Projekt Króliczok

i

Autor: Archiwum Architektury

Projekt „Króliczok”

2016-10-24 14:36

Absolwentka Politechniki Śląskiej opracowała projekt nowego zagospodarowania jednego z katowickich "króliczoków".  Praca znalazła się w finale konkursu PRAKTYKA 2016, organizowanego przez Fundację im. Stefana Kuryłowicza.

„Króliczoki” to komórki gospodarcze wznoszone niegdyś na osiedlach robotniczych, przy familokach i starych kamienicach na terenie Górnego Śląska. Choć stanowią charakterystyczny element kultury budowlanej regionu, obiekty te można spotkać coraz rzadziej. Nieremontowane od lat budynki popadają w ruinę, a ich ochronę utrudnia niejasny stan własności i brak wpisu do rejestru zabytków.

Projekt Magdaleny Orzeł, który znalazł się w finale konkursu PRAKTYKA 2016 Fundacji im. Stefana Kuryłowicza, to propozycja nowego zagospodarowania jednego z katowickich „króliczoków”. Budynek zlokalizowany przy ulicy Kochanowskiego 9 znajduje się w złym stanie technicznym, a otaczające go podwórko pozbawione jest zieleni i śmietnika. Autorka zaproponowała więc coś więcej niż tylko remont i przywrócenie budynku do stanu pierwotnego.

Projekt Króliczok

i

Autor: Archiwum Architektury

Jeżeli chcemy, aby mieszkańcy identyfikowali się ze swoim osiedlem, podwórkiem, okolicą, a co za tym idzie, „króliczokami”, muszą „stworzyć” je od nowa. Projekt nie dąży do wiernego odtworzenia przeszłości i naśladowania minionej epoki. (...)„Króliczok” ma żyć, dopasować się do nowych okoliczności i służyć teraźniejszym mieszkańcom. Jego układ może ulec zmianie, odpowiedzieć na aktualnie potrzeby i pragnienia mieszkańców – czytamy w opisie pracy.

Projekt przewiduje podzielenie „króliczoka” na dwie części – integracyjną z altaną dla mieszkańców i gospodarczą z wydzielonym miejscem do składowania odpadów. Część schowków wykorzystano jako parkingi na rowery i komórki lokatorskie. Koncepcja zakłada odświeżenie murów zewnętrznych, wymianę więźby dachowej, oraz wewnętrznych, drewnianych „stropów”, spośród których część uległaby likwidacji, w celu uzyskania wyższych, jednopoziomowych schowków. W części integracyjnej zaprojektowano uchylną drewnianą elewację, która po otwarciu mogłaby służyć jako zadaszenie przestrzeni dla imprez sąsiedzkich. Przewidziano także zbieranie wody deszczowej do podlewania roślin.

Projekt Króliczok

i

Autor: Archiwum Architektury