Peter Ruge Architekten, budownictwo energooszczędne

i

Autor: Archiwum Architektury Wizualizacja fasady domu energooszczędnego w Chinach, projekt Peter Ruge Architekten

Budownictwo energooszczędne w Chinach. Wielorodzinny budynek pasywny projektu Peter Ruge Architekten

2014-08-21 16:39

Pracownia architektoniczna Peter Ruge Architekten ustanowiła nowe standardy budownictwa pasywnego w południowych Chinach. Budynek, który oszczędza 95% energii, w stosunku do konwencjonalnego domu, jest pierwszym tego typu w subtropikalnym, azjatyckim klimacie

Adres obiektu Changxing, Zheijang Province, P.R. China
Autorzy Peter Ruge Architekten
Zespół projektowy Peter Ruge, Kayoko Uchiyama, Matthias Matschewski, Jan Müllender, Alejandra Pérez Siller, Duan Fu
Konstrukcja Shanghai Landsea Planning & Architecture Design Co.,Ltd.
Powierzchnia całkowita 2200.0 m²
Data realizacji (koniec) 2014

Budownictwo pasywne odpowiedzią na problemy ekologiczne Chin

Ponad 1/3 zasobów energetycznych Chin jest importowana z innych krajów. Szybko powiększająca się populacja oraz ogromny wzrost gospodarczy na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, spowodowały deficyty w dostawach prądu. Efektywność energetyczna Chin jest o 35% niższa niż w Japonii czy USA. Zanieczyszczenie środowiska i złe gospodarowanie energią to tematy stosunkowo nowe dla chińskiej ludności. Odpowiedzią ma być budownictwo pasywne, nie tylko domy, ale całe apartamentowce, dostosowane do gęstego zaludnienia Chin. Jak dotąd energooszczędne domy spopularyzowane były głównie w Europie i krajach o podobnym, umiarkowanym klimacie. Chińska subtropikalna strefa stanowiła wyzwanie dla technologów i inżynierów z Niemiec.

Pierwszy wielorodzinny budynek pasywny w Chinach

8 sierpnia 2014 roku odbyła się inauguracja pierwszego pasywnego domu w Changxing, w południowej części Chin. Budynek został dostosowany do wilgotnego i ciepłego klimatu. To pierwszy tego typu, modelowy projekt w tym rejonie Azji. Kompleks apartamentów ma być dostępny dla inwestorów zainteresowanych pasywnym budownictwem. Mogą oni tymczasowo, wraz z rodzinami, zamieszkać w budynku, poznając zasady zrównoważonego gospodarowania energią. Apartamentowiec ma zapewniać maksymalny komfort i jakość w gorącym klimacie.

Lokalna pogoda zdeterminowała wygląd fasady budynku. Potrójnie przeszklone okna otoczone są z trzech stron ściankami, zapewniającymi cień w trakcie słonecznych pór roku. Elewacja z czerwonej terakoty ma zapobiegać nagrzewaniu się budynku. Wewnątrz znajduje się 36 jednopokojowych modułów, każdy z osobną łazienką oraz 10 apartamentów dwu- lub trzypokojowych. Poza tym dostępne są części wspólne, hall oraz garaż.

Projekt był tworzony dla firmy Landsea, zajmującej się innowacyjnym na chińskim rynku budownictwem energooszczędnym. Powstał przy współpracy z architektami i inżynierami z Shanghai Landsea Architecture Technology i Changxing Landsea Construction Science and Technology oraz dr. Feistem z German Passivhaus Institut.

Budynek posiada certyfkaty Passivhaus Institut (PHI) oraz Deutsche Gesellschaft für Nachhaltiges Bauen e. V. (DGNB)