
i
Projekt domu chmielarza jest współczesnym ujęciem domu jednorodzinnego z dwuspadowym dachem. Budynek zlokalizowano w małej miejscowości Wilków (woj. lubelskie), która specjalizuje się w produkcji chmielu. Charakterystycznym elementem domu wiejskiego są ruchome żaluzje z drewnianych bali, które mogą być regulowane w zależności od pogody, pory dnia i potrzeb użytkowników. W bezpośredniej bliskości domu zaprojektowano pergole służące do uprawy chmielu, a we wnętrzach przewidziano pomieszczenie gospodarcze służące produkcji domowego piwa.
W projekcie jednorodzinnego domu wiejskiego przewidziano rozwiązania energooszczędne. Elewacja północna pozbawiona jest okien, co pozwala na minimalizację strat ciepła. Natomiast duże przeszklenia na elewacji południowej zwiększają zyski ciepła z energii słonecznej. W najgorętszą porę dnia, mieszkańcy domu chmielarza mogą chronić się przed słońcem za pomocą żaluzji.
Na parterze zaprojektowano salon z kuchnią i jadalnią, oraz pomieszczenia gospodarcze związane z produkcją chmielu. Górna kondygnacja mieści sypialnię rodziców oraz sypialnie dzieci, połączone za pomocą kładki, z której widać znajdujący się na dole salon.
Autorem projektu jest Marcin Samorański, student Politechniki Lubelskiej, zwycięzca polskiej edycji konkursu "Współczesny dom wiejski".