Dom energooszczędny

Dom w podwarszawskim Żółwinie. Zbudowano go błyskawicznie w technologii CLT

Willa w Żółwinie to energooszczędny, parterowy dom zbudowany w technologii CLT. Konstrukcja powstała w zaledwie dwa tygodnie, a cały dom w nieco ponad pół roku. Za projekt obiektu odpowiada polski oddział duńskiego biura Bjerg Arkitektur.

Spis treści

  1. Zoptymalizowana czarna, dynamiczna bryła
  2. Dom z prefabrykatów w technologii CLT
  3. Zobacz też inny dom z drewna - jak z drewnianych klocków
Lampy z duszą. Radosław Nakonowski daje industrialnym perełkom drugie życie
Nazwa obiektu Willa w Żółwinie
Autorzy Bjerg Arkitektur Polska
Zespół projektowy architekci Karol Gniazdowski, Jędrzej Zagajewski, Mateusz Płoszaj-Mazurek
Generalny wykonawca: Henriwoods

Zoptymalizowana czarna, dynamiczna bryła

Budynek stanął w niewielkim Żółwinie pod Warszawą. Czarna, dynamiczna bryła została zoptymalizowana w kierunku zmniejszenia strat ciepła i ukształtowana tak, by połączyć oczekiwanie klienta i wymagania prawne.

Obrócona kalenica dachu pozwoliła na uzyskanie połaci schodzących prawie ku ziemi, otwarcie na ogród i specyficzny kształt poszczególnych elewacji – mówi Karol Gniazdowski z polskiego oddziału biura Bjerg Arkitektur.

Dom z prefabrykatów w technologii CLT

Projektanci zdecydowali się na prefabrykację w technologii CLT. Jak tłumaczą, oprócz drewnianych prefabrykatów wykorzystali też stalowe profile wzmacniające, konieczne przy dużych rozpiętościach i wysokościach przewidzianych w reprezentacyjnej części domu. Do wykończenia obiektu zastosowali drewno opalane w technice yakisugi oraz antracytową blachę.

Z zewnętrzem kontrastują jasne, przestronne wnętrza, w których dominuje biel i naturalne drewno. Ogrzewanie, wentylację i ciepłą wodę użytkową zapewnia pompa ciepła.

Zobacz też inny dom z drewna - jak z drewnianych klocków

Dom w Tarnowskich Górach wtopiony w tło lasu