Architektura MuratorProjektyWłochy gotowe do szczepień na COVID-19

Włochy gotowe do szczepień na COVID-19

Na prośbę włoskich władz Stefano Boeri zaprojektował społecznie mobilne punkty szczepień na COVID-19. Niewielkie pawilony z symbolicznym wizerunkiem pierwiosnka staną wkrótce w przestrzeni wszystkich miast i miasteczek tego kraju.

Włochy gotowe do szczepień na COVID-19
Mobilne punktu szczepień
AutorzyStefano Boeri Architetti
Zespół projektowyMaria Chiara Pastore (koordynatorka), Francesca Cesa Bianchi, Giorgio Donà, Marco Giorgio, Jacopo Abbate, Pietro Chiodi, Maria Lucrezia De Marco, Federico Godino, Anastasia Kucherova, Simone Marchetti and Martina Mitrovic
Konsultancianchora, Mario Piazza (identyfikacja wizualna), Ingrid Paoletti (materiały I technologie), Niccolò Aste (instalacje)

Świat pomału przygotowuje się do masowych szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Z nietypowym projektem wyszły ostatnio władze Włoch, które szczególnie ucierpiały w pierwszej fazie pandemii. Na prośbę Domenico Arcuriego, rządowego komisarza ds. COVID-19, architekt Stefano Boeri opracował pro bono koncepcję przenośnych punktów szczepień, które mają stanąć w całym kraju. Projektant zaprosił do współpracy konstruktorów, instalatorów i grafików. Jego propozycja obejmuje nie tylko niewielkie pawilony medyczne, ale też totemy informacyjne i kampanię społeczną, która ma zachęcać Włochów do korzystania z osiągnięć współczesnej medycyny. Logotypem całej akcji jest pierwiosnek: jeden z pierwszych wiosennych kwiatów, symbolizujący odrodzenie i powrót do życia.

Czytaj też: Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? |

Chcieliśmy stworzyć obiekt architektoniczny, która będzie symbolizować spokój i regenerację. Zaszczepienie ma być aktem obywatelskiej odpowiedzialności, miłości do innych i ponownego odkrycia życia. Jeśli ten wirus zamknął nas w szpitalach i domach, szczepionka przywróci nam kontakt z życiem i naturą, która nas otacza – tłumaczy Stefano Boeri.

Graficzny kształt pierwiosnka łączy wszystkie elemementy kampanii. Pojawi się na ścianach i dachach pawilonów, a także na totemach informacyjnych. Pawilony powstaną w drewnianej, prefabrykowanej konstrukcji i zostaną pokryte wodoodporną tkaniną z biodegradowalnych materiałów. Na dachu znajdzie się system paneli fotowoltaicznych, których zadaniem będzie wytwarzanie energii elektrycznej wystarczającej do zaspokojenia potrzeb całego obiektu. Przegrody organizujące przestrzeń wewnętrzną również powstaną przy użyciu tekstyliów. W środku znajdzie się niewielka izba przyjęć oraz osobne miejsce niezbędne do podania szczepionki, a także biura, magazyny i toalety.

Tagi:
Autor: Piotr Prus
Uzdrowisko Ustroń na potrzeby walki z COVID-19 Jeden z budynków zespołu uzdrowiskowego w Ustroniu będzie udostępniony osobom z SARS-CoV-2. Do dyspozycji pacjentów zostanie przekazanych ok. 170 łóżek.
Przyszłość muzeów, muzea przyszłości: refleksje w erze pandemii. Debata on-line Już 9 września, z inicjatywy Mirosława Nizio, odbędzie się debata on-line „Przyszłość muzeów i muzea przyszłości – refleksje w erze pandemii”. Dyrektorzy muzeów POLIN, Sztuki Nowoczesnej oraz Józefa Piłsudskiego spotkają się z architektami z pracowni: Nizio Design International, WXCA i BBGK. „Architektura-murator” jest patronem medialnym wydarzenia.
Innowacje w epoce koronawirusa: webinar Grupa Interfaces zaprasza na wykład Nelsona Javiera Mejii z niemieckiej agencji WeSpark, pomagającej firmom we wdrażaniu nowych metod pracy i długoterminowych strategii zarządzania. Mejia opowie m.in. o wyzwaniach i korzyściach pracy zdalnej oraz innowacjach, jakie pojawiły się w czasie pandemii.
Cinema Lab: stwórz wytyczne przestrzenne dla kin czasów pandemii! Pawilon Zodiak i Fundacja Obserwatorium zapraszają do udziału w otwartych warsztatach towarzyszących wystawie „Przekrój kino”. Podczas cyklu spotkań on-line uczestnicy opracują wytyczne przestrzenne i funkcjonalne dla kin czasu pandemii.
Zajęcia on-line na Politechnice Łódzkiej: rozmowa z Pauliną Suchenek, nową ambasadorką „Architektury-murator” Większość zajęć prowadzona jest za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams. Odbywa się to w taki sposób, że po kolei każdy z nas udostępnia swoje pliki, które udało się przygotować na korektę, omawia swoje pomysły, ewentualne problemy, które napotkał, a następnie prowadzący się do nich ustosunkowują i w taki sposób rodzi się żywa dyskusja – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Łódzkiej rozmawiamy ze studentką Pauliną Suchenek, nową ambasadorką „Architektury-murator”.
Zajęcia on-line na Politechnice Białostockiej: rozmowa z Natalią Mąką, nową ambasadorką „Architektury-murator” Projekty grupowe robię w zgranym zespole. Korzystamy z Skype’a ze względu na możliwość udostępniania ekranu. Dzwonimy, rozmawiamy ze sobą tyle, ile potrzebujemy. Nawet po kilkanaście godzin dziennie. Jest jedna wada: część osób z grupy ma problemy z internetem. Najbardziej uciążliwy jest czas przesyłania plików między sobą, trwa dość długo, często ponad godzinę – o prowadzonej zdalnie nauce na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej rozmawiamy ze studentką Natalią Mąką, nową ambasadorką „Architektury-murator”.