Architektura MuratorRealizacjeHala sportowa AWF w Poznaniu

Hala sportowa AWF w Poznaniu

Pochodząca z różnych lat zabudowa kampusu AWF tworzy swoisty przegląd powojennej architektury polskiej. Oszczędna bryła nowego budynku, zaznaczona jedynie mocnym wcięciem, zgrabnie wpisuje się w istniejącą mozaikę przestrzenną – pisze Piotr Marciniak.

Hala AWF w Poznaniu
Charakterystycznym elementem budynku jest taras zlokalizowany na drugim piętrze. Fot. Neostudio architekci
Hala sportowa AWF z pomieszczeniami dydaktycznymiPoznań, ul. Królowej Jadwigi 27/39
AutorzyNeostudio Architekci, architekci Paweł Świerkowski, Bartosz Dawid Jarosz
Współpraca autorskaarchitekci Agata Dziemiańczyk, Agata Superczyńska, Mirosław Wojcieszak, Bartosz Wojciechowski, Maciej Witczak
Architektura wnętrzarchitekci Agata Superczyńska, Paweł Świerkowski, Bartosz Dawid Jarosz
Architektura krajobrazuNeostudio Architekci
InwestorAkademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu
Powierzchnia użytkowa3715.0 m²
Powierzchnia całkowita8543.0 m²
Kubatura39478.0 m³
Projekt2007–2013
Data realizacji (początek)2012
Data realizacji (koniec)2013

Tereny Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu są miejscem dosyć szczególnym. Zlokalizowane w ścisłym centrum miasta, u zbiegu Drogi Dębińskiej i ulicy Królowej Jadwigi na zakończeniu południowego klina zieleni, od początku lat 50. XX wieku przeznaczone były na realizację funkcji związanych ze sportem, turystyką i rekreacją. Jednym z pierwszych uczelnianych obiektów był zaprojektowany przez Marka Leykama budynek główny, oddany do użytku w 1972 roku. W kolejnych latach powstawały mniej lub bardziej udane realizacje, tworząc swoisty przegląd powojennej architektury polskiej. W 2012 roku układ przestrzenny kampusu uzupełnił nowy gmach dydaktyczny autorstwa Jerzego Gurawskiego („A-m”, 01/2013), a ostatnio także hala sportowa według projektu Neostudio Architekci.

Hala AWF w Poznaniu
Bryła dwupiętrowej hali jest oszczędna, dzięki czemu dobrze wpisuje się w kontekst. Fot. Neostudio architekci

Koncepcję budynku wyłoniono w przetargu, ale jego ostateczny kształt jest efektem żmudnych ustaleń z przyszłym użytkownikiem. Spokojna, oszczędna bryła zaznaczona została jedynie mocnym wcięciem, wykrawającym w części kubatury użytkowy taras. Główną przestrzeń zajmuje sala sportowa przeznaczona do prowadzenia rozgrywek unihokeja, która zawiera jednocześnie pełnowymiarowe boisko do koszykówki, piłki ręcznej i siatkówki. Na niewielkich mobilnych, trybunach przewidziano miejsca dla 228-osobowej publiczności. Przyziemie mieści szatnie, które dzięki tunelowi mogą być również wykorzystywane przez uczestników zawodów organizowanych na zewnętrznym boisku. Na wyższym poziomie zlokalizowano pomieszczenia biurowe i dydaktyczne, uzupełniające bazę wykładową uczelni.

Dzięki oszczędnej architekturze autorom udało się zgrabnie wpisać halę w mozaikę przestrzenną istniejącej zabudowy. Wyrazista bryła i dobrze rozwiązana funkcja oraz dopracowany detal stanowią o sile ich propozycji. Jak widać, także i w tym przypadku mniej znaczy więcej.

Hala AWF w Poznaniu
Trybuny w sali sportowej mają charakter mobilny, a liczba miejsc siedzących wynosi 228. Fot. Neostudio architekci

Idea formalna opiera się na wszechobecności światła oraz klarowności założenia, które przywodzić ma na myśl jasną stronę sportowej rywalizacji. Uzyskano w efekcie mocną w wyrazie, charakterystyczną bryłę, która poprzez oszczędne operowanie formą i nawiązanie do kubatury głównego budynku AWF z szacunkiem odnosi się do zastanej sytuacji przestrzennej. Bartosz Dawid Jarosz

Tagi:
Osiedle Portowo w Poznaniu: zespół mieszkaniowy nad Wartą projektu APA Wojciechowski Osiedle Portowo w Poznaniu zaplanowano na terenie historycznej Stoczni Rzecznej nad Wartą. W ramach inwestycji powstanie w sumie 47 budynków oferujących blisko 1800 mieszkań.
Nowy Strzeszyn / Poznań Układ istniejącego na działce brzozowego gaju zdefiniował meandry gęstej, nastawionej na sąsiedztwo urbanistyki tego poznańskiego osiedla. O Nowym Strzeszynie według projektu biura Insomia pisze Agnieszka Rumież.
Wspólny dziedziniec: nowy projekt Pawła Grobelnego w przestrzeni Poznania W Poznaniu ukończona została właśnie nowa przestrzeń autorstwa Pawła Grobelnego. Dla firmy  OKRE Development projektant stworzył minimalistyczny ogród o geometrycznym układzie ścieżek i klombów, które uzupełnił o autorskie meble miejskie.
Vilda Moderne w Poznaniu projektu Lab 3 Architekci Siedmiopiętrowy budynek Vilda Moderne  uzupełni pierzeję u szczytu zabytkowych schodów Czarneckiego łączących Dolną i Górną Wildę w Poznaniu. Obiekt zaprojektowała lokalna pracownia Lab 3 Architekci.
Nowy Rynek w Poznaniu z dominantą projektu Jemsów Trwa realizacja kolejnego budynku wielofunkcyjnego kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. Nowy obiekt według projektu biura JEMS Architekci będzie głównym elementem identyfikującym cały zespół w przestrzeni miasta.
Rynek Łazarski z jedną z największych na świecie poduszek ETFE Dobiega końca przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu według konkursowego projektu Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata. Nad przyszłym targowiskiem montowany jest dach z jedną z największych na świecie jednokomorowych poduszek z folii ETFE.