Architektura MuratorProjektyPrzebudowa Wydziału Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej

Przebudowa Wydziału Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej

Władze Politechniki Gdańskiej zorganizowały konkurs na przebudowę zabytkowego kompleksu Hydromechaniki. Wygrało Biuro Techniczne Kowiel – Ksenia Piątkowska, Jakub Figel, Filip Kurasz.

Hydromechanika
Dzięki dodaniu nowych segmentów możliwe będzie zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu, która ostatecznie wynieść ma 2200 m2. W tle nowy łącznik między budynkiem hydromechaniki a gmachem głównym

Zespół, w którym mieścił się niegdyś Wydział Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej pochodzi z lat 1915-1920 i znajduje się w najstarszej części kampusu – między gmachem głównym a Wydziałem Elektrotechniki i Automatyki. Konkurs dotyczył jego remontu i adaptacji do nowych funkcji. Władze uczelni założyły, że w obiekcie powinno się znaleźć Muzeum Techniki wraz z dodatkową przestrzenią wystawową, w której studenci mogliby prezentować swoje projekty, sala prelekcyjno-koncertowa, mediateka, kawiarnia oraz powierzchnie dla firm zewnętrznych współpracujących z politechniką. Architekci mieli też zaproponować łącznik między pomieszczeniami ekspozycyjnymi a gmachem głównym. Zwycięska koncepcja zakłada m.in. wprowadzenie wzdłuż elewacji współczesnych segmentów, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu. Alternatywnie do sugerowanego w zapisach konkursu usytuowania łącznika na poziomie pierwszego piętra, projektanci zaprojektowali go w strefie przyziemia, wykorzystując istniejącą w terenie różnicę wysokości (1,9 m). Takie rozwiązanie wymaga wykonania tylko jednego przebicia w historycznej ścianie obwodowej gmachu głównego, która obecnie jest całkowicie ukryta pod ziemią, co w minimalny sposób narusza jej strukturę i w żaden sposób nie wpływa na zakłócenie czytelności elewacji – tłumaczą architekci.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.