S.A.M.I. Architekci zaprojektują biurowce na Molo Rybackim w Gdyni

i

Autor: Archiwum Architektury Źródło: materiały prasowe

S.A.M.I Architekci zaprojektują biurowce na Molo Rybackim w Gdyni

2016-12-06 17:35

Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt biurowców na terenie Molo Rybackiego w Gdyni. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała warszawska pracownia S.A.M.I Architekci.

W najbliższych latach obszar obejmujący Molo Rybackie i Nabrzeże Prezydenta w Gdyni czekają ogromne zmiany. Pod koniec listopada 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko 5-hektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II, w którym pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja biura JEMS Architekci. Dziś natomiast poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania położonej tuż obok działki przy ulicy Hryniewieckiego 10, gdzie do 2020 roku powstanie inwestycja o powierzchni ok. 25 tys. m2. Spośród dwudziestu pracowni, które przesłały swoje zgłoszenia, do udziału dopuszczono dziesięć, a pięć zakwalifikowano do finału. Pierwszą nagrodę przyznano warszawskiej pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

Konkurencja była ogromna, bo w finale znalazło się aż 10 pracowni, w tym świetne, doświadczone zespoły. Miejsce jest wymagające i prestiżowe. Tym bardziej cieszymy się z wygranej - powiedział Paweł Pyłka, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. W projekcie postawiliśmy przede wszystkim na połączenie z miastem i właściwe z nim relacje - dlatego otworzyliśmy każdy narożnik i szeroko otworzyliśmy budynki na park. Poza tym chcieliśmy zróżnicować wnętrze i zewnętrze budynku - dodał.

Drugie i trzecie przyznano gdyńskim pracowniom - WOLSKI Architekci oraz Arch-Deco. Sąd Konkursowy postanowił również przyznać specjalne wyróżnienie dla pracowni PPW FORT & ROARK STUDIO za oryginalną koncepcję zagospodarowania zieleni.

Prace, które trafiły do finałowej piątki, a w szczególności trzy, które zostały nagrodzone, traktowaliśmy bardzo równorzędnie jeśli chodzi o walory architektoniczne (...). Ale nieodzowna okazała się również ekonomika. Jako inwestorzy musieliśmy ją brać pod uwagę i ten element, przy tej równorzędności, atrakcyjności architektury, odgrywał dość istotną rolę - powiedział po ogłoszeniu werdyktu przewodniczący jury konkursowego, Krzysztof Rychlicki.

Rozpoczęcie realizacji planowane jest na 2018 rok, a budowa ma potrwać około dwa lata. Właścicielem terenu jest spółka Dalmor SA należąca do Polskiego Holdingu Nieruchomości.