 400 mln na remont dawnego hotelu Cracovia. We współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich zostanie też przeprowadzony konkurs na adaptację zabytku.