Architektura MuratorProjektyProjekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze

Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze

W miejscu biurowców przy ul. Wołoskiej powstać ma nowy zespół mieszkaniowy według projektu pracowni BBGK Architekci. Inwestycja realizowana będzie w ramach specustawy zwanej Lex Deweloper.

Projekt Służewiec: mieszkaniówka BBGK na warszawskim Mordorze
Projekt Służewiec, osiedle Echo Investment przy ul. Wołoskiej w Warszawie, proj. BBGK Architekci

Projekt Służewiec to robocza nazwa nowej inwestycji Echo Investment. Na blisko 5-hektarowej działce pomiędzy ulicami Marynarską, Wołoską, Domaniewską i Postępu zamierza ona zbudować osiedle na 1200 mieszkań, choć dokumenty planistyczne przewidują w tym miejscu zabudowę usługową. Firma chce skorzystać z możliwości, jakie daje Ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, zwana potocznie specustawą mieszkaniową lub Lex Deweloper. Według wstępnej koncepcji projektowany zespół składać się będzie z ośmiu obiektów: w jednym znajdą się lokale na wynajem, w siedmiu na sprzedaż. Przewidziano też sklepy, punkty usługowe oraz duży teren ogólnodostępnej zieleni. Projekt założenia opracowało warszawskie biuro BBGK Architekci. To co przede wszystkim zamierzamy zrobić, to zlikwidować gigantyczny parking, którym dziś mieści ok. 1100 samochodów. To jest ogromna wyspa ciepła. W zamian proponujemy  tereny biologicznie czynne, obsadzone różnorodną zielenią, które powstaną razem z osiedlem – mówi Wojciech Kotecki z BBGK Architekci.

Projekt Służewiec: 15-minutowe miasto na Mordorze?

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano ogólnodostępny park liniowy wzdłuż ul. Wołoskiej, który w przyszłości mógłby prowadzić aż do Pola Mokotowskiego. Jak podaje Echo Investment, zieleń na terenie osiedla oraz w jego bezpośrednim sąsiedztwie zajmie blisko 3 ha. Deweloper zrealizuje też w okolicy nową szkołę podstawową dla 250 dzieci. Jej projekt zlecił pracowni WWAA.

Czytaj też: Współczesna szkoła modelowa: rozmowa z Natalią Paszkowską |

Warto dodać, że na brak otwartych przestrzeni publicznych, problemy komunikacyjne i monofukcyjność warszawskiego Mordoru zwracają uwagę nie tylko pracownicy zlokalizowanych tam biurowców, ale też eksperci JLL, podkreślając, że szansą na zwiększenie prestiżu Służewca może być m.in. budowa sieci nowych skwerów i placów połączonych ciągami pieszymi. Inwestorzy starają się więc pomału zmieniać wizerunek dzielnicy. Ostatnio pisaliśmy o modernizacji biurowców Helion i Luminar, które przy okazji zyskały nowe zagospodarowanie terenu z dużą ilością zieleni i elementami małej architektury według projektu pracowni Grupa Plus Architekci. W planach jest także zastąpienie czterech obiektów biurowych przy ul. Domaniewskiej zespołem mieszkaniowym autorstwa studia Kuryłowicz & Associates.

Czytaj też: Mieszkania zamiast biur na Służewcu |

Gdzie powstanie nowe osiedle Echo Investment na Służewcu

Wojciech Kotecki z BBGK Architekci o Projekcie Służewiec

Projekt Służewiec: wizualizacje

Autor: Piotr Prus
Apartamenty w miejscu Polfy na warszawskiej Woli. Projekt biura BBGK Architekci To definitywny koniec przemysłu na warszawskiej Woli. Na terenie Polfy powstanie wielofunkcyjny zespół z ponad dwoma tysiącami mieszkań.
Budynek Grochowska 1 – mieszkania na wynajem od BBGK Architekci Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja zespołu Grochowska 1 na warszawskiej Pradze. Projekt zespołu opracowały biura BBGK Architekci i SAAW.
Jest zgoda na Projekt Służewiec. Rada Warszawy poparła budowę osiedla Echo Investment Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Sala wielofunkcyjna w Muzeum Katyńskim W sali wielofunkcyjnej zastosowano ten sam arsenał skromnych, choć poruszających środków wyrazu, jaki wykorzystano w realizacji muzeum – o nowym projekcie BBGK Architekci pisze Jerzy S. Majewski.
Wojciech Kotecki z BBGK Architekci o budynku Sprzeczna 4 [FILM] Współczesna prefabrykacja może być jak rękawiczka, uszyta na miarę potrzeb mieszkańców i kontekstu. Przystępując do projektowania Sprzecznej, o prefabrykacji nie wiedzieliśmy nic. Po prostu zaproponowaliśmy budynek, który uważaliśmy za dobry, a prefabrykacja poszła w ślad za naszą myślą. O realizacji budynku Sprzeczna 4 w Warszawie w ramach otwartych obrad jury IX edycji konkursu Życie w Architekturze opowiada Wojciech Kotecki z pracowni BBGK Architekci.
Wysokościowiec w Porcie Popowice we Wrocławiu: wyniki konkursu W konkursie na projekt wysokościowca w Porcie Popowice we Wrocławiu zwyciężyła pracownia BBGK Architekci. Staraliśmy się stworzyć budynek, który oprócz „bycia ikoną”, pozwoli zaprojektować komfortowe mieszkania, a ponadto będzie aktywizować najbliższą przestrzeń i stworzy dobrą relację z portem i wodą – tłumaczą autorzy.