Architektura MuratorProjektyRatusz marszałkowski w Krakowie

Ratusz marszałkowski w Krakowie

Nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie zostanie zrealizowana na podstawie koncepcji konsorcjum Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński (budynki A i B wraz zagospodarowanie terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (budynek C)

Urząd marszałkowski w Krakowie
Główny hol nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie według projektu pracowni Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński oraz Małeccy Biuro Projektowe

Projekt wyłoniono w dwuetapowym konkursie zorganizowanym pod patronatem SARP przez władze województwa. Budynek, planowany u zbiegu alei Pokoju i Powstania Warszawskiego, oprócz przestrzeni administracyjno-biurowych pomieścić miał także m.in. przedszkole, część konferencyjną, ośrodek zdrowia oraz lokale handlowe. Według założeń architekci musieli zaproponować nowoczesną, reprezentacyjna bryłę przy optymalizacji kosztów budowy oraz eksploatacji obiektu.

Do drugiego etapu jury pod przewodnictwem Tomasza Koniora zakwalifikowało trzy prace: konsorcjum hiszpańskich biur TAC Arquitectes i Ramón Sanabria Arquitectes Associats, studia Wojciecha Gęsiaka oraz zespołu, w którego skład weszli architekci z Horizone Studio i Biura Projektowego Małeccy.

Ostatecznie do realizacji została wybrana koncepcja tych ostatnich. Autorzy zaprojektowali kompleks składający się z trzech budynków o łącznej powierzchni ok. 41 000 m2, które w przyszłości mogłyby być uzupełnione o dwa kolejne. W ramach inwestycji powstać miałyby też dwa place, jeden przed głównym wejściem, drugi wewnętrzny, obsadzony zielenią.

ZAKOŃCZENIE REALIZACJI: 2018

The Park Kraków: nowy zespół biurowy projektu APA Wojciechowski Na krakowskim Podgórzu, przy skrzyżowaniu ulic Kuklińskiego i Saskiej, powstaje kompleks biurowy The Park Kraków. Przestrzeń między budynkami zostanie wyłączona z ruchu samochodowego i zagospodarowana w formie ogólnodostępnego parku miejskiego.
Festiwal Otwarte Mieszkania 2020 Krakowska odsłona festiwalu Otwarte Mieszkania w tym roku wyjątkowo odbędzie się w lipcu. „Architektura-murator” po raz kolejny jest patronem medialnym wydarzenia.
Centrum Muzyki w Krakowie nie powstanie? Władze Krakowa wycofały się z realizacji Centrum Muzyki na Grzegórzkach. Konkurs na projekt obiektu w 2018 roku wygrał zespół SBS Engineering Group oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata.
Mieszkaj w mieście medusa group. Kolejny etap osiedla w Bronowicach [GALERIA] Mieszkaj w Mieście to inwestycja firmy Henniger Investment, zakładająca realizację samowystarczalnej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej w północno-zachodniej części Krakowa. W ciągu sześciu lat  oddano tu do użytku przeszło 600 mieszkań. Obecnie, od strony ronda Ofiar Katynia,  powstaje kolejny etap założenia Mieszkaj w mieście.
Muzeum Czartoryskich: przebudowa według Biura Projektów Lewicki Łatak Ze względu na brak możliwości rozbudowy gmachu Muzeum Czartoryskich zdecydowano m.in. o przekryciu dziedzińca przeszklonym dachem. Dzięki temu niedostępna do tej pory dla zwiedzających przestrzeń, zmieniła się w reprezentacyjny hol wejściowy – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Modelowe osiedle na krakowskich Klinach – wyniki konkursu! Pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński zwyciężyła w konkursie na projekt osiedla Spacerowa, które planowane jest na Klinach w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. To kolejne zwycięstwo tego biura w konkursie na modelowe osiedle organizowanym przez BGK Nieruchomości.