Samowystarczalny dach w Perugia

i

Autor: Archiwum Architektury

Samowystarczalny dach w Perugia

2010-02-09 1:00

Architekci z Coop Himmelb (l) au opracowali baldachim generujący energię. Nowy atraktor został wpisany w starożytną tkankę.

Galeria wzdłuż Via Mazzini w centrum Perugia objęta dachem wytwarzającym energię, tworzy punkt wejścia do archeologicznego przejścia podziemnego, które łączy centrum miasta z mini-stacją metra Pincetto. "Samowystarczalny dach" jest częścią projektu badawczego Uniwersytetu w Perugii. Dokumenty historyczne wskazują na istnienie muru etruskiego w obszarze miasta poniżej Piazza Giacomo Matteotti, które COOP HIMMELB (L) AU proponuje przekopać jako część podziemnej przestrzeni publicznej i wizualnie połączyć przejście z ekologicznym baldachimem. Austriaccy dekonstruktywiści opracowali projekt dachu, celem wytwarzania energii dla miasta. Orientacja zachodniego skrzydła jest zoptymalizowana w stosunku do promieniowania słonecznego, zaś skrzydło wschodnie przechwytuje wiatr. Zakrzywione linie paneli fotowoltanicznych nadają ogólną kształt dachu. Instalacja składa się z trzech warstw: ogniw fotowoltaicznych na górze, struktury i pięciu turbin wiatrowych w środku odpowiedzialnych za wentylację i od spodu, warstwy powstałej z połączenia laminowanych szyb i przezroczystych poduszek pneumatycznych. W lecie, wschodnie skrzydło dachu na wzór łopat wirnika samolotu "chwyta wiatr", schładzając powietrze. Jednak w procesie projektowania dachu szczególny nacisk został położony na górną warstwę  elementu funkcjonalnego i zarazem estetycznego. Orientacja poszczególnych komórek jest generowana komputerowo przez specjalnie napisany skrypt. Przecięcia płaszczyzn w kierunku wzdłużnym i geometria na kształ "śmigła" w obwodzie konstrukcji nośnej zapewnia wystarczającą wentylację powietrza i zmniejsza masę własną konstrukcji. Instalacja zamknięta w czterech 80-metrowych ramach głównych stabilizowna jest przez podpory umieszczone w obszarze ulic. Tym samym uniknięto wprowadzania jakichkolwiek obciążeń w zabytkowych budynkach. Nowy paradygmat dachu ma szansę stać się ikoną miasta.


Czytaj także>>

COOP HIMMELB(L)AU Architektoniczny Oskar (RIBA Award) dla działającego od 1968 roku biura słynnych austriackich dekonstruktywistów.

Centrum BMW Welt Transparentność i przejrzystość to założenia projektowe nowego salonu samochodowego w Monachium autorstwa biura słynnych austriackich dekonstruktywistów COOP HIMMELB(L)AU. (czytaj więcej "Architektura-murator" 01/08)

Centrum filmowe w Busan Wielofunkcyjna przestrzeń miejska złożona z kompleksu obiektów i placów zostanie nakryta 'wirtualnym dachem', na którym dzięki technologii LED wyświetlane będą filmy.

© COOP HIMMELB(L)AU

fotka z /zdjecia/S_0906_R01_art.jpg

i

Autor: Archiwum Architektury