Dom JRv2 w Poznaniu pracowni de.materia. Na pozór to niepozorny prostopadłościan

2024-08-04 21:09

Od strony ulicy to niepozorny prostopadłościan z modrzewiowych listew. Dopiero od strony ogrodu oczom ukazuje się częściowo zagłębiona w skarpie przestrzeń mieszkalna, otwarta na zieleń sąsiadującego z działką rezerwatu. Projekt powstał w pracowni de.materia. Przypominamy materiał z 2017 roku.

Spis treści

  1. Dom na skraju rezerwatu Żurawiniec
  2. Część mieszkalna - częściowo podziemna
  3. Ściana patio to jednocześnie mur oporowy
  4. Dom JRv2 w Poznaniu. Zdjęcia
Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym
Adres obiektu Poznań
Autorzy de.materia; Adam Wysocki
Powierzchnia terenu 2300.0 m²
Data realizacji (koniec) 2017

Dom na skraju rezerwatu Żurawiniec

Dom powstał na skraju rezerwatu Żurawiniec w Poznaniu. Od strony zachodniej i południowej działkę otacza mieszany las. Wzdłuż jej frontowej, wschodniej granicy przebiega skarpa, która łagodnie opada w stronę rezerwatu. Takie ukształtowanie terenu zdeterminowało podstawowe założenia projektowe. Część mieszkalna to jednopoziomowa bryła wcinającą się w naturalną górkę, a garaż, dla uniknięcia kłopotliwego zjazdu, powstał na górnej kondygnacji, na dachu budynku. Takie rozwiązanie pozwoliło uzyskać wygodny wjazd samochodów do garażu, a cześć mieszkalną schować od ulicy i otworzyć na słoneczną zachodnią i południową stronę, z widokiem na bujną zieleń rezerwatu.

Czytaj też:

Dom z widokiem na Tatry

Dom architekta w starej kopalnianej lampiarni

Rudy Dom. Uznany za najpiękniejszy w Polsce dom z cegły

Część mieszkalna - częściowo podziemna

Układ częściowo podziemnej części mieszkalnej przypomina literę T. Jedno skrzydło zawiera strefę dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią, otwarte na zachód; drugie jest ciągiem uporządkowanych pomieszczeń: garderoby, łazienki i sypialni, która wychodzi najdalej w stronę zieleni. Część budynku, która wbija się w skarpę mieści ślepe pomieszczenie techniczne i pokój gościnny. Na skrzyżowaniu dwóch skrzydeł mieści się przestrzeń komunikacji i wejścia głównego. Takie rozmieszczenie funkcji pozwoliło w naturalny sposób odgrodzić się od sąsiada z północnej strony.

Ściana patio to jednocześnie mur oporowy

W salonie zaprojektowane zostało małe patio, na które wychodzi okno salonu chwytając wschodzące słońce. Ściana patio jest jednocześnie murem oporowym dla skarpy. Konstrukcja garażu jest lekkim szkieletem drewnianym z modrzewiowym wykończeniem elewacji, natomiast cały dół wykonany jest w technologii betonowej. Dach porasta mieszanka rozchodników i ziół. Dom wyposażony jest w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wydajne ogrzewanie podłogowe z masywną płytą akumulacyjną w postaci betonowej posadzki.

Dom JRv2 w Poznaniu. Zdjęcia