Architektura MuratorProjektyPrzebudowa Wydziału Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej

Przebudowa Wydziału Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej

Władze Politechniki Gdańskiej zorganizowały konkurs na przebudowę zabytkowego kompleksu Hydromechaniki. Wygrało Biuro Techniczne Kowiel – Ksenia Piątkowska, Jakub Figel, Filip Kurasz.

Hydromechanika
Dzięki dodaniu nowych segmentów możliwe będzie zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu, która ostatecznie wynieść ma 2200 m2. W tle nowy łącznik między budynkiem hydromechaniki a gmachem głównym

Zespół, w którym mieścił się niegdyś Wydział Hydromechaniki Politechniki Gdańskiej pochodzi z lat 1915-1920 i znajduje się w najstarszej części kampusu – między gmachem głównym a Wydziałem Elektrotechniki i Automatyki. Konkurs dotyczył jego remontu i adaptacji do nowych funkcji. Władze uczelni założyły, że w obiekcie powinno się znaleźć Muzeum Techniki wraz z dodatkową przestrzenią wystawową, w której studenci mogliby prezentować swoje projekty, sala prelekcyjno-koncertowa, mediateka, kawiarnia oraz powierzchnie dla firm zewnętrznych współpracujących z politechniką. Architekci mieli też zaproponować łącznik między pomieszczeniami ekspozycyjnymi a gmachem głównym. Zwycięska koncepcja zakłada m.in. wprowadzenie wzdłuż elewacji współczesnych segmentów, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie powierzchni użytkowej zespołu. Alternatywnie do sugerowanego w zapisach konkursu usytuowania łącznika na poziomie pierwszego piętra, projektanci zaprojektowali go w strefie przyziemia, wykorzystując istniejącą w terenie różnicę wysokości (1,9 m). Takie rozwiązanie wymaga wykonania tylko jednego przebicia w historycznej ścianie obwodowej gmachu głównego, która obecnie jest całkowicie ukryta pod ziemią, co w minimalny sposób narusza jej strukturę i w żaden sposób nie wpływa na zakłócenie czytelności elewacji – tłumaczą architekci.

Rozpoczęcie realizacji: 2016

Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.