Architektura MuratorProjektySinfonia Varsovia Centrum

Sinfonia Varsovia Centrum

Wkrótce rozpocznie się budowa siedziby Sinfonii Varsovii na warszawskiej Pradze według konkursowego projektu pracowni Atelier Thomas Pucher z Grazu.

Sinfonia Varsovia Centrum, główna sala
Wnętrze głównej sali ukształtowano jako połączenie typu shoebox i vineyard, co zapewnić ma doskonałą jakość dźwięku, a jednocześnie skrócić dystans słuchaczy do orkiestry

Dwuetapowy konkurs na projekt obiektu władze Warszawy zorganizowały w 2010 roku. Na potrzeby bezdomnej dotychczas miejskiej orkiestry przeznaczono zabudowania dawnego Instytutu Weterynaryjnego z przełomu XIX i XX wieku przy ul. Grochowskiej 272. Uczestnicy mieli m.in. zaprojektować salę koncertową dla 1800 widzów oraz zaproponować adaptację zabytkowego obiektu do nowych funcji.

Założono bowiem, że cały zespół stanie się nowym lokalnym centrum edukacyjno-kulturalnym, umożliwiającym również prowadzenie zajęć muzycznych dla dzieci i młodzieży oraz kursów mistrzowskich dla symfoników. Jury pod przewodnictwem Bohdana Paczowskiego za najlepszą uznało pracę austriackiej pracowni Atelier Thomas Pucher.

Zgodnie z regulaminem, bryłę sali koncertowej projektanci zaproponowali na tyłach głównego budynku, całe założenie otoczyli natomiast betonowym, nieco uniesionym nad ziemią murem. To rozwiązanie budziło największe dyskusje, dlatego w zaprezentowanym publicznie w styczniu tego roku wielobranżowym projekcie koncepcyjnym, będącym uszczegółowieniem i rozwinięciem zwycięskiej pracy, architekci zaproponowali zawieszoną trzy metry nad poziomem gruntu ażurową, stalowo-aluminiową ramę z ukrytymi w jej wnętrzu schodami prowadzącymi na taras spacerowy na szczycie.

Sinfonia Varsovia Centrum, widok od ul. Grochowskiej
Widok od ul. Grochowskiej. Całe założenie otoczy ażurowa konstrukcja z aluminium i stali o wysokości 20 metrów. Na jej szczycie urządzony zostanie taras spacerowy

Nowy budynek, skrywający największą salę koncertową w Polsce, otrzymać ma formę sześcianu. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 24 245 m2. Dzięki przeszkleniom w parterze wnętrze głównej sali będzie można zobaczyć także z przestrzeni otaczającego parku. W historycznych obiektach znajdzie się m.in. studio nagraniowe, sala konferencyjna oraz pomieszczenia przeznaczone na zajęcia edukacyjne dla różnych grup wiekowych.

Budowa siedziby Sinfonii Varsovii jest jednym z flagowych projektów Programu Rewitalizacji Pragi i finansowana będzie w całości z budżetu m.st. Warszawy. Stołeczne władze zakładają, że zakończenie pierwszego etapu inwestycji nastąpi wiosną 2020 roku. Wówczas mają zostać udostępnione trzy budynki frontowe od strony ul. Grochowskiej. Otwarcie samej sali koncertowej planowane jest na 2022 rok. Polskim partnerem austriackiej pracowni jest Grupa 5 Architekci. Za akustykę głównej sali odpowiada berlińska firma Müller-BBM GmbH, wspierana przez zespół Kahle Acoustics z Brukseli, a za konstrukcję i instalacje obiektu – Buro Happold.

Zakończenie realizacji: 2022

Tagi:
Bliżej Wisły: Krzysztof Mycielski o Elektrowni Powiśle Projektanci zadbali, aby czytelna była tu każda epoka minionego stulecia, która odcisnęła piętno na architekturze zabytku oraz by nowe budynki stylistycznie tkwiły we współczesności. O nowej realizacji biura APA Wojciechowski pisze Krzysztof Mycielski.
Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy 2020 – nominacje Inicjatywa Architekci dla Klimatu, modernizacja Muzeum Woli, dom przy Potockiej, kompleks P4 z hotelem Vienna House, EKOpark w Ursusie czy nowe stacje  metra na Targówku: po wielu spotkaniach i wizytach studyjnych w terenie jury VI edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta Warszawy wyłoniło 18 realizacji nominowanych do nagród głównych. Teraz głos mają mieszkańcy.
Allegro największym najemcą Fabryki Norblina Firma Allegro wynajęła prawie 16 200 m kw. w Fabryce Norblina w Warszawie.  Projektem wnętrz nowego biura zajęła się warszawska pracownia architektoniczna The Design Group.
Budynki Varso 1 i 2 w Warszawie Obiekty Varso 1 i Varso 2 autorstwa biura HRA Architekci wraz z wieżą projektu Foster + Partners i ogólnodostępnymi pasażami tworzyć będą nową miastotwórczą przestrzeń w samym centrum stolicy.
Hala Gwardii do remontu: miasto ogłasza kolejny przetarg w formule PPP Władze Warszawy szykują wielki remont Hali Gwardii. Właśnie ogłosiły postępowanie na wybór partnera, który wykona prace projektowe i remontowe, a docelowo zajmie się utrzymaniem wschodniej Hali Mirowskiej – tzw. Hali Gwardii.
Plany na przyszłość: 25. edycja wystawy 115 projektów dla Warszawy, w tym 29 koncepcji studenckich. Do 18 października w pawilonie ZODIAK można oglądać 25. edycję wystawy „Plany na przyszłość”. „Architektura-murator” tradycyjnie jest patronem medialnym ekspozycji.