Architektura MuratorProjektyZESPÓŁ BUDYNKÓW BIUROWYCH Z FUNKCJAMI HANDLOWO-USŁUGOWYMI

ZESPÓŁ BUDYNKÓW BIUROWYCH Z FUNKCJAMI HANDLOWO-USŁUGOWYMI

Główną zasadą urbanistyczno-architektoniczną projektu jest zdefiniowanie rzeźbiarskiej dominanty grupowej w kwartale położonym w południowo-zachodnim obszarze otaczającym Rondo Daszyńskiego, składającej się z kilku budynków wysokościowych. Projekt AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.

Budynki biurowe Rondo Daszyńskiego
Na wizualizacji: dominanta grupowa składająca się z trzech budynków biurowych o wysokości do 130 m – Inwestor CAPITAL BUD Sp. z o.o. (po lewej) oraz z budynku o wysokości 195 m – Inwestor Pro-Urba Sp. z o.o. (po prawej)
rejon ulic: Siennej, Towarowej, Prostej, Wola
AutorzyAMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o. • arch. Andrzej M. Chołdzyński (generalny projektant)
Współpraca autorskaarch. Bogumił Kidziak, arch. Beata Świeboda-Budzyńska, arch. Magdalena Macioszczyk, arch. Szymon Schmeidel, arch. Grzegorz Zając
KonstrukcjaBWL-Projekt Sp. z o.o.
InwestorCAPITAL BUD Sp. z o.o.
Powierzchnia użytkowa85400.0 m²
Powierzchnia całkowita170600.0 m²
Kubatura719000.0 m³
Projekt2009
Data realizacji (początek)2011
Data realizacji (koniec)2015

31 kondygnacji nadziemnych, 5 podziemnych • 20 naziemnych miejsc parkingowych, 980 podziemnych

W skład zespołu wchodzą: budynek A – 19 kondygnacji, budynek B – 31 kondygnacji, budynek C - 31 kondygnacji. Garaż podziemny wielopoziomowy usytuowany pod prawie całym obrysem terenu. Dodatkowo miejsca postojowe na powierzchni terenu.

Główną zasadą urbanistyczno-architektoniczną projektu jest zdefiniowanie rzeźbiarskiej dominanty grupowej w kwartale położonym w południowo-zachodnim obszarze otaczającym Rondo Daszyńskiego, składającej się z kilku budynków wysokościowych.
Proponowane w projekcie rozwiązanie wynika z wykonanych szczegółowych studiów urbanistycznych, widokowych i kompozycyjnych, sporządzonych ze wszystkich osi widokowych i komunikacyjnych zarówno w skali dzielnicy, jak i kwartału oraz w skali lokalnej wewnątrz kwartału. Studia te potwierdziły postulowane przez urbanistów i planistów budowanie w tym obszarze – miejscu dominanty miejskiej ponadlokalnej tzw. „dominanty grupowej”, tj. złożonej, harmonijnej kompozycji przestrzennej oferującej ponadprzeciętny metropolitalny znak, metropolitalną dominantę semantyczną o indywidualnym wyrazie. Posiada ona złożoną kompozycję o atrakcyjnych otwarciach urbanistycznych ze wszystkich ważnych kierunków pieszych i komunikacyjnych. Wewnątrz takiej przestudiowanej przestrzennie, funkcjonalnie i użytkowo dominanty w naturalny, acz przemyślany sposób tworzy się w relacji do niej przestrzeń publiczna wewnętrzna i zewnętrzna, połączona funkcjonalnie z tkanką miejską, w tym ze stacją metra Rondo Daszyńskiego.
Z punktu widzenia funkcjonalnego projektowany zespół gmachów o dominującej funkcji biurowej i usługowej stanowi także konieczną w tym obszarze i skuteczną, urbanistyczną przesłonę akustyczną dla znajdujących się w głębi mega-kwartału Towarowa-Prosta-Kolejowa-Karolkowa obszarów o podstawowej funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej.

Osiedle Wileńska Express w Warszawie Dobiegła końca budowa osiedla Wileńska Express w samym sercu warszawskiej Pragi. Zespół mieszczący blisko 300 mieszkań zaprojektowała pracownia AMC – Andrzej M. Chołdzyński.
The Warsaw HUB: kompleks wieżowców projektu AMC Andrzej M. Chołdzyński The Warsaw Hub tworzą trzy budynki: dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa. Koncepcja architektoniczna The Warsaw Hub powstała w pracowni AMC Andrzej M. Chołdzyński.
Architektoniczny zwornik – o biurowcu Nowy Świat Krzysztof Mycielski W inwestycji tej, w dużej mierze polegającej na kilku przemyślanych interwencjach, nie chodziło jedynie o wąski budynek, dzięki któremu wyzyskano dodatkową kubaturę. Tematem był kluczowy dla Śródmieścia pokaźny kwartał pomiędzy Książęcą, Nowym Światem a Alejami Jerozolimskimi. Chociaż architektonicznie zdarzyło się tu niewiele, dla uczestników miejskiego życia zmieniło się niemal wszystko – pisze Krzysztof Mycielski.
Dobra zmiana w Śródmieściu – o biurowcu Nowy Świat Krzysztof Domaradzki Budynek dobrze wykorzystuje potencjał miejsca – stwarza pierzeję nowego pasażu łączącego Nowy Świat ze skarpą i parkiem na tyłach Muzeum Narodowego. Daje szansę na zaktywizowanie mało znanej uliczki – alei Stanisława Lorentza między gmachem KC a Muzeum. Wykorzystuje także potencjał ukryty w dawnym Domu Partii, uzupełniając sekwencję trzech wnętrz urbanistycznych – pisze urbanista Krzysztof Domaradzki.
Kulisa miejska – o projekcie biurowca Nowy Świat Andrzej M. Chołdzyński Projekt ma ambicję wzbogacenia Traktu Królewskiego o prostopadłą doń, rzeźbiarską i ekspresyjną strefę otwierającą Trakt Królewski na Park na Książęcem. Budynek przekształca miejsce dotychczas uznawane za zapleczowe i peryferyjne w przestrzeń rozpoznawalną i posiadającą własną tożsamość – pisze główny projektant budynku Andrzej M. Chołdzyński.
Historia miejsca Reprezentacyjna południowa fasada Domu Partii miała otwierać się na plac Trzech Krzyży i panoramiczny widok Alej Ujazdowskich. Dziś odbija się w przeszklonej elewacji nowego biurowca, współtworząc kameralne wnętrze urbanistyczne w śródmieściu Warszawy – pisze Tomasz Żylski.