Architektura MuratorRealizacjeCichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio

Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio

W malowniczej okolicy Borów Niemodlińskich koło Szydłowa stanęły dwa pierwsze domy zespołu Cichosza autorstwa opolskiego biura Modernstudio. Obłożone modrzewiem pawilony stanowią autorską trawestację myśliwskiej ambony.

Cichosza: zespół całorocznych domków w Szydłowie projektu Modernstudio
Cichosza Domki, proj. Modernstudio; fot. Joanna Prokopowicz
Cichosza DomkiSzydłów, województwo opolskie
AutorzyModern Studio Architektury, architekt Maciej Rempalski
Współpraca autorskaAnna Swadźba, Joanna Wojtaszek
InwestorCichosza Domki 
Powierzchnia zabudowy70.0 m²
Powierzchnia użytkowa85.0 m²
Projekt (data)2020
Data realizacji (koniec)2020

Dziewiczy teren w środku lasu i wymagający inwestorzy po Akademii Sztuk Pięknych. Architekci z opolskiego biura Modernstudio stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania niewielkiej enklawy, która służyłaby jako miejsce do życia i pracy nie tylko dla właścicieli, ale też ich znajomych, przyjaciół, a w przyszłości być może również turystów poszukujących tu spokoju i ucieczki od zgiełku miasta.

Domki Cichosza: azyl w  środku lasu

Na leśnej polanie w okolicy Szydłowa w Opolskiem docelowo stanąć ma ok. 10 budynków, każdy o powierzchni trzydziestu kilku metrów kwadratowych, usytuowanych tak, by zapewniać użytkownikom intymność i komfort. W pierwszym etapie powstały dwa domki połączone wspólnym tarasem. Oba na planie prostokąta, z przeszkleniami na przestrzał i wąskimi szczelinami w elewacji zapewniającymi mieszkańcom różnorodne widoki na okolicę. Budynek w swoim założeniu ma ubierać w kadry przestrzeń wokół. Każde okno to inny obraz, z innym ujęciem – podkreśla architekt Maciej Rempalski, założyciel Modernstudio. Dodaje, że to właśnie potrzeba otwarcia wnętrz na leśny krajobraz stała u podstaw projektu, a wśród inspiracji wymienia myśliwską ambonę, z której podczas jednej z wizyt oglądał teren przyszłej inwestycji. Elewacje pokryto deskami z modrzewia skandynawskiego, których ranty zostały opalone dla dodatkowego podkreślenia linearnego układu, i ciemnymi płytami włókno-cementowymi.

Czytaj też: Apartamenty na Wilczej Porębie projektu studio de.materia |

Budynki, choć o podobnej formie, różnią się między sobą kątem nachylenia połaci dachowej i rozmieszczeniem okien. Mają też nieco inny metraż i układ funkcjonalny – jeden, o powierzchni 45 m², przeznaczony jest bowiem dla rodziców, drugi, o powierzchni 40 m², dla ich córek. W każdym na parterze znalazła się strefa dzienna z niewielką kuchnią i łazienką, na antresoli zaś strefa nocna. Wnętrza urządzono skromnie, z wykorzystaniem tylko niezbędnych sprzętów i mebli. O ich charakterze decyduje wszechobecna biel i drewniane elementy wykończenia w postaci ściennych okładzin z lamelek czy stopni otwartych schodów prowadzących na antresolę.

Zdjęcia: Joanna Prokopowicz, Sonia Pasternok

Autor: Piotr Prus
Dom w Bratysławie projektu pracowni Rado Rick Często bywa tak, że początkowo niewielkie zlecenie ostatecznie staje się projektem na dużą skalę. Szybko przekonali się o tym właściciele domu w Bratysławie. Proste odświeżenie pojedynczego pokoju w mgnieniu oka przerodziło się w pełną kompleksową przebudowę wnętrz z użyciem solid surface HI-MACS®. W rezultacie niepozorny budynek z lat 80. XX wieku przeobraził się w stylowy, nowoczesny dom marzeń.
Dom Przy Lesie_1 projektu TOYA DESIGN W tym budynku wnętrze zostało otwarte na otaczający działkę las, a zieleń przenika zarówno do przestrzeni parteru, jak i górnej kondygnacji. Prezentujemy Dom Przy Lesie_1 − nowy projekt pracowni TOYA DESIGN.
Peryskop od MUS Architects − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nowy projekt pracowni MUS Architects.
Heaven 11 na wybrzeżu Costa Del Sol Położona w prestiżowym kompleksie La Zagaleta willa Heaven 11 na nowo definiuje współczesną rezydencję, dostosowując zasady klasycystyczne do czystej formy architektury.
Dom Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym Dom architekta Jana Szpakowicza w Zalesiu Dolnym jest typowym przykładem indywidualistycznych, idealistycznych projektów z lat 60., w których funkcja i funkcjonalność była kwestionowana i podporządkowana całkowicie idei formalnej.
Dom z czapką projektu IFAgroup Na styku dwóch gdańskich dzielnic powstał Dom z czapką projektu lokalnej pracowni IFAgroup. Architekci odnieśli się do kontekstu, proponując prostą bryłę o mansardowym dachu.