Architektura MuratorProjektyStocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Znamy coraz więcej szczegółów na temat masterplanu biura Henning Larsen dla Stoczni Cesarskiej w Gdańsku. Architekci pragną stworzyć nową, zróżnicowaną dzielnicę miasta, która za pomocą zwartej zabudowy wyeksponuje zabytkowe budynki.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na zagospodarowanie 16-hektarowego terenu w sercu gdańskiego Młodego Miasta. Już teraz poznaliśmy szczegóły na temat projektu.

Zamiarem architektów jest stworzenie koncepcji, w której nowe budynki dopełnią istniejącą zabudowę, tworząc nowe centrum urbanistyczne, podzielone na trzy osobne przestrzenie. Pierwszym z nich ma być dok stoczniowy, gdzie rozważa się stworzenie akwenu rekreacyjnego, otoczonego drewnianymi platformami. Drugim - plac wokół budynku dyrekcji, który ma skupiać różne funkcje miejskie, natomiast trzecim park położony przy wschodniej części Stoczni Cesarskiej, w pobliżu dawnej karczmy; plan zakłada powrót do pierwotnych funkcji tego terenu. Poszczególne obszary zostaną połączone ulicą Narzędziowców oraz nadbrzeżną promenadą o bardziej rekreacyjnym charakterze.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

Zwarta zabudowa ma sprawić, że poprzemysłowe obiekty, które mają zostać zachowane, gdzie tylko jest to możliwe, zostaną dodatkowo podkreślone. Przy renowacjach architektom przyświeca idea zachowania istniejących murów, przy jednoczesnym wyeksponowaniu elementów konstrukcyjnych. Nowe obiekty mają charakteryzować się różnorodnością funkcji i kubatur. "Jesteśmy przekonani, że połącznie tych wszystkich czynników spowoduje urbanizację tego terenu i za kilka lat będziemy mogli spotkać się w zupełnie nowej dzielnicy Gdańska, która szanując swoją bogatą historię, będzie tętniła życiem i gwarem nowoczesnych miast" - powiedział dyrektor projektu Gerard Schuurman.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje

W pierwszym etapie budowy zrewitalizowane zostaną budynek dyrekcji i „Remiza". Według inwestorów, rozpoczął się już zamknięty konkurs na zagospodarowanie otoczenia tych budynków, do którego zaproszone zostały wyłącznie polskie pracownie. Konkurs obejmie także projekty nowych obiektów.

Przeczytaj: najnowsze narzędzia do projektowania na wielką skalę.

Stocznia Cesarska: nowe wizualizacje
Tagi:
Wielowątkowa tożsamość Gdańska: od gotyku, przez rekonstrukcje, po architekturę nowoczesną Co sprawia, że Gdańsk jest tak interesujący pod względem architektury? I w jaki sposób można definiować jego tożsamość architektoniczną? Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Tym razem poświęconą Gdańskowi.
Muzeum Bursztynu w Gdańsku Pozostawienie konstrukcji i ogólnego układu obiektu było bardzo rozsądną decyzją z uwagi na ograniczenie odpadów i optymalizację użycia zasobów – o realizacji Kseni Piątkowskiej pisze Monika Arczyńska.
Oliva Koncept / Gdańsk Forma budynków, ich estetyka, kompozycja elewacji odnoszą się z kulturą i poszanowaniem do wartości lokalizacji i wymagającego sąsiedztwa – o realizacji pracowni Arch-Deco pisze Ksenia Piątkowska.
Villa Jaśkowa Dolina w Gdańsku projektu MS 15 Architektura Na terenie gdańskiego Wrzeszcza powstaje nowe osiedle: Villa Jaśkowa Dolina. W 9 budynkach licowanych klinkierowymi płytkami powstanie w sumie 200 mieszkań. Projekt założenia zdobył właśnie CIJ Awards Poland 2021 w kategorii Best Upcoming Residential Development.
Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku: nowa realizacja Roark Studio Apartamentowiec Chlebova w Gdańsku stanął w miejscu dawnej piekarni. Architekci z sopockiej pracowni Roark Studio przy realizacji wykorzystali elementy pochodzące z rozbiórki historycznego budynku.
Warszawa ma pomnik, Gdańsk tramwaj Zachwatowicza Po gdańskich torach jeździ tramwaj im. Jana Zachwatowicza. W ten sposób władze Gdańska uhonorowały kolejną zasłużoną dla miasta postać. Architekt odegrał znaczącą rolę w odbudowie miasta z wojennych zniszczeń.