Architektura MuratorProjektyS.A.M.I Architekci zaprojektują biurowce na Molo Rybackim w Gdyni

S.A.M.I Architekci zaprojektują biurowce na Molo Rybackim w Gdyni

Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego na projekt biurowców na terenie Molo Rybackiego w Gdyni. Pierwszą nagrodę w konkursie otrzymała warszawska pracownia S.A.M.I Architekci.

S.A.M.I. Architekci zaprojektują biurowce na Molo Rybackim w Gdyni
Źródło: materiały prasowe

W najbliższych latach obszar obejmujący Molo Rybackie i Nabrzeże Prezydenta w Gdyni czekają ogromne zmiany. Pod koniec listopada 2016 roku rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego zagospodarowania blisko 5-hektarowego terenu w obrębie ulic Waszyngtona, Hryniewickiego i Jana Pawła II, w którym pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja biura JEMS Architekci. Dziś natomiast poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję zagospodarowania położonej tuż obok działki przy ulicy Hryniewieckiego 10, gdzie do 2020 roku powstanie inwestycja o powierzchni ok. 25 tys. m2. Spośród dwudziestu pracowni, które przesłały swoje zgłoszenia, do udziału dopuszczono dziesięć, a pięć zakwalifikowano do finału. Pierwszą nagrodę przyznano warszawskiej pracowni S.A.M.I. Architekci Mariusz Lewandowski i Wspólnicy.

Konkurencja była ogromna, bo w finale znalazło się aż 10 pracowni, w tym świetne, doświadczone zespoły. Miejsce jest wymagające i prestiżowe. Tym bardziej cieszymy się z wygranej - powiedział Paweł Pyłka, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. W projekcie postawiliśmy przede wszystkim na połączenie z miastem i właściwe z nim relacje - dlatego otworzyliśmy każdy narożnik i szeroko otworzyliśmy budynki na park. Poza tym chcieliśmy zróżnicować wnętrze i zewnętrze budynku - dodał.

Drugie i trzecie przyznano gdyńskim pracowniom - WOLSKI Architekci oraz Arch-Deco. Sąd Konkursowy postanowił również przyznać specjalne wyróżnienie dla pracowni PPW FORT & ROARK STUDIO za oryginalną koncepcję zagospodarowania zieleni.

Prace, które trafiły do finałowej piątki, a w szczególności trzy, które zostały nagrodzone, traktowaliśmy bardzo równorzędnie jeśli chodzi o walory architektoniczne (...). Ale nieodzowna okazała się również ekonomika. Jako inwestorzy musieliśmy ją brać pod uwagę i ten element, przy tej równorzędności, atrakcyjności architektury, odgrywał dość istotną rolę - powiedział po ogłoszeniu werdyktu przewodniczący jury konkursowego, Krzysztof Rychlicki.

Rozpoczęcie realizacji planowane jest na 2018 rok, a budowa ma potrwać około dwa lata. Właścicielem terenu jest spółka Dalmor SA należąca do Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Tagi:
Zespół hotelowo-usługowy przy skwerze Kościuszki w Gdyni W dwuetapowym konkursie inwestorskim na projekt nowych budynków przy skwerze Kościuszki w Gdyni zwyciężyła pracownia Bedra Cichosz Architekci. Laureaci zaproponowali autorską interpretacją gdyńskiego modernizmu, projektując zespół o dwóch odmiennych obliczach.
Zespół mieszkaniowo-usługowy Yacht Park w Gdyni Głębokie podcięcie parterów, wysunięcie zadaszeń tarasów i panoramiczne przeszklenia Yach Parku przywodzą na myśl luksusowe wycieczkowce – o nowej realizacji biura Arch-Deco pisze Małgorzata Skrzypek-Łachińska.
Waterfront w Gdyni według JEMS Architekci: rusza przebudowa terenów przy Nabrzeżu Prezydenta Konkurs na projekt drugiego etapu inwestycji Gdynia Waterfront, realizowanej pomiędzy Sea Tower a skwerem Kościuszki, JEMS Architekci wygrali jeszcze w 2015 roku. Spółka Vastint Poland, która konkurs zorganizowała, zapowiada obecnie realizację przedsięwzięcia.
Apartamentowiec Plac Kaszubski w Gdyni W Gdyni rozpoczyna się realizacja kolejnego apartamentowca o formie nawiązującej do międzywojennej architektury miasta. Budynek zaprojektowała pracownia Arch-Deco.
Dzień Dobry Lody: lodziarnia w Gdyni projektu Studio Turbo W zabytkowym domu wójta Radtkego w śródmieściu Gdyni powstała lodziarnia Dzień Dobry Lody. Za projekt aranżacji lokalu odpowiada Paulina Kisiel ze Studio Turbo.
UrbanLab Gdynia szuka pomysłów na miasto! UrbanLab Gdynia ogłasza nabór do drugiej edycji programu Pomysł na Miasto. Poszukiwane są koncepcje mikroinnowacji odpowiadających na wyzwania związane z adaptacją do zmian klimatu w mieście.