Architektura MuratorRealizacjeCentrum jogi w Przeźmierowie

Centrum jogi w Przeźmierowie

Pawilony zostały wzniesione z bezpośrednim udziałem inwestorów, są efektem ich pasji i wyznawanej filozofii, w której dużą rolę odgrywa natura – o realizacji pracowni Mili Młodzi Ludzie pisze Agnieszka Rumież.

Centrum jogi w Przeźmierowie
Centrum jogi w Przeźmierowie, proj. Mili Młodzi Ludzie; fot. Przemysław Turlej

Przeźmierowo to niewielka wieś w województwie wielkopolskim, niedaleko Poznania. To tu niedawno powstało Centrum Jogi Kundalini zaprojektowane przez pracownię Mili Młodzi Ludzie. Działka, na której umiejscowiono obiekt, nie jest typowa. Rośnie na niej mnóstwo drzew, znajduje się tu dom jednorodzinny, a także dwa ciemne i swoiście intymne pawilony. Całość oplata kordon litego płotu ze stali kortenowskiej, na osnowie ażurowych słupków, w które intensywnie wplatają się ramiona bluszczu. To, co stanowi pierwszy plan tej kompozycji, to rdza i piony sosen – pawilony wtapiają się w zacieniony eter tajemniczego ogrodu. Potem, w ramach drugiego planu, wyłaniają się dwie czarne ćwierćpiramidy, których linie dachów stanowią wysmakowaną grafikę dobrze zestawionych kierunków. Piony elewacyjnego deskowania rytmizują światłocień. Brama pozwala wejść do ciasnego i jednocześnie przytulnego wnętrza urbanistycznego, które zdefiniowane zostało pomiędzy westybulem pawilonu do jogi a wejściem do obiektu mniejszego, z sauną. Znajdziemy tam przewalony pień drzewa – jedynego ściętego podczas konstruowania nowych form. Pozostałość ta została przekształcona w ławę, na której można swobodnie przysiąść jak na ganku domu, przez co ten mały plac staje się miejscem otwartym.

Pawilon do jogi / Prusewo Obiekt z nową funkcją powstał w wyniku adaptacji zabudowań z lat 60. usytuowanych w sąsiedztwie założenia zabytkowego dworu z parkiem. O nowym pawilonie w Prusewie koło Białogóry pisze Anna Lorens.
Pawilon Ogród Szeląg projektu wiercinski-studio Dzięki inicjatywie mieszkańców osiedla Stare Winogrady na poznańskim Szelągu powstał ogród społeczny z pawilonem projektu pracowni wiercinski-studio. Ten niewielki obiekt zdobył już wyróżnienie i specjalną nagrodę publiczności w konkursie o Nagrodę Roku SARP 2019.
Tagi:
Nad jeziorem Paprocany w Tychach stanie nowy pawilon projektu biura RS+ Robert Skitek Już w przyszłym roku może zacząć działać nowy pawilon gastronomiczny nad jeziorem Paprocany. Projekt obiektu z tarasem na dachu i charakterystycznymi elewacjami z modrzewiowych listew opracowało studio RS+ Robert Skitek.
Agora Valencia: pawilon ze światła i cienia W 2022 roku Walencja dzierży tytuł Światowej Stolicy Designu. Z tej okazji na jednym z głównych placów miasta stanął ażurowy pawilon, oferujący mieszkańcom zacienione miejsce spotkań.
Pawilon Novartis w Bazylei Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć. O realizacji pracowni AMDL Circle pisze Wiktor Kowalski.
Airbubble: pierwszy w Polsce biotechnologiczny plac zabaw Jeszcze do 31 października można korzystać z biotechnologicznego placu zabaw przy Centrum Nauki Kopernik. Airbubble to pierwsze taka przestrzeń w Polsce wykorzystująca oczyszczające właściwości alg. Za projektem tego miejskiego eksperymentu stoi ecoLogicStudio.
Pawilon livMatS / Fryburg Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego. O realizacji architektów i inżynierów z Uniwersytetu w Stuttgarcie oraz biologów z Uniwersytetu we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski.
Decentralizacja architektury – rozmowa z Natalią Grabowską, kuratorką Serpentine Pavilion Każda kolumna, schodek czy inny element w pawilonie odpowiada konkretnemu miejscu. Sumayya Vally przeanalizowała około 60 lokalizacji na terenie Londynu, które historycznie przyczyniły się do tworzenia wspólnot. Na tej liście są pierwsze meczety, pierwsze synagogi, ale także bardzo nieformalne przestrzenie, jak pierwszy klub jazzowy w Anglii, w którym grano muzykę tworzoną przez osoby czarnoskóre czy miejsca związane z działalnością osób  LGBTQ+ – mówi Natalia Grabowska, kuratorka tegorocznego Serpentine Pavilion w Londynie.