Architektura MuratorProjektyRozbudowa Muzeum Powstania – wyniki

Rozbudowa Muzeum Powstania – wyniki

Muzeum Powstania Warszawskiego czeka planowana od dawna rozbudowa. Zwycięską koncepcję nowego skrzydła wejściowego opracowało studio Nizio Design International, notabene autorzy prezentowanej tu od 2006 roku ekspozycji, która odmieniła sposób opowiadania o historii w polskich placówkach muzealnych.

Rozbudowa Muzeum Powstania – wyniki
Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego, projekt Nizio Design International, I nagroda

O rozbudowie Muzeum Powstania Warszawskiego o strefę wejściową od strony ul. Towarowej mówiło się od dawna. Zapowiedź zmian stanowił już zresztą pawilon Pokój na lato, zrealizowany tu po raz pierwszy w 2015 roku. Konkurs na projekt nowego skrzydła wraz z zagospodarowaniem terenu dyrekcja placówki we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowała ostatecznie dopiero w tym roku. Uczestnicy mieli zaproponować nowe budynki strefy wejściowej, pozwalającej dostać się do zespołu od strony ul. Towarowej. Nowa forma zagospodarowania terenu powinna stworzyć miejsce, które – choć będzie wyraźnie powiązane ze strefą działalności Muzeum – musi zachować w pełni autonomiczny charakter. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń publiczna poprzez użyte materiały i sposób aranżacji ma promować korzystanie z natury, realizować zasadę dostępności, zachować ludzką skalę przestrzeni, elementów małej architektury, użytych materiałów, wyrażać harmonię ze środowiskiem, itp. Oprócz wymienionych funkcji miejsce ma zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie, np. zastanej zieleni lub proponując nowe nasadzenia i czerpiąc z naturalnych materiałów – czytamy w regulaminie.

W jury pod przewodnictwem Krzysztofa Ingardena znaleźli się: Grzegorz Stiasny, Marta Sękulska Wrońska, Szczepan Wroński, Krzysztof Domaradzki, Piotr Walkowiak, Radosław Gajda, Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, Marlena Happach, architekt miasta, a także Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Agnieszka Szulejewska, kierownik Działu Projektów Kulturalnych MPW oraz Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Pierwsze miejsce i 66 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymała pracownia Nizio Design International, notabene autorzy wielokrotnie nagradzanej ekspozycji muzeum z 2006 roku. Jak uzasadniało jury, koncepcja ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe, w tym przede wszystkim cel poprawienia funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej.

Autorzy zaproponowali rodzaj holu dostępnego z poziomu terenu. Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Zejście do kondygnacji podziemnej stanowiące łącznik z istniejącym obiektem jest dostosowane do liczby gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym, pozwala na realizacją różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę i 44 tys. zł przyznano pracowni M.O.C. Architekci za interesującą koncepcję połączenia prostych form pawilonów części naziemnej z rzeźbiarską sekwencją wnętrz podziemnych, a trzecią i 33 tys. zł tomcat.arch.design za konsekwentnie przeprowadzoną propozycję umieszczenia większości kubatury nowego budynku pod skarpą oddzielająca istniejące, zabytkowe obiekty od strony ul. Towarowej.

Sędziowie wyróżnili też dwa zespoły: konsorcjum firm MXCF Architekci i Pracownia Krajobrazu za niekonwencjonalne rozwiązanie drogi wejściowej wprowadzającej w nastrój i problematykę ekspozycji oraz jednorodną, neutralna formę obiektu, a także eM4 Pracownię Architektury Brataniec za klarowne i funkcjonalne rozwiązanie części podziemnej oraz wprowadzenie zagłębionego patio na dziedzińcu.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie sfinansowana m.in. ze środków urzędu miasta.

Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie Tree house 2021 Anna Piątek, Piotr Gajdka i Mikołaj Kociołek zdobyli wyróżnienie w międzynarodowym konkursie na zaprojektowanie domku na drzewie Tree house 2021. Projekt jest nie tylko spełnieniem dziecięcych marzeń, lecz także odpowiedzią na bieżące problemy, z którymi mierzy się ludzkość.
Linoleum od nowa: wyniki konkursu Poznaliśmy laureatów konkursu na najlepsze projekty i realizacje z wykorzystaniem ekologicznego linoleum meblowego. Główne nagrody zdobyli Katarzyna Dobiecka oraz biuro Algorytm Design!
Polka nagrodzona w konkursie proHolz Student Trophy 2020 Modulus, projekt nadbudowy na budynku mieszkaniowym z lat 60. XX wieku zlokalizowanym w Wiedniu, autorstwa Moniki Kalinowskiej i Denysa Karandiuka został nagrodzony w konkursie proHolz Student Trophy 2020.
Muzeum Czartoryskich wśród najlepszych placówek w Europie! Poznaliśmy nominacje do European Museum of the Year Award. Wśród 27 instytucji z całego kontynentu znalazły się aż dwie z Polski: odnowione Muzeum Książąt Czartoryskich oraz Thesaurus Cracoviensis, czyli Centrum Interpretacji Artefaktów Muzeum Krakowa.
Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020: wyniki międzynarodowego konkursu Poznaliśmy laureatów międzynarodowego konkursu „Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject”. Zwyciężył architekt Adam Piaseczyński, wyróżnienie dla Igi Soczawy z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
Konkurs Young Design 2020! Zdobądź stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej Young Design to pierwszy w Polsce program, którego celem jest wskazanie najbardziej obiecujących projektantów młodego pokolenia. Główną nagrodą jest stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. złotych.