Supersam w Katowicach

i

Autor: Archiwum Architektury

Supersam w Katowicach

2009-12-18 1:00

Koncepcję przebudowy unikatowej hali targowej przygotowało Konior Studio i pracownia Benoy. Centrum handlowe nawiązywać będzie do modernistycznych budynków lat 30. i 40. We wnętrzu zachowano fragment historycznej konstrukcji o charakterze symbolicznym.

Nazwa obiektuSupersam
Adres obiektuKatowice
AutorzyKonior Studio i pracownia Benoy
InwestorCentrum Development & Investments

Supersam zlokalizowany jest w centrum Katowic, w pobliżu dworców PKS oraz PKP. W jego sąsiedztwie znajduje się neogotycki gmach liceum, plac Synagogi i planowany park Rawy. Obecnie budynek składa się z dwóch części, wybudowanego w 1937 roku jednokondygnacyjnego obiektu handlowego, dawniej funkcjonującego jako hala targowa, oraz dobudowanego w 1988 roku dwupiętrowego biurowca. Supersam zyska trzy piętra i jedną kondygnację podziemną opakowane w nową elewację. Szklane pasy giętego szkła częściowo przykryte rzędami szarych kształtek ceramicznych, rozpięte na stalowej kostrukcji, miękkimi liniami zaokrąglają się na krawędziach budynku. Architektura funkcjonalistyczna powstała w pracowni Konior Studio i Benoy. Koncepcja bryły budynku ma łączyć tradycje budownictwa śląskiego, zwłaszcza modernizmu okresu dwudziestolecia międzywojennego, ze współczesnymi rozwiązaniami. W projekcie odnajdziemy myśl niemieckich architektów takich jak Herman Denburg czy Erich Mendelssohn, jak również polskiego architekta Zbigniewa Ihnatowicza. W nowym Supersamie trzy pierwsze piętra zajmą sklepy, zaś na górze znajdzie się część biurowa i parking. Ze starej konstrukcji ocaleje fragment stalowej ramy, która zostanie wyeksponowana w przeszklonym atrium. Komunikacja wewnętrzna odbywać się będzie wokół centralnego placu, rozciągającego się na całą długość budynku i przykrytego szklanym sklepieniem na kształt oryginalnej konstrukcji hali targowej. Na rozbudowę katowickiego Supersamu firma Centrum Development & Investments, która z powodzeniem modernizuje przedwojenne domy handlowe (Okrąglak w Poznaniu, Cedet w Warszawie, Renomę we Wrocławiu, Posejdon w Szczecinie), zamierza wydać około 80 mln euro. Budynek zostanie oddany do użytku pod koniec 2012 roku.


CZYTAJ TAKŻE>>

CEDET - Projekt rozbudowy „Smyka” łączy cechy powojennego modernizmu polskiego oraz współczesnej myśli architektonicznej. Powstał we współpracy z uznanymi pracowniami: AMC i RKW.

Okrąglak -  projekt rewitalizacji poznańskiej ikony modernizmu. Autorzy: JEMS Architekci.

Rewitalizacja i rozbudowa "Renomy" we Wrocławiu