Architektura MuratorProjektyZespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie, proj. Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Zapowiedź nowej inwestycji Skanska, czyli  zespołu biurowego Studio przy ul. Prostej w Warszawie, tylko potwierdza tezę, że wiadomości o śmierci biurowców z powodu pandemii były mocno przesadzone. Wyniki przeprowadzonych przez nas badań, a także rozmowy z potencjalnymi najemcami pokazują, że biura wciąż pełnią dla firm ważną rolę. Jesteśmy o tym przekonani i dlatego uruchamiamy kolejny projekt na warszawskiej Woli – mówi Mariusz Krzak, wiceprezes ds. operacyjnych w Polsce i w Czechach w spółce biurowej Skanska. Studio zaoferuje najwyższej jakości powierzchnie biurowe, ale przede wszystkim będzie to bezpieczne miejsce pracy, co potwierdzi certyfikacja WELL Health-Safety Rating. To szczególnie ważne w kontekście ciągle trwającej pandemii i powrotu pracowników do biur – dodaje.

Czytaj też: Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs |

X Factor w burowcu studio w Warszawie

Nowy zespół, według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci, będzie się składać z dwóch budynków, oferujących łącznie ok. 43 tys. m² powierzchni najmu. W pierwszym etapie powstanie 14-kondygnacyjna wieża o powierzchni 17,6 tys. m². Pod obiektem znajdzie się trzypoziomowy parking na 286 miejsc dla samochodów. Tyle samo miejsc przewidziano jednak również dla rowerów. Jak zapowiada Skanska, jednym z wyróżników Studia będzie tzw. ludzka skala przyziemia, podkreślona elementami konstrukcji w formie powtarzalnych liter X. W ramach inwestycji zaplanowano też ogólnodostępną przestrzeń z zielenią i małą architekturą, która sąsiadować będzie z będącym na ukończeniu zespołem Fabryka Norblina. Studio będzie ubiegać się o certyfikaty: LEED Platinum, WELL, Obiekt bez barier oraz WELL Health-Safety Rating. Ukończenie budowy zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie, proj. Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie, proj. Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Fabryka Norblina / Warszawa
Fabryka Norblina / Warszawa Jednym z najciekawszych wyzwań podczas przebudowy Fabryki Norblina było przesunięcie zabytkowego budynku na czas wykonania ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej. Ostatni raz taka operacja była przeprowadzana w Warszawie w latach 70. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Małgorzata Badzyńska-Trojan.
Autor: Piotr Prus
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Modernizacja sanatorium Gurewicza w Otwocku Podwarszawskiemu Otwockowi przywrócono jedną z najbardziej charakterystycznych budowli, a doświadczenia z procesu renowacji mogą posłużyć kolejnym zabytkom unikalnego stylu świdermajer – o realizacji Grupy 5 Architekci pisze Jerzy Szczepanik-Dzikowski.
Biurowiec Lakeside w Warszawie: nowy projekt pracowni Grupa 5 Architekci Biurowiec Lakeside powstanie nad niewielkim jeziorem na warszawskim Służewcu. Budynek według projektu pracowni Grupa 5 Architekci zastąpi University Business Center I z 1997 roku.
Architekci Oddziału Warszawskiego SARP – spotkanie z biurem Grupa 5 Architekci Stołeczny oddział SARP zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu prezentującego warszawskie pracownie architektoniczne. Gośćmi wieczoru będą projektanci ze studia Grupa 5 Architekci.
Postępu Apartments w Warszawie Zespół czterech budynków pod nazwą Postępu Apartments planuje w Warszawie firma Golub GetHouse. Na projekt kompleksu ogłosiła konkurs, w którym zwyciężyła pracownia Grupa 5 Architekci.