Pałac Berliński odNowa
Forum Humboldtów, które wyrosło w ciągu ostatniej dekady w historycznym centrum Berlina, jest jedną z największych instytucji kulturalnych Europy. Obiekt o powierzchni 40 tys. m² został pomyślany jako przestrzeń łącząca sztukę i naukę, w duchu patronów - niemieckich myślicieli i badaczy Aleksandra i Wilhelma von Humboldtów. Siedziba czterech współpracujących ze sobą instytucji - Berlin Global, Humboldt Lab oraz Muzeum Sztuki Azji i Muzeum Etnologii - powstała według wyłonionego w konkursie w 2007 roku projektu włoskiego architekta Franca Stelli.
Czytaj też: Tożsamość i rozrywka – nowe polskie zamki |
Kompleks zajmuje miejsce jednego z najbardziej znanych historycznych pałaców Berlina, stanowiąc po części jego rekonstrukcję. Pierwotny Pałac Berliński był siedzibą pruskiej rodziny królewskiej. Zniszczony podczas II wojny światowej, został wyburzony przez władze NRD, a jego miejsce zajął modernistyczny Pałac Republiki. Ten z kolei rozebrano w 2009 roku, argumentując, że stwarza zagrożenie ze względu na znajdujący się w jego substancji budowlanej azbest. Jednak już wcześniej, w 2002 roku, Bundestag przegłosował odbudowę Pałacu Berlińskiego na siedzibę Forum. Przedsięwzięcie było mocno kontestowane m.in. przez obrońców modernistycznego Pałacu Republiki.
Forum Humboldtów symbolem kosmopolitycznej otwartości
Forum Humboldtów to nowe ważne miejsce publiczne w Berlinie. Odtwarza fragment centrum miasta, który całkowicie stracił swój kształt w wyniku zniszczeń wojennych. Projekt godzi idee architektury renesansu i baroku, odnoszące się do historii pałacu, i łączy je z nowoczesną wizją. Ulokowane w środku kolekcje i eksponaty mają za zadanie przybliżyć świat do centrum naszej stolicy, a sam budynek będzie symbolem kosmopolitycznej otwartości, zgodnej z duchem Humboldtów i Berlina. Trzydzieści lat po zjednoczeniu Forum Humboldta i fasada pałacu niosą ze sobą ogromną symbolikę dla berlińczyków. Twarz Berlina zyskała nowy i zarazem historyczny rys - piszą twórcy przedsięwzięcia. Szczegóły otwarcia Forum dla publiczności zostaną ogłoszone na początku 2021 roku.