Obiekt zlokalizowano w sercu Łodzi, przy skrzyżowaniu ulic Ogrodowej i Zachodniej, w pobliżu najważniejszych miejsc publicznych w mieście takich jak Manufaktura czy ulica Piotrkowska. Inwestorem jest austriacki deweloper znany w Łodzi z rewitalizacji dawnej przędzalni Izraela Poznańskiego i adaptacji zabytkowego budynku na hotel andel’s.
To szczególna inwestycja. Ważne miejsce w Łodzi odzyska historyczny narożnik. Nowy gmach nie tylko wypełni lukę w zabudowie, ale stanie się także nową siedzibą dla firm i oznacza nowe miejsca pracy - powiedziała podczas wydarzenia inaugurującego budowę Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łódź.
Koncepcję budynku opracowało założone w 2004 roku w Wiedniu biuro OP Architekten, prowadzone przez Andrzeja Orlinskiego i Wojciecha Popławskiego. Założeniem projektantów było połączenie nowoczesnej architektury z nawiązaniami do historycznej zabudowy Łodzi. Kompleks tworzyć będą dwie bryły o wysokości pięciu i sześciu kondygnacji naziemnych. Fasada odzwierciedli historyczny podział działek i nawiąże do stylów architektonicznych dawnych kamienic.
Z kolei ogólnodostępny pasaż usługo-handlowy z kawiarniami i restauracjami na parterze obiektu nawiąże do charakterystycznych podwórzy łódzkich kamienic. Połączy on pieszym przejściem Manufakturę, Plac Wolności i Park Staromiejski. Inspiracją dla takiego rozwiązania były między innymi kompleksy połączonych podwórzy „Hackeschen Höfe” w Berlinie czy „Fünf Höfe” w Monachium.
Działamy w Łodzi od wielu lat, ponieważ wierzymy w duży potencjał tego miasta. Łódź potrzebuje dziś nowoczesnych i komfortowych powierzchni biurowych, które spełnią oczekiwania rozwijających się w mieście i nowych inwestujących tu przedsiębiorstw – powiedział Jerzy Krogulec, prezes zarządu Warimpex Polska.
Obiekt zaoferuje 28 600 m2 powierzchni najmu, w tym 3 900 m2 powierzchni handlowo-usługowej w pasażu na parterze obiektu. W budynku przewidziano szereg udogodnień. Powierzchnie biurowe będą dobrze doświetlone dzięki przeszklonej fasadzie i wewnętrznemu atrium. Ponadto, na najwyższych piętrach do dyspozycji najemców oddane zostaną zielone tarasy z widokiem na panoramę miasta, a na pozostałych piętrach wewnętrzne balkony. W obiekcie znajdą się szatnie i prysznice dla osób dojeżdżających do pracy na rowerach, a także stacje ładowania samochodów elektrycznych. W podziemiach znajdzie się dwupoziomowy parking dla 326 pojazdów. Inwestor będzie ubiegał się o uzyskanie certyfikatu ekologicznego BREEAM na poziomie Very Good.
Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku.