Spis treści
- Dwór Badenich – krótka historia
- Pomysł na dwór Badenich – kultura, nie komercja
- Remont krakowskiego dworu już trwa!
- Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
Pod koniec 2023 r. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie ogłosił przetarg na adaptację i modernizację zabytkowego dworu Badenich w Wadowie. Remont został zaplanowany na lata 2024–2026. Budynek będzie pełnił funkcję domu kultury, którego zarządcą będzie Ośrodek Kultury Kraków – Nowa Huta. Znajdzie się tu też filia Biblioteki Kraków oraz pomieszczenia przeznaczone dla Stowarzyszenia Przyjaciół Wadowa.
– W cyklu „Metamorfozy na Plus” prezentujemy przedsięwzięcia, dzięki którym zapomniane historyczne obiekty i wnętrza otrzymują drugie życie za sprawą pasjonatów, racjonalnych biznesmenów, rzetelnych samorządowców, czy wreszcie – niespokojnych dusz... Wszyscy oni ożywiają dzięki swoim wizjom dorobek umysłów i rąk pokoleń architektów, inwestorów i budowniczych, którzy na placu budowy zostawili przed laty nadzieję, że ich dzieło ucieszy w odległej przyszłości jeszcze niejedno oko…
Dwór Badenich – krótka historia
Dwór w Wadowie wybudował Józef Badeni. Klasycystyczna budowlę zaprojektował Antoni Łuszczkiewicz w stylu nawiązującym do willi włoskich z okresu renesansu. Była własnością Badenich do 1930 r. W 1945 r. stacjonowali w dworze żołnierze radzieccy, dopuszczając się dewastacji budynku i otaczającego go parku. Po przejęciu przez państwo była tutaj szkoła i przedszkole, zamknięte w 2003 r. Obiekt od lat 90. XX w. jest własnością miasta Krakowa. Nieużytkowany i niszczejący budynek dodatkowo uszkodził pożar. W zabytkowym dworze zachowały się oryginalne, bogato zdobione elewacje: boniowanie, pilastry, sztukaterie, gzymsy.

i
Pomysł na dwór Badenich – kultura, nie komercja
Remont konserwatorski zniszczonej budowli wiązał się z bardzo wysokimi kosztami. Miasto od 2019 r. prowadziło dialog techniczny, który miał doprowadzić do zawarcia umowy w formie partnerstwa publiczno-prywatnego na adaptację tego miejsca. Nadrzędnym celem było zapewnienie mieszkańcom funkcji kulturalnych lub społecznych, a nie przeznaczenie obiektu jedynie na użytek komercyjny. ZZM starał się również o pozyskanie środków zewnętrznych, m.in. ze SKOZK.
W 2021 r., po konsultacjach społecznych, ZZM ogłosił postępowanie na opracowanie kompleksowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla adaptacji i modernizacji zabytkowego dworu Badenich oraz dworskiego parku Wadów. Została ona sporządzona w dwóch etapach pod koniec 2021 r i w 2022 r. W listopadzie 2022 r. wydana została decyzja pozwolenia na adaptację dworu na cele użyteczności publicznej oraz przebudowę i remont. Pozwolenie obejmowało także zagospodarowanie terenu wokół i przebudowę infrastruktury technicznej.
Remont krakowskiego dworu już trwa!
We wcześniejszych latach przeprowadzono tutaj szereg prac zabezpieczających, m in.:
- wykonano nowy system odprowadzania wody opadowej z połaci dachowej,
- rozebrano schody wejściowych od strony południowej i wykonano konstrukcję do ich rekonstrukcji,
- oczyszczono elewacje z graffiti,
- wykonano izolację przeciwwilgociową poziomą ścian w piwnicy dworu,
- ogrodzono budynek.
Roboty budowlane rozpoczęły się jednak dopiero w połowie 2024 r. W pierwszym etapie w ramach posiadanych środków przeprowadzono:
- wyburzenie niektórych ścian działowych,
- skucie tynków wewnętrznych,
- demontaż posadzek i okładzin ściennych,
- demontaż starych instalacji, drewnianego stropu.
W piwnicy oraz na parterze wykonane zostały nowe ściany działowe, a także konieczne wzmocnienia istniejących. Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi (m.in. na podstawie zachowanych archiwaliów) i pod nadzorem konserwatora zabytków.

i
– Modernizacja dworu wraz z rewitalizacją otaczającego go parku jest uzależniona od środków dostępnych w budżecie miasta, a jej zakończenie planowane jest na koniec 2026 roku. Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie stara się również o pozyskanie środków zewnętrznych, które mogłyby wesprzeć prowadzone działania – podaje Zarząd Zieleni Miejskiej.
Inne „Metamorfozy na Plus”. Zobacz najbardziej spektakularne przemiany!
W naszym cyklu „Metamorfozy na Plus” odwiedzamy miejsca, w których współcześni wizjonerzy i inwestorzy przywracają do świetności dorobek swoich poprzedników. Do tej pory zwróciliśmy uwagę m.in. na takie obiekty jak odrestaurowane dworce kolejowe, pałace, dworki, budynki fabryczne, świątynie, kamienice i domy jednorodzinne.
Chcesz zobaczyć więcej niezwykłych przemian budowli z całej Polski? Poznaj inne artykuły z cyklu „Metamorfozy na Plus”.
W polskich kościołach powstają bary, hotele i muzea
