Nowoczesny dom jednorodzinny

Dom Peryskop nad Jeziorem Żywieckim. Spojrzeć dalej, zobaczyć więcej

2023-08-07 10:33

Jednym z najważniejszych założeń projektowych była chęć uzyskania widoku na jezioro ponad biegnącym wzdłuż jego brzegu wałem ziemnym. W tym celu projektanci nawiązali do formy peryskopu, pozwalającego – jak mówią − spojrzeć dalej i zobaczyć więcej. Prezentujemy nową realizację pracowni MUS Architects.

Spis treści

  1. Dom Peryskop – widok jest najważniejszy
  2. Dom Peryskop: odwrócony układ i rozpoznawalny znak w przestrzeni
Dom Peryskop
Autorzy: MUS Architects, architekci Anna Porębska, Adam Zwierzyński
Inwestor: prywatny
Projekt: 2021
Realizacja: 2022

Działka, na której stanął Dom Peryskop położona jest około 100 m od linii brzegowej Jeziora Żywieckiego. Rozciąga się z niej piękny widok na góry, nie widać natomiast jeziora, ponieważ otoczone jest ono wałem ziemnym. Jednym z głównych założeń projektowych była więc potrzeba rozwiązania tego problemu.

Peryskop od MUS ARCHITECTS − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim

i

Autor: Archiwum Architektury Dom jednorodzinny Peryskop − lokalizacja, proj. MUS ARCHITECTS; rys. MUS ARCHITECTS

Dom Peryskop – widok jest najważniejszy

Peryskop jest przyrządem optycznym służącym do obserwacji przedmiotów znajdujących się poza polem widzenia lub zakrytych przeszkodami. Architekci z pracowni MUS Architects zaprojektowali dom, który jest architektoniczną interpretacją funkcji i formy tego narzędzia. Postanowiliśmy maksymalnie wykorzystać dopuszczalną w planie miejscowym wysokość zabudowy, podnosząc część dzienną na najwyższą – trzecią kondygnację i tym samym zapewnić mieszkańcom pożądany widok – mówi Adam Zwierzyński z biura architektonicznego MUS Architects.

Bryła domu ma kształt zbliżony do litery Z. Dolna kondygnacja, mieszcząca strefę wejściową, oraz górna, stanowiąca przestrzeń dzienną, połączone zostały wąskim pionem. Pomiędzy nimi wprowadzono strefę nocną.

Kondygnacja dzienna została zaprojektowana jako szersza niż zlokalizowana poniżej niej część sypialniana – jest więc wysunięta ponad podjazdem. Wspornik ma konstrukcję żelbetową (strop, stropodach oraz ściany boczne/tarcze). Na końcu wspornika znajduje się przeszklenie w systemie cienkoprofilowym o szerokości 13,5 m i wysokości 4,2 m. W ten sposób bryłę budynku w jego górnej części całkowicie otwarto na przestrzeń ponad wałem ziemnym okalającym jezioro, dzięki czemu strefa dzienna domu zyskała panoramiczny widok na otaczający go krajobraz.

Powstała tzw. główna soczewka budynku o wymiarach 15 metrów szerokości oraz 4,5 metra wysokości. Tak wysokie przeszklenie z kwaterą przesuwną oraz szklaną balustradą, wykonane zostało w najnowszym systemie łączenia szkła „szyba do szyby”. Dzięki temu można niemal całkowicie otworzyć przestrzeń salonu na Jezioro Żywieckie, zapewniając jedyny w swoim rodzaju widok - dodaje Maciej Mazgaj z firmy Multiko Architektura Okien.

Peryskop od MUS ARCHITECTS − dom jednorodzinny nad Jeziorem Żywieckim

i

Autor: Archiwum Architektury Dom jednorodzinny Peryskop – schemat ukształtowania bryły, proj. MUS ARCHITECTS; rys. MUS ARCHITECTS

Dom Peryskop: odwrócony układ i rozpoznawalny znak w przestrzeni

Oczywistym krokiem pozwalającym podnieść strefę dzienną maksymalnie do góry było odwrócenie układu typowego domu jednorodzinnego i przeniesienie całej części dziennej na najwyższą kondygnację – wyjaśnia Adam Zwierzyński.

Na parterze zlokalizowano więc strefę wejściowa z holem, garażem dwustanowiskowym oraz strefą spa z bezpośrednim wyjściem do ogrodu w części zachodniej działki. Na pierwszym piętrze mieści się cała część nocna – pokoje oraz łazienka. Na najwyższej kondygnacji znajduje się salon z jadalnią oraz kuchnią, a także mała toaleta.

Z boku bryły umiejscowiona została wydzielona klatka schodowa łącząca wszystkie kondygnacje. Dodatkowo w garażu zlokalizowano niewielki dźwig towarowy, umożliwiający transport zakupów i towarów bezpośrednio do kuchni. Forma obiektu wynika w znacznym stopniu z układu funkcjonalnego, za którym podążał układ konstrukcyjny. Całość została zamknięta w czytelnym i charakterystycznym formalnie „opakowaniu” – podsumowuje architekt.