Architektura MuratorProjektyWłochy gotowe do szczepień na COVID-19

Włochy gotowe do szczepień na COVID-19

Na prośbę włoskich władz Stefano Boeri zaprojektował społecznie mobilne punkty szczepień na COVID-19. Niewielkie pawilony z symbolicznym wizerunkiem pierwiosnka staną wkrótce w przestrzeni wszystkich miast i miasteczek tego kraju.

Włochy gotowe do szczepień na COVID-19
Mobilne punktu szczepień
AutorzyStefano Boeri Architetti
Zespół projektowyMaria Chiara Pastore (koordynatorka), Francesca Cesa Bianchi, Giorgio Donà, Marco Giorgio, Jacopo Abbate, Pietro Chiodi, Maria Lucrezia De Marco, Federico Godino, Anastasia Kucherova, Simone Marchetti and Martina Mitrovic
Konsultancianchora, Mario Piazza (identyfikacja wizualna), Ingrid Paoletti (materiały I technologie), Niccolò Aste (instalacje)

Świat pomału przygotowuje się do masowych szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Z nietypowym projektem wyszły ostatnio władze Włoch, które szczególnie ucierpiały w pierwszej fazie pandemii. Na prośbę Domenico Arcuriego, rządowego komisarza ds. COVID-19, architekt Stefano Boeri opracował pro bono koncepcję przenośnych punktów szczepień, które mają stanąć w całym kraju. Projektant zaprosił do współpracy konstruktorów, instalatorów i grafików. Jego propozycja obejmuje nie tylko niewielkie pawilony medyczne, ale też totemy informacyjne i kampanię społeczną, która ma zachęcać Włochów do korzystania z osiągnięć współczesnej medycyny. Logotypem całej akcji jest pierwiosnek: jeden z pierwszych wiosennych kwiatów, symbolizujący odrodzenie i powrót do życia.

Czytaj też: Miasto postpandemiczne. Jak powinny wyglądać samowystarczalne jednostki miejskie po pandemii? |

Chcieliśmy stworzyć obiekt architektoniczny, która będzie symbolizować spokój i regenerację. Zaszczepienie ma być aktem obywatelskiej odpowiedzialności, miłości do innych i ponownego odkrycia życia. Jeśli ten wirus zamknął nas w szpitalach i domach, szczepionka przywróci nam kontakt z życiem i naturą, która nas otacza – tłumaczy Stefano Boeri.

Graficzny kształt pierwiosnka łączy wszystkie elemementy kampanii. Pojawi się na ścianach i dachach pawilonów, a także na totemach informacyjnych. Pawilony powstaną w drewnianej, prefabrykowanej konstrukcji i zostaną pokryte wodoodporną tkaniną z biodegradowalnych materiałów. Na dachu znajdzie się system paneli fotowoltaicznych, których zadaniem będzie wytwarzanie energii elektrycznej wystarczającej do zaspokojenia potrzeb całego obiektu. Przegrody organizujące przestrzeń wewnętrzną również powstaną przy użyciu tekstyliów. W środku znajdzie się niewielka izba przyjęć oraz osobne miejsce niezbędne do podania szczepionki, a także biura, magazyny i toalety.

Przestrzeń, w której przebywamy w domu, pracy, czy w obiektach publicznych zawsze była i będzie niezwykle ważna dla inżynierów i projektantów w firmie Dyson. To właśnie przestrzeń generuje nowe idee i sposoby ich realizacji, inspirując do rzucania wyzwań stereotypom, by projektować odważnie, ale i konsekwentnie. Inżynierowie instynktownie chcą ulepszać rzeczy, aby były bardziej wydajne i zużywały jak najmniej surowców i energii. To typu efektywna inżynieria jest podstawą naszego DNA. Postępowanie w duchu „mniej oznacza więcej” dąży do tego, by rozwiązania działały lepiej, a dodatkowo „kosztowały” w ostatecznym rozrachunku mniej. Staramy się wykorzystywać naukę i technologię do zmiany nawyków. Wszystko po to, aby zmniejszać wpływ naszych produktów na środowisko i zasoby naturalne. Od ponad dwudziestu lat skupiamy się na odpowiedzialnym i mądrym projektowaniu naszych produktów. Efekty tej pracy są widoczne w każdym urządzeniu: cieńsze, ale mocniejsze tworzywa sztuczne (co oznacza mniej surowców i mniej recyklingu), wydajniejsze silniki, które zużywają mniej energii i trwalsze technologie. A co ważne robimy to bez kompromisów dla designu i funkcjonalności. Maciej Morawski, Business Development Executive
Tagi:
Autor: Piotr Prus
Rynek nieruchomości a pandemia Wbrew początkowym obawom związanym z COVID-19 kryzys prawie ominął branżę budowlaną. Pandemia, która jest z nami już ponad rok, zaczyna implikować jednak nowe tendencje na rynku nieruchomości. O to, jaki mają one wpływ na projektowanie, pytamy przedstawicieli największych polskich biur architektonicznych.
Second Home: biuro postpandemiczne? Jak będziemy pracować po pandemii? Eksperci w branżowych mediach nie ustają w spekulacjach, przewidując m.in. większą popularność pracy zdalnej, wielofunkcyjnych, łatwych do reorganizacji przestrzeni serwisowanych, a przede wszystkim nowoczesnych technologii, pozwalających ograniczyć bezpośredni kontakt z innymi. Dodatkowym, ważnym aspektem jest też wprowadzanie natury do wnętrz. Architekci z hiszpańskiego studia Selgascano poszli o krok dalej. Zamiast przenieść ogród do biura, przenieśli biuro do ogrodu.
Epidemie, klimat, energia i architektura: Philippe Rahm Budujesz wieżę nie dlatego, że chcesz pokazać, jaki jesteś bogaty, ale dlatego, że masz możliwość to zrobić. Dziś ważne jest uświadomienie sobie, jakie rozwiązania stosowaliśmy zanim masowo zaczęliśmy wykorzystywać paliwa kopalne. Szwajcarski architekt o swojej wizji dziejów architektury oraz jej przyszłości w obliczu dzisiejszego kryzysu związanego z pandemią i globalnym ociepleniem w rozmowie z Agnieszką Radziszewską.
Muzeum kontra pandemia Z powodu pandemii drastyczne spadki w liczbie zwiedzających zanotowały nawet największe muzea na świecie. Luwr odwiedziło o 72% mniej gości niż w roku 2019, a Rijksmuseum o 75%. Jak muzea radzą sobie w trudnym czasie covidowych lockdownów? I w jaki sposób w związku z tym zmienią się w przyszłości?
Przestrzenie pracy w czasach pandemii Architektura miejsc pracy powinna dziś charakteryzować się możliwością łatwego dostosowywania do obostrzeń i ograniczeń, które znienacka spadają na inwestorów i architektów. Rozwiązania projektowe i technologiczne nie sięgały nigdy dotąd w sferę wymogów epidemiologicznych. Obecnie nie możemy już jednak projektować bez świadomości „pandemicznej” – pisze Grzegorz Stiasny.
Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Zdrowie publiczne a wyzwania architektoniczne”. Wymagania prawne, zasady projektowania i przykłady wzorcowych rozwiązań omówiają Maciej Morawski z działu Professional firmy Dyson na terenie Polski oraz Anna Dąbrowicz, projektantka instalacji sanitarnych w Biurze Projektów SANMED.