Architektura MuratorRealizacjeDworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie

Dworzec autobusowy w Kielcach: fotospacer po zmodernizowanym obiekcie

Dobiega końca modernizacja dworca autobusowego w Kielcach według konkursowego projektu pracowni Kamiński Bojarowicz Architekci. Zobaczcie, jak ikona Kielc prezentuje się tuż przed otwarciem.

Dworzec autobusowy w Kielcach
Dworzec autobusowy w Kielcach, proj. przebudowy: Kamiński Bojarowicz Architekci;

Dworzec autobusowy w Kielcach: historia

Dworzec autobusowy w Kielcach zrealizowano w 1984 roku według projektu architekta Edwarda Modrzejewskiego, inżyniera Jerzego Radkiewicza, Jeremiego M. Sieczkowskiego oraz Mieczysława Kubali. Zaproponowany przez tego ostatniego wyspowy schemat komunikacji, w którym pojazdy poruszają się wokół dworca, zdecydował o charakterystycznej, owalnej formie budynku. Jednoprzestrzenne wnętrze zostało przekryte kopułą podtrzymywaną przez łukowate wsporniki. Wokół obiektu zaprojektowano przekryte wiatą perony. Oryginalna koncepcja dworca autobusowego w Kielcach, dzięki której pasażerowie widzieli, co dzieje się na zewnątrz i dzięki temu mogli oczekiwać na autobus wewnątrz budynku, uległa zatarciu za sprawą sklepów i punktów gastronomicznych zbudowanych w latach późniejszych. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów dworca pozostaje najeżony wypukłymi kloszami dach, za sprawą którego obiekt często porównywany jest do statku kosmicznego.

W 2013 roku dworzec autobusowy w Kielcach sprzedano Polskiej Komunikacji Samochodowej 2 z Warszawy. Nowy właściciel zamierzał zmodernizować obiekt według koncepcji przygotowanej przez pracownię Innebo. Projekt nie został jednak dobrze przyjęty przez władze miasta. Zaproponowana rozbudowa przytłaczała gabarytami oryginalną architekturę Modrzejewskiego, a dotychczasowa funkcja została zdominowana przez galerię handlową.

Konkurs na przebudowę dworca autobusowego w Kielcach

W 2016 roku budynek został kupiony przez miasto, które ogłosiło konkurs architektoniczny na projekt jego przebudowy i modernizacji. W warunkach konkursu zastrzeżono jednak, że niepowtarzalna forma oraz schemat funkcjonalny dworca mają zostać zachowane. Oprócz usprawnienia rozwiązań komunikacyjnych oraz dostosowania budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, planowane było m.in. utworzenie pomieszczenia dla matek z dziećmi oraz minimediateki podzielonej na dwie strefy – cichą z czytelnią prasy i głośną ze stanowiskami komputerowymi.

Powierzchnie komercyjne miały zająć nie więcej niż 10% powierzchni. Dodatkowo, obiekt miał pełnić funkcję promocji miasta, dlatego uczestnicy musieli przewidzieć miejsce m.in. na interaktywną mapę Kielc i nośniki informujące o regionie. Ponadto budynek musiał zostać dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pierwsze miejsce zajęła lokalna pracownia Kamiński Bojarowicz Architekci.

Czytaj też: Wyniki konkursu na modernizację i rozbudowę dworca autobusowego w Kielcach |

Dworzec autobusowy w Kielcach: kiedy otwarcie

Modernizacja dworca autobusowego w Kielcach rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Obecnie jest już prawie na ukończeniu. Trwają prace wykończeniowe. Montowane są elementy dekoracyjne na zadaszeniach wszystkich poziomów dworca, a także posadzki i elementy małej architektury. Jak informuje wykonawca, firma Budimex, na budowie każdego dnia pracuje średnio ponad 100 osób. Rozpoczęły się już pierwsze odbiory inwestycji przez służby nadzoru. Do tej pory do inwestycji zaangażowano ponad 180 podwykonawców. W czerwcu powinny do nas trafić z Chin komponenty do ponad 40 wyświetlaczy LED, których dostawa opóźniła się z powodu ograniczeń epidemiologicznych. Potrzebujemy około miesiąca na ich montaż. Centrum komunikacyjne powinno zostać oddane do użytku do końca sierpnia 2020 roku – mówi Grzegorz Tomporowski, kierownik kontraktu Budimex SA.

Czytaj też: Socmodernizm odnowa |

Inwestorem modernizacji jest Zarząd Transportu Miejskiego w Kielcach. Powierzchnia użytkowa obiektu po przebudowie wyniesie 3577 m², a kubatura 18 225 m³. Nowe centrum komunikacyjne w Kielcach będzie węzłem przesiadkowym dla podróżnych korzystających z autobusów miejskich, podmiejskich i transportu samochodowego. Powstanie tu także miejsce spotkań i wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Wartość inwestycji wynosi 69 mln zł brutto. Więcej o realizacji pisaliśmy w „A-m” 05/2020.

Dworzec autobusowy w Kielcach Najtrudniejszym wyzwaniem podczas przebudowy historycznego dworca autobusowego w Kielcach było zachowanie oryginalnej sylwetki budynku przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych wymogów funkcjonalno-technicznych – piszą Marcin Kamiński i Bartosz Bojarowicz.
Dialog techniczny: Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach Główny Urząd Miar ogłosił „Dialog techniczny związany z postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego na budowę Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach”. Termin składania zgłoszeń upływa 18.06.2019r.
1M3 2019 – ogólnopolskie warsztaty architektoniczne Kielecki odział SARP, Politechnika Świętokrzyska oraz Instytut Designu w Kielcach zapraszają do udziału w kolejnej edycji warsztatów 1M3. Tym razem uczestnicy odkrywać będą potencjał wikliny. Rejestracja tylko do 1 maja!
Nowy kampus Głównego Urzędu Miar w Kielcach W konkursie na projekt Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar zwyciężyła pra-cownia BDM Architekci.
Zagospodarowanie ulicy Bodzentyńskiej w Kielcach Konkurs na projekt zagospodarowania rejonu ul. Bodzentyńskiej i pl. świętego Wojciecha w samym centrum Kielc wygrała pracownia TERA GROUP.
Mistrzowie architektury polskiej. Małeccy Biuro Projektowe Podczas kolejnego wykładu z serii, w najbliższy czwartek w Kielcach o swoich projektach opowiedza katowiccy architekci Joanna i Wojciech Małeccy.