Architektura MuratorRealizacjeBiuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group

Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group

W łódzkim Monopolis, w historycznych murach dawnego Monopolu Wódczanego, powstało biuro szwajcarskiego koncernu chemicznego Clariant. Za projekt aranżacji odpowiada warszawska pracownia The Design Group.

Biuro firmy Clariant w łódzkim Monopolis: projekt The Design Group
Wnętrze biura firmy Clariant w wykonaniu The Design Group w łódzkim Monopolis, fot. FotoMohito

The Design Group i projekt Clariant w Monopolis

W łódzkim Monopolis, wielofukcyjnym zespole zrealizowanym na terenie dawnego Monopolu Wódczanego według projektu Grupy 5 Architekci we współpracy z łódzką pracownią Jerzego Lutomskiego, od niedawna mieści się  Centrum Usług Wspólnych firmy Clariant. To realizacja studia The Design Group, które specjalizuje się w tworzeniu wnętrz biurowych oraz doradztwie architektonicznym przy inwestycjach komercyjnych. Siedziba firmy Clariant zajmuje dwa piętra w kompleksie Monopolis – łącznie ponad 4,3 tys. m².

Biuro Clariant - industrialny klimat w Monopolis

Do biura firmy prowadzą żeliwne schody z tłoczeniami, które pamiętają jeszcze początki Manufaktury Wódczanej. Industrialny klimat wnętrza, podkreślony oryginalnymi ścianami z cegły, stonowane kolory oraz drewniany fornir zostały dopełnione fototapetami, na których znaleźć można m.in. reprodukcje dzieł wielkich malarzy. Łącznie jest ich tu prawie 80. Architekci wykorzystali też elementy zieleni, wprowadzonej w formie tzw. żywej ściany, która w założeniu ma nie tylko zdobić, ale również oczyszczać powietrze.

Nie można pominąć elementów aranżacji, które bezpośrednio nawiązują do szwajcarskich korzeni marki. Chcieliśmy, by projekt nawiązywał do szwajcarskiego stylu, nawet w takich elementach jak oświetlenie i oprawy świetlne – mówi Emilia Wójcicka projektantka z The Design Group, odpowiedzialna za koncepcję wnętrz biura Clariant. Przykładowo, w kuchni znajdują się lampy, które zaprojektowaliśmy w taki sposób, by przypominały masywne dzwonki pasterskie. Część opraw świetlnych pochodzi natomiast z odzysku – to lampy pofabryczne z grubego, rzemieślniczego szkła – dodaje Ewelina Mężyńska z The Design Group.

Czytaj też: Architektoniczny przewodnik po Łodzi: co warto zobaczyć w Łodzi |

Pracownicy do dyspozycji mają przestronny open space, a poszczególne gabinety wydzielone są szklanymi ścianami. Znajdują się tu także liczne sale konferencyjne, strefy relaksu, coffee pointy, jak również przestrzenie typu silent room, czyli niewielkie, przeszklone kubiki. Bezpieczeństwo wspierają zaawansowane rozwiązania z zakresu BHP, jak projektory z informacjami o niskich stropach czy system bezpiecznych klamek, ostrzegający kolorem o otwieraniu się na korytarz drzwi łazienkowych.

Autor: (Red.)
Ogrody Anny w Łodzi Ogrody Anny to otwarta przestrzeń publiczna, w której bije serce starego nowego kwartału – rewitalizowanych terenów poprzemysłowych – realizację projektu medusa group komentuje Błażej Ciarkowski.
Ilustrowany atlas architektury Łodzi Centrum Architektury zaprasza na premierę kolejnego przewodnika, tym razem poświęconego architekturze Łodzi. Najważniejsze realizacje miasta zilustrowali Mateusz Gryzło, Hubert Przybyszewski i Maria Łomiak, a tekstami opatrzyli Anna i Błażej Ciarkowscy, łodzianie, znawcy i miłośnicy miasta.
Tożsamość. 100 lat polskiej architektury. Łódź Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki zaprasza na kolejną odsłonę ekspozycji „Tożsamość. 100 lat polskiej architektury”. Wystawa tym razem poświęcona jest Łodzi, w której – jak tłumaczą organizatorzy – nowoczesność łączy się z tradycją, na nowo definiując przestrzeń miasta.
Strefa PROGRESS: nowy zespół mieszkalny w Łodzi od biura Grupa 5 Architekci Rozpoczyna się realizacja Strefy PROGRESS w Łodzi według projektu warszawskiej pracowni Grupa 5 Architekci. W ramach inwestycji powstaną cztery budynki, w tym 14-kondygnacyjna dominanta.
Żydowscy architekci Łodzi. Historie zapomniane Dzięki tej książce Łódź odkrywa na nowo swoją zapomnianą historię. Świat żydowskich architektów, którzy pracowali dla rozwijającej się w szalonym tempie kosmopolitycznej metropolii.
Lapidarium Detalu w Łodzi Ekspozycja detalu pochodzącego z łódzkich budowli z XIX i XX wieku jest katalogiem motywów stanowiących o tożsamości architektonicznej miasta – o realizacji Nizio Design International pisze Jerzy S. Majewski.