Architektura MuratorProjektyRozbudowa Muzeum Powstania – wyniki

Rozbudowa Muzeum Powstania – wyniki

Muzeum Powstania Warszawskiego czeka planowana od dawna rozbudowa. Zwycięską koncepcję nowego skrzydła wejściowego opracowało studio Nizio Design International, notabene autorzy prezentowanej tu od 2006 roku ekspozycji, która odmieniła sposób opowiadania o historii w polskich placówkach muzealnych.

Rozbudowa Muzeum Powstania – wyniki
Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego, projekt Nizio Design International, I nagroda

O rozbudowie Muzeum Powstania Warszawskiego o strefę wejściową od strony ul. Towarowej mówiło się od dawna. Zapowiedź zmian stanowił już zresztą pawilon Pokój na lato, zrealizowany tu po raz pierwszy w 2015 roku. Konkurs na projekt nowego skrzydła wraz z zagospodarowaniem terenu dyrekcja placówki we współpracy ze stołecznym oddziałem SARP zorganizowała ostatecznie dopiero w tym roku. Uczestnicy mieli zaproponować nowe budynki strefy wejściowej, pozwalającej dostać się do zespołu od strony ul. Towarowej. Nowa forma zagospodarowania terenu powinna stworzyć miejsce, które – choć będzie wyraźnie powiązane ze strefą działalności Muzeum – musi zachować w pełni autonomiczny charakter. Nowa, ogólnodostępna przestrzeń publiczna poprzez użyte materiały i sposób aranżacji ma promować korzystanie z natury, realizować zasadę dostępności, zachować ludzką skalę przestrzeni, elementów małej architektury, użytych materiałów, wyrażać harmonię ze środowiskiem, itp. Oprócz wymienionych funkcji miejsce ma zapraszać do relaksu i korzystania z oferty kulturalnej poprzez wykorzystanie, np. zastanej zieleni lub proponując nowe nasadzenia i czerpiąc z naturalnych materiałów – czytamy w regulaminie.

W jury pod przewodnictwem Krzysztofa Ingardena znaleźli się: Grzegorz Stiasny, Marta Sękulska Wrońska, Szczepan Wroński, Krzysztof Domaradzki, Piotr Walkowiak, Radosław Gajda, Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, Marlena Happach, architekt miasta, a także Dariusz Gawin, wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Agnieszka Szulejewska, kierownik Działu Projektów Kulturalnych MPW oraz Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Pierwsze miejsce i 66 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki otrzymała pracownia Nizio Design International, notabene autorzy wielokrotnie nagradzanej ekspozycji muzeum z 2006 roku. Jak uzasadniało jury, koncepcja ta w największym stopniu realizowała założone w konkursie cele projektowe, w tym przede wszystkim cel poprawienia funkcjonalności istniejącego muzeum poprzez zaprojektowanie nowej strefy wejściowej.

Autorzy zaproponowali rodzaj holu dostępnego z poziomu terenu. Nowe wejście będzie umożliwiać sprawną obsługę wycieczek, bez konieczności formowania kolejki na zewnątrz budynku. Zejście do kondygnacji podziemnej stanowiące łącznik z istniejącym obiektem jest dostosowane do liczby gości muzealnych i nie powoduje zakłócenia drogi do budynku głównego. Kompozycja pawilonu wejściowego z zielonym dachem o łagodnym spadku i charakterze ogrodowo-parkowym, pozwala na realizacją różnorodnych plenerowych wydarzeń edukacyjnych planowanych przez MPW – czytamy w uzasadnieniu.

Drugą nagrodę i 44 tys. zł przyznano pracowni M.O.C. Architekci za interesującą koncepcję połączenia prostych form pawilonów części naziemnej z rzeźbiarską sekwencją wnętrz podziemnych, a trzecią i 33 tys. zł tomcat.arch.design za konsekwentnie przeprowadzoną propozycję umieszczenia większości kubatury nowego budynku pod skarpą oddzielająca istniejące, zabytkowe obiekty od strony ul. Towarowej.

Sędziowie wyróżnili też dwa zespoły: konsorcjum firm MXCF Architekci i Pracownia Krajobrazu za niekonwencjonalne rozwiązanie drogi wejściowej wprowadzającej w nastrój i problematykę ekspozycji oraz jednorodną, neutralna formę obiektu, a także eM4 Pracownię Architektury Brataniec za klarowne i funkcjonalne rozwiązanie części podziemnej oraz wprowadzenie zagłębionego patio na dziedzińcu.

Rozbudowa Muzeum Powstania Warszawskiego zostanie sfinansowana m.in. ze środków urzędu miasta.

Ogólnopolski konkurs Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej Koło Naukowe Architektury Współczesnej Politechniki Lubelskiej ogłasza ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów „Współczesna sztuka użytkowa dla Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej”.
Trwa konkurs na najlepszy dyplom promujący zielone dachy lub ściany Polskie Stowarzyszenie Dachy Zielone ozaprasza do udziału w drugiej edycji konkursu na najlepsze prace dyplomowe dotyczące szeroko rozumianej problematyki zielonych dachów lub ścian.
Gdyński Modernizm w Obiektywie: konkurs fotograficzny Trwa 12. edycja konkursu fotograficznego Gdyński Modernizm w Obiektywie 2022. Zgłoszenia do 12 sierpnia.
Top Woman in Real Estate 2022: wyniki konkursu Poznaliśmy wyniki konkursu Top Woman in Real Estate 2022. Wśród nagrodzonych po raz pierwszy mężczyzna!
Konkurs na najpiękniejsze wizualizacje z drzwiami DRE Supreme by K. Miruć Jesteś projektantem, architektem, grafikiem lub designerem? Umiesz tworzyć piękne wizualizacje wnętrz? Koniecznie weź udział w konkursie organizowanym przez DRE! Stwórz wizualizację z drzwiami z linii DRE Supreme by K. Miruć i wygraj nawet 10 000 złotych. Zgłoszenia można wysyłać do 16 maja.
Ostatnie dni na zgłoszenie do konkursu o ekobudownictwie Jesteś studentem i interesujesz się ekologicznymi rozwiązaniami? Jeszcze tylko do 14 marca możesz zgłosić się do konkursu. Zadanie konkursowe polega na zaprezentowaniu ciekawego i ekologicznego rozwiązania, które może wpłynąć na zmianę sposobu, w jaki budujemy, mieszkamy i żyjemy.  Możesz je wykonać za pomocą infografiki, krótkiego filmu lub tekstu. Zaprezentowane przez Ciebie rozwiązanie może być zarówno Twoim autorskim pomysłem, jak i koncepcją, która jest już powszechnie stosowana. Zanim przystąpisz do pracy, zapoznaj się z krótką listą inspiracji.