Centrum Technologii Trumpf Polska w Warszawie. Akustyka wnętrz - indywidualne rozwiązania
Siedziba firmy Trumpf Polska w Warszawie jest przykładem architektury, w której, mimo bardzo prostej formy, zadbano o szlachetność wyrazu i komfort pracowników.
W sali ekspozycyjnej, gdzie wystawiono sprzęt sprzedawany przez firmę Trumpf, architekt, w porozumieniu z firmą Armstrong, zaprojektował sufit nieciągły w formie dużych sufitów wyspowych wykończonych specjalnie zaprojektowanymi listwami o szerokości 100 mm z płytami kwadratowymi i prostokątnymi w systemie Clip-In w kolorze RAL9006.
Fot.:
Szymon Polański
Prostopadłościenny obiekt o dwóch kondygnacjach ma powierzchnię 3200 m2. Zapewnia miejsce pracy dla 50 osób oraz miejsce przeznaczone do prezentacji urządzeń. Wnętrza zaprojektowano wokół dziedzińca – ogrodu na pierwszym piętrze oraz znajdującego się poniżej bloku z magazynem i pomieszczeniami gospodarczymi. Po północnej i wschodniej stronie zlokalizowano wysoką na dwie kondygnacje przestrzeń ekspozycyjną w kształcie litery L. Po stronie południowej i zachodniej budynek jest podzielony na dwa poziomy mieszczące biura, sale konferencyjne i kantynę dla pracowników. W miejscu skrzyżowania tych dwóch, odmiennie zaprojektowanych stref, w południowym narożniku znalazło się foyer z recepcją. Naprzeciwko, w północnozachodnim narożniku przewidziano obniżony do wysokości jednej kondygnacji showroom – miejsce prezentacji produktów i maszyn wraz z przykładowymi zastosowaniami. Powyżej znajduje się dostępna za pośrednictwem klatki schodowej przeszklona galeria, która służy jako miejsce spotkań z widokiem na przestrzeń ekspozycyjną.
Budynek zaprojektowali architekci z niemiecko-amerykańskiej pracowni Barkow Leibinger oraz warszawskiej - Artchitecture. Inwestor, będąc firmą specjalizującą się w technologii laserowej i obróbce metalu, również w swojej siedzibie chciał zastosować sufity metalowe najwyższej jakości. Projekt zakładał monolityczny, czysty wygląd, funkcjonalność systemu i łatwy dostęp do przestrzeni powyżej sufitu.
Kolejnym, ważnym dla inwestora, warunkiem był komfort akustyczny pracowników. Architekt zaproponował sufit metalowy, prosty w formie, z uporządkowanymi elementami serwisowymi i z pełnym dostępem do przestrzeni ponadsufitowej. Idealny okazał się system prostokątnych płyt Metal R-Clip z płytami o różnych wymiarach. Mając na względzie konieczność zapewnienia komfortu akustycznego pracowników, płyty są perforowane i z flizeliną akustyczną.
Warto też wspomnieć o trwałości metalowych sufitów podwieszanych. Dlatego bardzo dobrze się sprawdzają w ciągach komunikacyjnych i w przestrzeniach otwartych, np. showroomach.
Prosty w formie sufit metalowy to system prostokątnych płyt Armstrong Metal R-Clip z płytami o różnych wymiarach. Zapewnia uporządkowanie elementów serwisowych i pełny dostęp do przestrzeni ponadsufitowej.
Fot.:
Szymon Polański
W części biurowej, gdzie znajdują się klatki schodowe zastosowano żelbetową ramę oraz sufity metalowe R-Clip w kolorze RAL9006 z wypełnieniem z flizeliny akustycznej.
Fot.:
Szymon Polański
Po stronie południowej i zachodniej budynek jest podzielony na dwa poziomy mieszczące biura, sale konferencyjne i kawiarnię dla pracowników. Komfort akustyczny w sąsiadujących pomieszczeniach, pełniących bardzo różne funkcje, uzyskano dzięki perforowanym płytom metalowym z flizeliną akustyczną.
Fot.:
Szymon Polański
Systemy wykorzystane w inwestycji: Armstrong METAL R-Clip w różnych wymiarach, dopasowanych do specjalnych warunków na obiekcie, w kolorze RAL9010 z perforacją Rg2516 i flizeliną akustyczną, Armstrong METAL F-L 601 w różnych wymiarach, w kolorze RAL9010 z perforacją Rg2516 oraz sufity wyspowe wypełnione płytami Armstrong METAL Q-Clip i Armstrong Metal R-Clip w kolorze RAL9006 i perforacją Rg4022, również w specjalnych wymiarach. Na potrzeby projektu zaprojektowano i wyprodukowano specjalne profile Bandraster w kolorze czarnym.
Jakie są najskuteczniejsze metody walki z hałasem? Gdzie znajdują się najgłośniejsze i najcichsze miejsca w Polsce? I dlaczego cisza ma dla nas tak duże znaczenie? Już 17 września wyjątkowe wydarzenie on-line organizowane przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Saint-Gobain.
Efektem współpracy polskich projektantów i polskich producentów jest nowatorskie rozwiązanie, które nie tylko skutecznie redukuje poziom hałasu w pomieszczeniu, ale także wyróżni się w nim ciekawą formą. Poznajcie panele akustyczne EHØ.
Zapraszamy na konferencję, w ramach której wybitni polscy akustycy opowiedzą o projektowaniu budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej. Wśród omawianych przykładów znajdą się m.in. MCK w Katowicach i Hali Koszyki w Warszawie.
Jak zapewnić dobrą akustykę w budynku mieszkalnym? Jakie są najczęściej popełniane błędy i rozwiązania, które poprawiają izolacyjność akustyczną? - na te i inne pytania odpowiada Hentryk Kwapisz, ekspert firmy Isover.