W Rytmie Kabat: nowy apartamentowiec projektu WWAA
Na warszawskim Ursynowie wkrótce rozpocznie się realizacja budynku mieszkalnego Rytm Kabat. Sześciokondygnacyjny obiekt z tarasem na dachu służącym międzysąsiedzkiej integracji zaprojektowała pracownia WWAA.
Budynek mieszkalny Rytm Kabat, proj. WWAA
Budynek mieszkalny Rytm KabatWarszawa, al. KEN 14
AutorzyWWAA, architekci Marcin Mostafa, Natalia Paszkowska, Krzysztof Mazanek, Michał Kielian, Katarzyna Kłaczek, Marta Kastelik, Katarina Kędrak, Stefan Kielman, Konrad Nizołek, Małgorzata Wilczyńska, Sylwia Polit, Małgorzata Kwiatkowska
InwestorEcho Investment
Projekt (data)2020-2021
Data realizacji (koniec)2023
Budynek Rytm Kabat powstanie na długiej i wąskiej działce nieopodal skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej i ul. Wąwozowej, w miejscu dawnego hipermarketu Tesco na warszawskim Ursynowie. Na zlecenie Echo Investment zaprojektowała go pracownia WWAA. W sześciu usytuowanych w jednej linii bryłach znajdzie się w sumie 288 mieszkań o powierzchni od 45 do 102 m². Każde wyposażono we własny taras lub balkon, przy czym część będzie miało po dwa balkony, wychodzące na różne strony. Przewidziano też apartamenty dwupoziomowe oraz penthouse'y z własnym tarasem na dachu. Osobne tarasy, dostępne z każdej klatki schodowej, architekci zaplanowali ponadto dla mieszkańców, jako przestrzenie międzysąsiedzkiej integracji. W ramach inwestycji powstanie też ogólnodostępny ogród linearny z małą architekturą i infrastrukturą sportową oraz rowerownia.
Budynek wsparto na słupach, otwierając w parterze widoki na dwie strony świata. Dla zróżnicowania jego architektury kolejne części wykończone będą w innym kolorze. Na elewacjach przewidziano m.in. ryflowane płyty betonowe i drewniane lamele. W obiekcie zastosowane zostaną pompy ciepła, a do podlewania zieleni wykorzystywany będzie system odzyskujący deszczówkę. Zakończenie realizacji budynku Rytm Kabat planowane jest na koniec 2023 roku.
Budynek mieszkalny Rytm Kabat, proj. WWAA
Newsletter „Architektury-murator” co tydzień nowa porcja najświeższych architektonicznych newsów z Polski i ze świata!
W odpowiedzi na wytyczne mazowieckiego konserwatora zabytków oraz postulaty mieszkańców architekci z pracowni WWAA przygotowali kolejny projekt zagospodarowania fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Zabytkowe hale mają być teraz lepiej wyeksponowane, a w miejscu zaniedbanej przestrzeni między Grochowską a Błoniami Elekcyjnymi powstać miałby atrakcyjny, ogólnodostępny skwer.
Rada Warszawy zgodziła się na realizację osiedla na Służewcu w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej. Wraz z budynkami według projektu BBGK Architekci inwestor zbuduje szkołę podstawową projektu biura WWAA.
Nie dla 270, ale dla 450 uczniów. Spółka Echo Investment uwzględniła oczekiwania radnych i władz Mokotowa i zapowiada budowę większej szkoły. Podstawówka przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA mogłaby zostać otwarta już w 2023 roku!
Jak powinny wyglądać polskie szkoły w niedalekiej przyszłości? Jak powinny być projektowane, aby najlepiej służyły uczniom, nauczycielom, lokalnym społecznościom i środowisku? Wywiad z Natalią Paszkowską w ramach cyklu rozmów o przyszłości polskich miast.
Rada Warszawy odrzuciła wniosek o realizację osiedla na Służewcu, któremu towarzyszyć miała budowa podstawówki przy ul. Konstruktorskiej według projektu WWAA. Osiedle ze szkołą w ramach tzw. specustawy mieszkaniowej chciała zrealizować firma Echo Investment.
Dziś, biorąc pod uwagę zwłaszcza doświadczenia pandemii, chyba już nikogo nie trzeba przekonywać, że projektując jakiekolwiek struktury architektoniczne, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, co jeśli... – o wadach i zaletach współczesnych obiektów oświatowych, pierwszych w Polsce standardach architektonicznych dla szkół i modelowej podstawówce realizowanej według tych wytycznych na Służewcu rozmawiamy z Natalią Paszkowską z pracowni WWAA.