Architektura MuratorProjektyStocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Znamy coraz więcej szczegółów na temat masterplanu biura Henning Larsen dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Architekci pragną stworzyć nową, zróżnicowaną dzielnicę miasta, która za pomocą zwartej zabudowy wyeksponuje zabytkowe budynki.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie 16-hektarowego terenu w sercu gdańskiego Młodego Miasta. Już teraz poznaliśmy szczegóły na temat projektu.

Zamiarem architektów jest stworzenie koncepcji, w której nowe budynki dopełnią istniejącą zabudowę, tworząc nowe centrum urbanistyczne, podzielone na trzy osobne przestrzenie. Pierwszym z nich ma być dok stoczniowy, gdzie rozważa się stworzenie akwenu rekreacyjnego, otoczonego drewnianymi platformami. Drugim - plac wokół budynku dyrekcji, który ma skupiać różne funkcje miejskie, natomiast trzecim park położony przy wschodniej części Stoczni Cesarskiej, w pobliżu dawnej karczmy; plan zakłada powrót do pierwotnych funkcji tego terenu. Poszczególne obszary zostaną połączone ulicą Narzędziowców oraz nadbrzeżną promenadą o bardziej rekreacyjnym charakterze.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Zwarta zabudowa ma sprawić, że poprzemysłowe obiekty, które mają zostać zachowane, gdzie tylko jest to możliwe, zostaną dodatkowo podkreślone. Przy renowacjach architektom przyświeca idea zachowania istniejących murów, przy jednoczesnym wyeksponowaniu elementów konstrukcyjnych. Nowe obiekty mają charakteryzować się różnorodnością funkcji i kubatur. "Jesteśmy przekonani, że połącznie tych wszystkich czynników spowoduje urbanizację tego terenu i za kilka lat będziemy mogli spotkać się w zupełnie nowej dzielnicy Gdańska, która szanując swoją bogatą historię, będzie tętniła życiem i gwarem nowoczesnych miast" - powiedział dyrektor projektu Gerard Schuurman.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

W pierwszym etapie budowy zrewitalizowane zostaną budynek dyrekcji i „Remiza". Według inwestorów, rozpoczął się już zamknięty konkurs na zagospodarowanie otoczenia tych budynków, do którego zaproszone zostały wyłącznie polskie pracownie. Konkurs obejmie także projekty nowych obiektów.

Przeczytaj: najnowsze narzędzia do projektowania na wielką skalę.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje
Tagi:
Rusza budowa kolejnego budynku DOKI Living według projektu pracowni FORT Targowski W nowym budynku realizowanym w ramach inwestycji DOKI Living powstaną 292 mieszkania. Obiekt składać się będzie z dwóch skrzydeł połączonych wysokim parterem z funkcjami usługowymi.
Muzeum II Wojny zbuduje na Westerplatte apartamenty Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ogłosiło przetarg na Punktu Obsługi Ruchu Turystycznego. W budynku mają się znaleźć także apartamenty na wynajem.
Gdańska Rada Architektury rozpoczęła działalność! 25 czerwca zainaugurowała działalność Gdańska Rada Architektury. W skład tego 18-osobowego gremium wchodzą m.in. Magdalena Kozień-Woźniak, Ewa Kuryłowicz, Zbigniew Maćków, Bolesław Stelmach, Jacek Droszcz i Monika Arczyńska. Zadaniem rady jest dbanie o wysoką jakość rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych na terenie miasta.
Osiedle Nadmotławie Apartments w Gdańsku Powstaje kolejny etap osiedla Nadmotławie Apartments w Gdańsku. Projekt całego założenia opracowało lokalne biuro SIM Architekci.
Zespół biurowy Wave w Gdańsku projektu medusa group [NOWE ZDJĘCIA] Prezentujemy Wave projektu medusa group. Po odwołujących się do industrialnej przeszłości realizacjach w Katowicach, Bytomiu, Gliwicach i Łodzi, przyszła kolej na Gdańsk. Tym razem architekci zaprojektowali budynki inspirowane rytmiczną kompozycją portowych składów kontenerowych.
Piotr Lorens architektem miasta Gdańska Władze Gdańska rozstrzygnęły konkurs na stanowisko architekta miasta. Funkcję tę już od kwietnia będzie pełnił Piotr Lorens, kierownik Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.