Nowe Centrum Warszawy

Zielona Chmielna coraz bliżej realizacji. Zmodernizowana ulica ma być nową wizytówką Warszawy

Władze miasta rozstrzygnęły przetarg na modernizację Chmielnej według konkursowego projektu biura RS Architektura Krajobrazu. Zgodnie z założeniami tej śródmiejskiej, reprezentacyjnej ulicy przywrócona zostanie funkcja zielonego deptaku, miejsca spotkań i wypoczynku, ale również handlu i usług.

Konkurs architektoniczny na nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej na jej najbardziej reprezentacyjnym odcinku, od Nowego Światu do pasażu Wiecha, stołeczny ratusz rozstrzygnął w 2021 roku. Modernizacja jest częścią programu Nowe Centrum Warszawy, który prezydent Rafał Trzaskowski ogłosił jeszcze pod koniec 2019 roku. W ramach inicjatywy do tej pory udało się m.in. przebudować część alei Jana Pawła II, od ronda Czterdziestolatka do ronda ONZ, i wytyczyć tam nową drogę dla rowerów, ale w planach jest wiele inwestycji podnoszących jakość przestrzeni publicznych w śródmieściu stolicy, w tym m.in. modernizacja Marszałkowskiej.

Nowa Chmielna według RS Architektura Krajobrazu

Według zwycięskiej pracy RS Architektura Krajobrazu po obu stronach ulicy Chmielnej pojawią się rzędy drzew. Zmienią się też skwery przy kinie Atlantic oraz przy centrum medycznym, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek. Powstanie tam strefa bukinistów z wygodnymi tarasami, siedziskami i efektownym oświetleniem. Co ważne – przeobrazi się również Bracka na odcinku od Alej Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów. Bardzo ważny dla miasta jest również studialny pomysł dla ulicy Widok. W konkursie szukaliśmy najlepszych rozwiązań dla Chmielnej, a autorzy nagrodzonych prac potrafili spojrzeć kompleksowo na problemy, które trzeba rozwiązać w tej przestrzeni. Zarówno z perspektywy pieszego, jak i z lotu ptaka. Na ulicy przybędzie więc dużo drzew i zieleni. Pojawią się też ogrody deszczowe – mówi Marlena Happach, architektka miasta.

Chmielna odNowa: wyniki konkursu architektonicznego

i

Autor: Archiwum Architektury Nowe zagospodarowanie ulicy Chmielnej w Warszawie, proj. RS Architektura Krajobrazu, I nagroda

W ramach remontu z Chmielnej zniknie nawierzchnia z kostki betonowej z lat 90. XX wieku. Zastąpią ją płyty granitowe o wymiarach 100 na 50 centymetrów. Na skwerze, gdzie teraz odbywa się sprzedaż książek, ma się pojawić granit w jasnoszarym kolorze. Obramienia płyt o wielkości 50 na 50 centymetrów zostałyby wykonane z kamiennej kostki w kolorze grafitowym. Autorzy zwycięskiej pracy wskazali ponadto miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce.

Zielona Chmielna coraz bliżej realizacji

Drugi przetarg na modernizację Chmielnej Zarząd Terenów Publicznych rozstrzygnął 15 września. Pierwszy unieważniono, bo startujące firmy oczekiwały znacznie więcej niż zakładał budżet inwestycji. Ostatecznie miasto dołożyło środków i postępowanie przeprowadzono ponownie. Najkorzystniejszą ofertę złożyło konsorcjum firm Balzola Polska i PHU Brukstar. Opiewa ona na 21,6 mln złotych. To znów trochę więcej niż szacował ratusz. Na realizację zarezerwowano bowiem 20,5 mln złotych. Jeśli Rada Warszawy dołoży brakujący milion, inwestycja mogłaby się rozpocząć późną jesienią, a zakończyć w wakacje przyszłego roku.