Dom w Tarnowie

i

Autor: Archiwum Architektury Fot. Krystian Morawetz

Dom w Tarnowie

2017-07-06 14:13

Zaprojektowany przez pracownię Karpiel i Steindel Architekci budynek wyróżnia się na tle dominujących w otoczeniu domów katalogowych.

Najnowsza realizacja pracowni Karpiel i Steindel Architekci to z pozoru nowoczesny budynek jednorodzinny jakich wiele - prosta bryła z widocznymi odwołaniami do archetypicznej formy domu z dwuspadowym dachem, powtarza się w projektach wielu polskich pracowni. Przy bliższym spojrzeniu widać jednak, że obiekt wyróżnia się spośród podobnych realizacji w sposobie kształtowania bryły oraz zastosowanymi materiałami. Na odbiór budynku w dużej mierze wpływa również jego kontekst, w którym dominują domy katalogowe.

Dom o powierzchni około 300 m2 otwiera się na ogród i sąsiadujące z nim stawy. Całość zaprojektowano tak, aby zapewnić mieszkańcom zarówno intymność, jak i otwartą przestrzeń umożliwiającą kontakt z naturą. Elewacje wykonano z barwionego na biało betonu architektonicznego. Za sprawą skali i wykończenia płyt, bryła budynku nabrała nowoczesnego wyrazu i szlachetności. Patrząc jak połyskują w słońcu czy odbijają barwy wieczornego nieba, można odnieść wrażenie, że dom licowany jest aluminiowymi panelami. Dodatkowym walorem jest kontrast, który biała elewacja tworzy z modrzewiowym drewnem zastosowanym jako podbitka okapów, oraz naturalnym, wapiennym łupkiem.

Charakteru i dynamiki nadało budynkowi nadwieszenie nad strefą wejścia. To ono sprawia, że ta na wskroś prosta bryła nabiera ekspresji. Dzięki zmianie ukształtowania terenu udało się uzyskać optymalne rozwiązania funkcjonalne. Do budynku wschodzi się od strony północnej - z przyziemia do reprezentacyjnego holu, a następnie schodami do części mieszkalnej na parterze. W przyziemiu od strony północnej zlokalizowany jest garaż, zaś w części południowej mieści się strefa z basenem i SPA.