Architektura MuratorRealizacjeDworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie

Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.

Dworzec autobusowy w Kielcach
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci;

Dworzec autobusowy w Kielcach: historia

Dworzec autobusowy w Kielcach zrealizowano w 1984 roku według projektu architekta Edwarda Modrzejewskiego, inżyniera Jerzego Radkiewicza, Jeremiego M. Sieczkowskiego oraz Mieczysława Kubali. Zaproponowany przez tego ostatniego wyspowy schemat komunikacji, w którym pojazdy poruszają się wokół dworca, zdecydował o charakterystycznej, owalnej formie budynku. Jednoprzestrzenne wnętrze zostało przekryte kopułą podtrzymywaną przez łukowate wsporniki. Wokół obiektu zaprojektowano przekryte wiatą perony. Oryginalna koncepcja dworca autobusowego w Kielcach, dzięki której pasażerowie widzieli, co dzieje się na zewnątrz i dzięki temu mogli oczekiwać na autobus wewnątrz budynku, uległa zatarciu za sprawą sklepów i punktów gastronomicznych zbudowanych w latach późniejszych. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dworca pozostaje najeżony wypukłymi kloszami dach, za sprawą którego obiekt często porównywany jest do statku kosmicznego.

W 2013 roku dworzec autobusowy w Kielcach sprzedano Polskiej Komunikacji Samochodowej 2 z Warszawy. Nowy właściciel zamierzał zmodernizować obiekt według koncepcji przygotowanej przez pracownię Innebo. Projekt nie został jednak dobrze przyjęty przez władze miasta. Zaproponowana rozbudowa przytłaczała gabarytami oryginalną architekturę Modrzejewskiego, a dotychczasowa funkcja została zdominowana przez galerię handlową.

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci. Zachowanie oryginalnego wyglądu dworca było głównym zadaniem generalnego wykonawcy

Konkurs na przebudowę dworca autobusowego w Kielcach

W 2016 roku budynek został kupiony przez miasto, które ogłosiło konkurs architektoniczny na projekt jego przebudowy i modernizacji. W warunkach konkursu zastrzeżono jednak, że niepowtarzalna forma oraz schemat funkcjonalny dworca mają zostać zachowane. Oprócz usprawnienia rozwiązań komunikacyjnych oraz dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, planowane było m.in. utworzenie pomieszczenia dla matek z dziećmi oraz minimediateki podzielonej na dwie strefy – cichą z czytelnią prasy i głośną ze stanowiskami komputerowymi.

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci. Napis „dworzec” oraz kilka elementów świetlików dachowych zostało odwzorowanych i umieszczonych w ich pierwotnym miejscu. Oryginalne elementy przekazano do Muzeum „Polska na Kołach” w Busku Zdrój

Powierzchnie komercyjne miały zająć nie więcej niż 10% powierzchni. Dodatkowo, obiekt miał pełnić funkcję promocji miasta, dlatego uczestnicy musieli przewidzieć miejsce m.in. na interaktywną mapę Kielc i nośniki informujące o regionie. Ponadto budynek musiał zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze miejsce zajęła lokalna pracownia Kamiński Bojarowicz Architekci.

Czytaj też: Wyniki konkursu na modernizację i rozbudowę dworca autobusowego w Kielcach |

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci. Nowoczesny i funkcjonalny węzeł transportowy obsłuży przewoźników komunikacji miejskiej, busów, autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych

Dworzec autobusowy w Kielcach: otwarcie

Modernizacja dworca autobusowego w Kielcach rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Oficjalne zakończenie budowy i przekazanie obiektu do użytkowania odbyło się 27 sierpnia 2020 roku. W ramach projektu przebudowano m.in. system informacji i istniejące perony. W całym obiekcie zostało ułożonych ponad 105 km kabli i przewodów oraz około 2700 sztuk opraw oświetleniowych, które posiadają sterowanie zależne od potrzeb obsługi pasażera, pory dnia czy natężenia ruchu pasażerskiego – mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik budowy CK w Kielcach. Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań są wbudowane w elewacje przyciemniające szyby elektrochromowe, każda o powierzchni około 9 m². Sprowadzono je specjalnie ze Stanów Zjednoczonych, a ich oprogramowanie pochodzi o szwajcarskiej firmy technologicznej – dodaje.

Przy budowie Centrum każdego dnia pracowało średnio ponad 100 osób, a do realizacji inwestycji zaangażowano ponad 180 podwykonawców. Przez ostatnie miesiące były wykonywane prace wykończeniowe: zamontowano elementy dekoracyjne na zadaszeniach wszystkich poziomów dworca autobusowego, podłogi oraz obiekty małej architektury wewnątrz dworca i na placu przed budynkiem. W gmachu nowego dworca autobusowego w Kielcach zostały wyeliminowane bariery i utworzone przestrzenie przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Obiekt wyposażono m.in. w podjazdy dla wózków, windy, prezentację informacji pasażerskiej za pomocą przekazu graficznego, dźwiękowego oraz dotykowego – tłumaczy Barbara Damian, dyrektor ZTM Kielce.

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci. Na terenie Centrum Komunikacyjnego powstała również multimedialna biblioteka – tzw. STREFA VR, która została wyposażona w 9 stanowisk z odpowiednio skonfigurowanymi urządzeniami m.in. konsolami do gier

Czytaj też: Socmodernizm odnowa |

Inwestorem modernizacji był Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach, a generalnym wykonawcą Budimex. Powierzchnia użytkowa obiektu po przebudowie wynosi 3577 m², a kubatura 18 225 m³. Nowe centrum komunikacyjne w Kielcach będzie węzłem przesiadkowym dla podróżnych korzystających z autobusów miejskich, podmiejskich i transportu samochodowego. Powstanie tu także miejsce spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Wartość inwestycji wynosi 69 mln zł brutto. Więcej o realizacji pisaliśmy w „A-m” 05/2020.

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci. Centrum Komunikacyjne to kluczowa inwestycja dla miasta, która w znacznej mierze przyczyni się do usprawnienia i upłynnienia ruchu pasażerskiego.
Dworzec autobusowy Autorzy przebudowy nie zdecydowali się na maksymalną ochronę oryginalnych elementów dworca i pełen powrót do jego pierwotnych walorów czy też niezrealizowanych założeń. Zrezygnowali również z kształtowania nowych elementów w sposób dający iluzję, iż pochodzą z czasów, gdy obiekt powstawał.
Dworzec autobusowy w Kielcach Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przebudowy historycznego dworca autobusowego w Kielcach było zachowanie oryginalnej sylwetki budynku przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych wymogów funkcjonalno-technicznych – piszą Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz.
Przebudowa Teatru Żeromskiego w Kielcach – rozmowa ze Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z WXCA Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach otrzyma środki z funduszy norweskich na długo wyczekiwaną przebudowę swojej siedziby. O wyzwaniach związanych z modernizacją historycznego budynku, współpracy z użytkownikami i konserwatorem oraz projektowaniu z wykorzystaniem technologii BIM rozmawiamy ze współautorami koncepcji, Szczepanem Wrońskim i Moniką Lemańską z biura WXCA.
Dialog techniczny: Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach Główny Urząd Miar ogłosił „Dialog techniczny związany z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach”. Termin składania zgłoszeń upływa 18.06.2019r.
1M3 2019 – ogólnopolskie warsztaty architektoniczne Kielecki odział SARP, Politechnika Świętokrzyska oraz Instytut Designu w Kielcach zapraszają do udziału w kolejnej edycji warsztatów 1M3. Tym razem uczestnicy odkrywać będą potencjał wikliny. Rejestracja tylko do 1 maja!
Nowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach W konkursie na projekt Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar zwyciężyła pra-cownia BDM Architekci.