Architektura MuratorRealizacjeArchitektura kontenerowa

Architektura kontenerowa

Trwały, łatwy do składowania i dostępny na całym świecie, tani i prosty w demontażu - kontener jako piktogram nowego, miejskiego życia. Wystawa pokazuje architekturę budowaną z kontenerów, która jest odpowiedzią na wyzwanie naszych czasów - ekonomicznego kryzysu i coraz większych wyzwań natury ekologicznej

Architektura kontenerowa

Container Architecture
8.06 - 4.08.2011

NRW-Forum Düsseldorf
Ehrenhof 2, 40479 Düsseldorf, Germany
www.nrw-forum.de


Kontener jest źródłem fascynacji dla wielu architektów. NRW-Forum Düsseldorf zaprosiło znanych architektów, projektantów i artystów z całego świata do przedstawienia autorskich wizji architektury kontenerowej. Projekty, które zostały stworzone specjalnie na wystawę są oryginalne, możliwe do wykonania, ale także fikcyjne, niepowtarzalne, minimalistyczne, egzotyczne, pragmatyczne i futurystyczne.

Skąd pomysł na wystawę? W zglobalizowanym świecie, wieku przenośnych telefonów, kontenery są symbolem naszych czasów, który oznacza mobilność i zmiany. Kontenery są wykorzystywane do tworzenia domów studenckich, terminali pasażerskich. Funkcjonują jako penthaus'y na dachach Nowego Jorku. Ułożone jeden na drugim tworzą budynki mieszkalne w Londynie, czy w Melbourne. Mogą służyć jako most nad rzeką. Projektanci zamieniają je w spektakularne domy wakacyjne, zaś artyści przemieniają w rzeźby miejskie. Architekci z biura ingenhoven architects stworzyli projekt „1 unit“ - mobilnych cystern, które mogą być użyte jako wielofunkcyjne urządzenia w miejscach katastrof na całym świecie. Kontener można łatwo transportować drogą morską, lądową lub kolejową i szybko ustawić. Metalowe pojemniki mogą być również stosowane do oczyszczania wody, produkcji energii, w obszarach klęski żywiołowej stanowić tymczasowe schronienie, przychodnię lub szkołę. Kontenery są zamieniane w pływające hotele, czy przestrzenie dla sztuki, stanowią budulec dla luksusowych domów takich jak "Quikhouse", który może kosztować nawet do 175.000 dolarów amerykańskich. Buduje się z nich ekologiczne mieszkania "Eco-540" w Tampa na Florydzie.

Uniwersalny charakter, łatwa dostępność oraz zrównoważony rozwój oznacza, że metalowe pudełko jest przeznaczone do wykorzystania w sytuacjach awaryjnych lub jako alternatywna forma zakwaterowania. Przykładem takich mieszkań są domy zniszczone przez huragan Katrina. Pink Project, którego patronem jest Brad Pitt, wspiera szybką odbudowę osiedli mieszkaniowych w Nowym Orleanie. Wystawa pokazuje architekturę z kontenerów z wielu perspektyw, jest odpowiedzią na wyzwanie naszych czasów - ekonomicznego kryzysu i coraz większych wyzwań natury ekologicznej.

Architektoniczna Noc Muzeów w Łodzi Do 15 maja w Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi można oglądać wystawę Jakub Wujek. Architekt. W Noc Muzeów po ekspozycji oprowadzać będzie jej kurator architekt Andrzej Owczarek. Zaplanowano również dyskusję wokół napisanej w latach 80. przez Jakuba Wujka książki Mity i utopie architektury XX wieku.
Architektura spod znaku kooperatywy Dlaczego coraz więcej ludzi buduje swoje mieszkania w sposób społecznościowy? Jakie formy przybiera to zjawisko i jaką rolę może w tym kontekście odgrywać architektura? – takie pytania zadają organizatorzy przeglądu międzynarodowej architektury mieszkaniowej spod znaku kooperatywy.
Suomi Seven. Współczesna architektura Finlandii w Deutsches Architekturmuseum we Frankfurcie Od 6 września w Niemieckim Muzeum Architektury we Frankfurcie będzie można oglądać wystawę współczesnej architektury Finlandii. Na czym polega międzynarodowy sukces młodych fińskich projektantów?
Architektura zrównoważona i zaangażowana społecznie: wystawa „Think global, build social!” W Wiedeńskim Centrum Architektury trwa wystawa „Think global, build social!” ukazująca przykłady dobrych praktyk we współczesnej architekturze. Dobrych, czyli takich, które polegają na zrównoważonym rozwoju, społecznym zaangażowaniu i odpowiedzialności architekta
Biennale Architektury w Wenecji 2014. Opis koncepcji nagrodzonej w konkursie na projekt wystawy Laureatami konkursu na projekt wystawy, która prezentowana będzie w Pawilonie Polskim na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji są kuratorzy z Instytutu Architektury. Przedstawiamy nagrodzoną koncepcję
Biennale Architektury w Wenecji 2014: wyniki konkursu na projekt wystawy Znamy autorów kuratorskiego projektu ekspozycji, która prezentowana będzie w Pawilonie Polskim na 14. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji. Nagrodzony projekt przygotowali: Dorota Jędruch, Marta Karpińska, Dorota Leśniak-Rychlak, Michał Wiśniewski oraz Jakub Woynarowski – autor artystycznego opracowania projektu