Architektura MuratorProjektyZespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Na warszawskiej Woli, między rondem ONZ i Daszyńskiego, startuje realizacja kolejnego kompleksu biurowego. Zespół według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci zostanie oddany do użytku w  2023 roku.

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie, proj. Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Zapowiedź nowej inwestycji Skanska, czyli  zespołu biurowego Studio przy ul. Prostej w Warszawie, tylko potwierdza tezę, że wiadomości o śmierci biurowców z powodu pandemii były mocno przesadzone. Wyniki przeprowadzonych przez nas badań, a także rozmowy z potencjalnymi najemcami pokazują, że biura wciąż pełnią dla firm ważną rolę. Jesteśmy o tym przekonani i dlatego uruchamiamy kolejny projekt na warszawskiej Woli – mówi Mariusz Krzak, wiceprezes ds. operacyjnych w Polsce i w Czechach w spółce biurowej Skanska. Studio zaoferuje najwyższej jakości powierzchnie biurowe, ale przede wszystkim będzie to bezpieczne miejsce pracy, co potwierdzi certyfikacja WELL Health-Safety Rating. To szczególnie ważne w kontekście ciągle trwającej pandemii i powrotu pracowników do biur – dodaje.

Czytaj też: Nowy wieżowiec w Gdyni: Grupa 5 Architekci wygrywa międzynarodowy konkurs |

X Factor w burowcu studio w Warszawie

Nowy zespół, według projektu duńskiej pracowni Arrow Architects oraz polskiej Grupa 5 Architekci, będzie się składać z dwóch budynków, oferujących łącznie ok. 43 tys. m² powierzchni najmu. W pierwszym etapie powstanie 14-kondygnacyjna wieża o powierzchni 17,6 tys. m². Pod obiektem znajdzie się trzypoziomowy parking na 286 miejsc dla samochodów. Tyle samo miejsc przewidziano jednak również dla rowerów. Jak zapowiada Skanska, jednym z wyróżników Studia będzie tzw. ludzka skala przyziemia, podkreślona elementami konstrukcji w formie powtarzalnych liter X. W ramach inwestycji zaplanowano też ogólnodostępną przestrzeń z zielenią i małą architekturą, która sąsiadować będzie z będącym na ukończeniu zespołem Fabryka Norblina. Studio będzie ubiegać się o certyfikaty: LEED Platinum, WELL, Obiekt bez barier oraz WELL Health-Safety Rating. Ukończenie budowy zaplanowano na trzeci kwartał 2023 roku.

Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie, proj. Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie: nowy wieżowiec projektu Arrow Architects i Grupa 5 Architekci
Zespół biurowy Studio w Warszawie, proj. Arrow Architects i Grupa 5 Architekci

Fabryka Norblina / Warszawa
Fabryka Norblina / Warszawa Jednym z najciekawszych wyzwań podczas przebudowy Fabryki Norblina było przesunięcie zabytkowego budynku na czas wykonania ścian szczelinowych oraz konstrukcji żelbetowej. Ostatni raz taka operacja była przeprowadzana w Warszawie w latach 70. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Małgorzata Badzyńska-Trojan.
Autor: Piotr Prus
Magazyn Bawełny: nowy projekt biura Grupa 5 Architekci na terenie łódzkiej Manufaktury Podczas targów Expo Real w Monachium firma A&A Holding zaprezentowała projekt adaptacji i przebudowy dawnego magazynu bawełny w historycznym kompleksie Izraela Poznańskiego w Łodzi. Koncepcję nowego obiektu biurowo-usługowego na terenie Manufaktury opracowało warszawskie studio Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp we Wrocławiu W projekcie kluczowe było uwzględnienie w reprezentacyjnym kwartale miasta architektury tła, budynków poprzemysłowych sprzed ponad stu lat – o projekcie Grupy 5 Architekci pisze Aleksandra Czupkiewicz.
Zespół biurowo-usługowy Face2Face w Katowicach Ideą projektu było stworzenie takiego miejsca na mapie biurowej centrum Katowic, gdzie strefa do pracy spotyka się z zieloną przestrzenią – pisze o realizacji Face2Face Justyna Swoszowska.
Apartamenty na wynajem przy Św. Barbary w Warszawie: modernizacja kamienic według Grupy 5 Dwie kamienice stanowiące część modernistycznego zespołu dawnego Urzędu Telekomunikacyjnego zostaną zaadaptowane na apartamentowiec z mieszkaniami na wynajem. Projekt przebudowy opracowało biuro Grupa 5 Architekci.
Akademik BaseCamp / Łódź Program obiektu, niezredukowany do przestrzeni mieszkalnej, sprzyja formułom co-livingu i co-workingu, w czym pomaga przemyślana aranżacja – o nowej realizacji biura Grupa 5 Architekci pisze Karolina Tunajek.
Akademik na Solcu projektu pracowni Grupa 5 Architekci Rozpoczęła się realizacja prywatnego akademika na warszawskim Solcu. Na potrzeby domu studenckiego zaadaptowany zostanie modernistyczny biurowiec z lat 60. Projekt nowego obiektu opracowało biuro Grupa 5 Architekci.