Dom Eko pod Rzeszowem

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś

Dom Eko pod Rzeszowem

2016-09-14 14:17

Rozwiązania architektoniczne oraz szereg technicznych instalacji sprawiają, że dom jest nie tylko ekologiczny, lecz przede wszystkim tani w eksploatacji. Obiekt powstał według projektu pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś.

Nazwa obiektuDom Eko
AutorzyBXBstudio Bogusław Barnaś
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2015

Dom Eko pod Rzeszowem to pierwsza ukończona realizacja pracowni Bogusława Barnasia BXBStudio. Budynek powstał w malowniczym otoczeniu, w pobliżu obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi. Prostą, minimalistyczną bryłę budynku rozbito na kilka zestawionych ze sobą kubicznych brył. Oszczędne rozwiązania architektoniczne podkreślono białym kolorem elewacji oraz geometrycznym rysunkiem ogrodu.

Forma domu to z jednej strony wynik zamiłowania właścicieli do nowoczesnej architektury, a z drugiej dążenia do obniżenia kosztów eksploatacji - budynek zaprojektowany został w taki sposób, aby pozyskiwać energię i jednocześnie tracić jej jak najmniej. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób, aby w okresach zimowych dawały ciepło a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien, ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba. Oszczędzaniu energii sprzyjają też zastosowane instalacje techniczne. To wszystko sprawia, że w pierwszym roku użytkowania zużycie energii wyniosło 22kWh (m2/rok).

Budynek wzniesiono w systemie Izodom z wykorzystaniem pustaków styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa została wykonana w systemie Izodom, który minimalizuje straty ciepła.

Dom został wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych, o pojemności 2000m3. Woda jest pozyskiwana z dachu oraz z oplatającego dom drenażu. Kiedy jej zabraknie, automat uruchamia pompę i uzupełnia braki ze studni. Gdyby i ona okazała się pusta, pozostaje wodociąg.

Ogrzewanie jest elektryczne - podłogowe (kablami grzejnymi o mocy 6kW), natomiast zaprojektowany kominek jest rezerwowym źródłem ogrzewania. Koszt ogrzewania domu nie jest duży, w pierwszym sezonie grzewczym wyniósł 1300 zł (powierzchnia 215 m2, temperatura 24°C).

Inwestor na własną rękę zainstalował na elewacji czarny kolektor powietrzny do ogrzewania ciepłej wody użytkowej i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.

Jak wszystkie domy pasywne budynek jest szczelny. Podczas gdy norma dla domów pasywnych jest określona na poziomie 0,6h-1 krotność wymiany powietrza w Domu Eko wynosi około 0,48h-1. Przy takiej szczelności obiektu konieczne było zastosowanie wentylacji z rekuperacją.

Instalacje zostały zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozmieszczone w całym domu zostały podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei decyduje o konieczności uruchamiania ogrzewania podłogowego wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury.

Na działce została wybudowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.