Apartamenty City Life

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. David Bombelli

City Life w Mediolanie. Apartamenty projektu Zahy Hadid

2016-08-02 14:11

City Life to jedno z największych przedsięwzięć architektoniczno-urbanistycznych ostatnich lat w Mediolanie. Projektantami budynków wchodzących w skład wielofunkcyjnego kompleksu są Zaha Hadid, Arata Isozaki oraz Daniel Libeskind. Całość zostanie ukończona w 2018 roku.

Projekt zagospodarowania terenu o powierzchni 366 m2, uwolnionego w związku z przeniesieniem mediolańskich targów na północno-wschodnie przedmieścia opracowała trójka znanych architektów - Zaha Hadid, Arata Isozaki i Daniel Libeskind. W ramach wielofunkcyjnego kompleksu powstają budynki mieszkalne, biura oraz centra handlowe wraz z otaczającą zielenią i przestrzenią publiczną, nieopodal historycznego centrum Mediolanu. Rozpoczęte w 2004 roku prace przebiegają etapami, a budowa całości ma zostać ukończona w 2018 roku. Oprócz apartamentów Zahy Hadid, w skład zespołu wejdzie osiem budynków zaprojektowanych przez Daniela Libeskinda i trzy wieżowce - po jednym od każdego z zaangażowanych w przedsięwzięcie architektów.

W 2014 roku zakończyła się realizacja zaprojektowanego przez Zahę Hadid kompleksu mieszkalnego usytuowanego w południowej części planu CityLife. Siedem budynków o zróżnicowanej wysokości mieści zarówno małe apartamenty, jak i luksusowe, dwupoziomowe penthousy, usytuowane na najwyższych piętrach budynków. Elementem wspólnym dla wszystkich obiektów jest elegancka fasada, która „faluje” w poziomie i pionie. Pasma okienne, balkony, przezierne przeszklenia oraz sekcje spandreli przeplatają się z wysuniętymi do przodu i cofniętymi strukturami elewacji. Imponująca, wielopoziomowa struktura złożona z modułów o zróżnicowanych kształtach tworzy dynamiczną całość. Efekt „ruchu” potęguje zróżnicowanie materiałów – zastosowano tu białe panele, naturalne drewno i szkło. I chociaż sekwencja wzoru jest powtarzalna, projektantka przewidziała modyfikacje na każdym z pięter.

Panele i drewniane okładziny zostały zestawione z aluminiowymi konstrukcjami fasadowymi na bazie systemu Schüco FWS 60+, a także specjalnie zaprojektowanymi pasmami okiennymi w systemie Schüco AWS 75. W sięgające od sufitu do podłogi przeszklenia o smukłych profilach wstawiono drzwi podnoszono-przesuwne w systemie Schüco ASS 50. Łatwa w obsłudze stolarka umożliwia swobodny dostęp na balkony, z których można podziwiać malowniczy krajobraz Alp.