Architektura MuratorProjektyPoznańska pracownia architektoniczna Easst.com zaprojektowała centrum kulturalne w Berlinie

Poznańska pracownia architektoniczna Easst.com zaprojektowała centrum kulturalne w Berlinie

Kulturmanufaktur to nowa inwestycja w Berlinie zaprojektowana przez poznańską pracownię architektoniczną Easst.com. Centrum kulturalne zlokalizowane w dzielnicy Lichtenberg pomieści przede wszystkim pracownie dla środowisk twórczych

Easst.com, nadbudowa kamienicy
Projekt centurm kulturalnego Kulturmanufaktur w Berlinie. Dzięki uprzejmości pracowni architektonicznej Easst.com
Centrum kulturalne Kulturmanufaktur Berlin, Niemcy
AutorzyPracownia architektoniczna Easst.com
Powierzchnia użytkowa12600.0 m²
Data realizacji (początek)2015

Kulturmanufaktur, w skrócie Kuma, to centrum kulturalne w dzielnicy Lichtenberg we wschodniej części Berlina. Kuma będzie kolejnym miejscem w stolicy Niemiec służącym środowiskom twórczym. Znajdą się tu przede wszystkim pracownie artystów: malarzy, muzyków, filmowców. Poza studiami przewidziano restaurację, kluby oraz wielofunkcyjne sale służące wystawom, pokazom mody, projekcjom filmowym i innym wydarzeniom kulturalnym.

Projekt nadbudowy dwóch rzędów kamienic na potrzeby centrum kulturalnego powstał w poznańskiej pracowni architektonicznej Easst.com. Koncepcja zakłada modernizację ośmiu kamienic zbudowanych w dwóch rzędach. Okna w istniejących kamienicach zostaną powiększone, niektóre z nich będą występować poza lico elewacji. Szyby windowe od strony dziedzińca ułatwią komunikację pomiędzy piętrami. Część dziedzińca zostanie przekryta, a na jednym z jego końców powstanie restauracja. W części podziemnej znajdą się kluby i dodatkowe sale do celów twórczych. Całość nawiązywać będzie do industrialnej architektury tej części Berlina. Aby podkreślić przemysłowy charakter nowej inwestycji, architekci zdecydowali się na odkucie tynków istniejących kamienic aż do cegły, która zostanie pomalowana na szaro. W otwierającej widoki na okolice nadbudowie planowane jest użycie cortenu i szkła.

Współczesna architektura Berlina: Rem Koolhaas (OMA) zaprojektuje nowy biurowiec wydawnictwa Axel Springer Architektura Berlina wkrótce wzbogaci się o kolejną realizację Rema Koolhaasa (OMA). Projekt nowego biurowca dla wydawnictwa Axel Springer został wybrany spośród 18 nadesłanych na konkurs architektoniczny propozycji. W ostatnim etapie obok OMY znalazły się pracownie Bjarke Ingels Group (BIG) oraz Buro Ole Scheeren, założone przez dawnego współpracownika Koolhaasa
White Cube w Berlinie Tymczasowe Centrum Sztuki zaprojektował wiedeński architekt Adolf Krischanitz. Kubiczny pawilon o lekkiej, drewnianej konstukcji, tekturowo-gipsowych ścianach, pokryty "plastikową skórą" naciągniętą na stalowe rusztowanie, stał się nośnikiem obrazu dla prac artystów.