Architektura MuratorRealizacjeCentrum Technologii Trumpf Polska w Warszawie. Akustyka wnętrz - indywidualne rozwiązania

Centrum Technologii Trumpf Polska w Warszawie. Akustyka wnętrz - indywidualne rozwiązania

Siedziba firmy Trumpf Polska w Warszawie jest przykładem architektury, w której, mimo bardzo prostej formy, zadbano o szlachetność wyrazu i komfort pracowników.

budynek trumpf wnetrza armstrong
W sali ekspozycyjnej, gdzie wystawiono sprzęt sprzedawany przez firmę Trumpf, architekt, w porozumieniu z firmą Armstrong, zaprojektował sufit nieciągły w formie dużych sufitów wyspowych wykończonych specjalnie zaprojektowanymi listwami o szerokości 100 mm z płytami kwadratowymi i prostokątnymi w systemie Clip-In w kolorze RAL9006.
Fot.: Szymon Polański

Prostopadłościenny obiekt o dwóch kondygnacjach ma powierzchnię 3200 m2. Zapewnia miejsce pracy dla 50 osób oraz miejsce przeznaczone do prezentacji urządzeń. Wnętrza zaprojektowano wokół dziedzińca – ogrodu na pierwszym piętrze oraz znajdującego się poniżej bloku z magazynem i pomieszczeniami gospodarczymi. Po północnej i wschodniej stronie zlokalizowano wysoką na dwie kondygnacje przestrzeń ekspozycyjną w kształcie litery L. Po stronie południowej i zachodniej budynek jest podzielony na dwa poziomy mieszczące biura, sale konferencyjne i kantynę dla pracowników. W miejscu skrzyżowania tych dwóch, odmiennie zaprojektowanych stref, w południowym narożniku znalazło się foyer z recepcją. Naprzeciwko, w północnozachodnim narożniku przewidziano obniżony do wysokości jednej kondygnacji showroom – miejsce prezentacji produktów i maszyn wraz z przykładowymi zastosowaniami. Powyżej znajduje się dostępna za pośrednictwem klatki schodowej przeszklona galeria, która służy jako miejsce spotkań z widokiem na przestrzeń ekspozycyjną.

Budynek zaprojektowali architekci z niemiecko-amerykańskiej pracowni Barkow Leibinger oraz warszawskiej - Artchitecture. Inwestor, będąc firmą specjalizującą się w technologii laserowej i obróbce metalu, również w swojej siedzibie chciał zastosować sufity metalowe najwyższej jakości. Projekt zakładał monolityczny, czysty wygląd, funkcjonalność systemu i łatwy dostęp do przestrzeni powyżej sufitu.

Kolejnym, ważnym dla inwestora, warunkiem był komfort akustyczny pracowników. Architekt zaproponował sufit metalowy, prosty w formie, z uporządkowanymi elementami serwisowymi i z pełnym dostępem do przestrzeni ponadsufitowej. Idealny okazał się system prostokątnych płyt Metal R-Clip z płytami o różnych wymiarach. Mając na względzie konieczność zapewnienia komfortu akustycznego pracowników, płyty są perforowane i z flizeliną akustyczną.

Warto też wspomnieć o trwałości metalowych sufitów podwieszanych. Dlatego bardzo dobrze się sprawdzają w ciągach komunikacyjnych i w przestrzeniach otwartych, np. showroomach.

budynek trumpf wnetrza armstrong
Prosty w formie sufit metalowy to system prostokątnych płyt Armstrong Metal R-Clip z płytami o różnych wymiarach. Zapewnia uporządkowanie elementów serwisowych i pełny dostęp do przestrzeni ponadsufitowej.
Fot.: Szymon Polański
budynek trumpf wnetrza armstrong
W części biurowej, gdzie znajdują się klatki schodowe zastosowano żelbetową ramę oraz sufity metalowe R-Clip w kolorze RAL9006 z wypełnieniem z flizeliny akustycznej.
Fot.: Szymon Polański
budynek trumpf wnetrza armstrong
Po stronie południowej i zachodniej budynek jest podzielony na dwa poziomy mieszczące biura, sale konferencyjne i kawiarnię dla pracowników. Komfort akustyczny w sąsiadujących pomieszczeniach, pełniących bardzo różne funkcje, uzyskano dzięki perforowanym płytom metalowym z flizeliną akustyczną.
Fot.: Szymon Polański
budynek trumpf wnetrza armstrong
Systemy wykorzystane w inwestycji: Armstrong METAL R-Clip w różnych wymiarach, dopasowanych do specjalnych warunków na obiekcie, w kolorze RAL9010 z perforacją Rg2516 i flizeliną akustyczną,  Armstrong METAL F-L 601 w różnych wymiarach, w kolorze RAL9010 z perforacją Rg2516 oraz sufity wyspowe wypełnione płytami Armstrong METAL Q-Clip i Armstrong Metal R-Clip w kolorze RAL9006 i perforacją Rg4022, również w specjalnych wymiarach. Na potrzeby projektu zaprojektowano i wyprodukowano specjalne profile Bandraster w kolorze czarnym.
Fot.: Szymon Polański
Ekoakustyka w biurach: nowe panele akustyczne przyjazne środowisku Dobrze zaprojektowana akustyka w biurach ma znaczący wpływ na zdrowie i kreatywność pracowników. VANK stale dostosowuje swoje boksy do współczesnych potrzeb. Nowe panele akustyczne tworzone są zgodnie z metodologią Nature Centered Design. Bo zielone biura szanujące naturę to przyszłość. Do nich też będą chcieli wracać pracownicy.
Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników? [WIDEO] Publikujemy nagranie webinarium „Akustyka biura – jak sprawić, by spełniała oczekiwania pracowników?”. Najnowsze badania, wytyczne i wskazówki dla projektantów omawia Magda Szubert, specjalistka z dziedziny akustyki i psychoakustyki.
W pogoni za ciszą: wydarzenie on-line Jakie są najskuteczniejsze metody walki z hałasem? Gdzie znajdują się najgłośniejsze i najcichsze miejsca w Polsce? I dlaczego cisza ma dla nas tak duże znaczenie? Już 17 września wyjątkowe wydarzenie on-line organizowane przez Stowarzyszenie Komfort Ciszy i Saint-Gobain.
Kabiny akustyczne HAKO To propozycja na wydzielanie cichych stref we wnętrzach, bez konieczności stawiania trwałych ścian.
Jak zaprojektować ciszę i komfort Efektem współpracy polskich projektantów i polskich producentów jest nowatorskie rozwiązanie, które nie tylko skutecznie redukuje poziom hałasu w pomieszczeniu, ale także wyróżni się w nim ciekawą formą. Poznajcie panele akustyczne EHØ.
Biuro firmy doradczej EY w Warszawie. Rozwiązania akustyczne dla nowych form pracy Przebudowa warszawskiego biura firmy doradczej EY to przykład zastosowania nowoczesnych rozwiązań akustycznych dla nowych typów przestrzeni biurowych.